Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yüksek tansiyon tehdidi

Kabakçi, 60 yasindan sonra hipertansiyon görülme sikliginin yüzde 70'lere çiktigini belirtti.

Dünyanin en önemli saglik sorunlari arasinda ilk sirayi alan hipertansiyon (yüksek tansiyon), Türkiye'de eriskinlerin 3'te 1'inin saglik sorunu.

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve Türk Kardiyoloji Dernegi Hipertansiyon Çalisma Grubu Baskani Prof. Dr. Giray Kabakçi, Türkiye'de hipertansiyon görülme sikliginin yüzde 33 oldugunu, 18-75 yas arasi eriskin nüfustaki her 3 kisiden 1'inde hipertansiyon görüldügünü söyledi. Kabakçi, 60 yasindan sonra hipertansiyon görülme sikliginin yüzde 70'lere çiktigini belirtti.

Prof. Dr. Kabakçi, ABD'de geçen yil yayinlanan bir raporda, 55 yasinda, kan basinci normal, hipertansiyonu olmayan kisilerin yüzde 90'inda hayatlarinin geri kalan kisminda hipertansiyon ortaya çikacaginin belirtildigini kaydetti.

Kalp ve damar hastaliklarinda en önemli risk faktörünün hipertansiyon oldugunu vurgulayan Kabakçi, ABD'de hipertansiyonun kontrol oraninin yüzde 27, Türkiye'de ise yüzde 13-14 civarinda kaldigini bildirdi.

''Hastaligi biliyoruz ama kontrol altina almakta zorluk çekiyoruz'' diyen Kabakçi, hastalarin tedaviye uyumsuzlugu, hekimlerin tedavide eksik kalmasi, tek ilaçla yetinilmesi gibi nedenlerle hastaligin kontrol altina alinamadigini anlatti.

Prof. Dr. Kabakçi, ''Halbuki biz bugün biliyoruz ki, hipertansiyonu kontrol altina almak için 2-3-4 ilaç kullanmak gerekebilir. Hasta uyumunun, saglik örgütlenmesinin iyi olmamasi nedeniyle kontrol zor'' dedi.

Kabakçi, amacin sadece tansiyonu düsürmek degil, bunun yani sira hipertansiyonun hedef seçtigi organlardaki tahribati önlemek oldugunu kaydetti.

Hipertansiyondan korunmak için öncelikle yasam tarzinin degistirilmesi gerektigini vurgulayan Kabakçi, ''Kilo en önemli problem, hareketsiz yasam ve fast food aliskanliklardan dolayi obezite salgin halde yayiliyor. Türkiye'de obezite orani yüzde 35-40'lara yükseldi'' diye konustu.

Obezite ile hipertansiyonun bire bir iliskisi bulundugunu ifade eden Kabakçi, düzenli yürüyüs, hareket ve egzersizle kilo verilmesi, doymus yag ve ürünlerinin azaltilmasi, sebze meyve aliminin artirilmasi, orta derecede protein tüketilmesi, tuzsuz degil, az tuzlu yenilmesi, asiri alkol alimindan kaçinilmasi ve düzenli kontrole gidilmesi gerektigini vurguladi.

DOGRU BILINEN YANLISLAR

Hipertansiyon teshisi konuldu ve hekim ilaç vermeyi uygun gördüyse hastalarin, ''hipertansiyon tedavisinin ömür boyu sürecegini unutmamasi'' gerektigine isaret eden Kabakçi, ''Hastalar tansiyon düsünce ilaci birakir ya da sadece yükseldiginde ilaci içer. En büyük yanlislardan biri bu. Ilaçlarin düzenli ve ömür boyu kullanilmasi gerekir. Bir de (ilaci kullanirsam vücudum alisir) diye yanlis bir inanç var. Böyle bir sey söz konusu degil'' dedi.

Kabakçi, dünyadaki en önemli ölüm nedeni sayilan kardiyovasküler hastaliklarda, hipertansiyonun yani sira sigara, kolesterol, sismanlik gibi risk faktörlerinin bulundugunu animsatti.

Ailesinde kolesterol hikayesi olan 2 yasindan büyük çocuklarin kolesterolüne bakilmasi gerektigini kaydeden Kabakçi, aile hikayesi olmayan 18 yasini geçmis herkesin risk faktörleri açisindan 1 kere, daha sonra 5 yilda 1 kontrolden geçmesini önerdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası