Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yüksek tansiyon tehdidi

Kabakçi, 60 yasindan sonra hipertansiyon görülme sikliginin yüzde 70'lere çiktigini belirtti.

Dünyanin en önemli saglik sorunlari arasinda ilk sirayi alan hipertansiyon (yüksek tansiyon), Türkiye'de eriskinlerin 3'te 1'inin saglik sorunu.

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve Türk Kardiyoloji Dernegi Hipertansiyon Çalisma Grubu Baskani Prof. Dr. Giray Kabakçi, Türkiye'de hipertansiyon görülme sikliginin yüzde 33 oldugunu, 18-75 yas arasi eriskin nüfustaki her 3 kisiden 1'inde hipertansiyon görüldügünü söyledi. Kabakçi, 60 yasindan sonra hipertansiyon görülme sikliginin yüzde 70'lere çiktigini belirtti.

Prof. Dr. Kabakçi, ABD'de geçen yil yayinlanan bir raporda, 55 yasinda, kan basinci normal, hipertansiyonu olmayan kisilerin yüzde 90'inda hayatlarinin geri kalan kisminda hipertansiyon ortaya çikacaginin belirtildigini kaydetti.

Kalp ve damar hastaliklarinda en önemli risk faktörünün hipertansiyon oldugunu vurgulayan Kabakçi, ABD'de hipertansiyonun kontrol oraninin yüzde 27, Türkiye'de ise yüzde 13-14 civarinda kaldigini bildirdi.

''Hastaligi biliyoruz ama kontrol altina almakta zorluk çekiyoruz'' diyen Kabakçi, hastalarin tedaviye uyumsuzlugu, hekimlerin tedavide eksik kalmasi, tek ilaçla yetinilmesi gibi nedenlerle hastaligin kontrol altina alinamadigini anlatti.

Prof. Dr. Kabakçi, ''Halbuki biz bugün biliyoruz ki, hipertansiyonu kontrol altina almak için 2-3-4 ilaç kullanmak gerekebilir. Hasta uyumunun, saglik örgütlenmesinin iyi olmamasi nedeniyle kontrol zor'' dedi.

Kabakçi, amacin sadece tansiyonu düsürmek degil, bunun yani sira hipertansiyonun hedef seçtigi organlardaki tahribati önlemek oldugunu kaydetti.

Hipertansiyondan korunmak için öncelikle yasam tarzinin degistirilmesi gerektigini vurgulayan Kabakçi, ''Kilo en önemli problem, hareketsiz yasam ve fast food aliskanliklardan dolayi obezite salgin halde yayiliyor. Türkiye'de obezite orani yüzde 35-40'lara yükseldi'' diye konustu.

Obezite ile hipertansiyonun bire bir iliskisi bulundugunu ifade eden Kabakçi, düzenli yürüyüs, hareket ve egzersizle kilo verilmesi, doymus yag ve ürünlerinin azaltilmasi, sebze meyve aliminin artirilmasi, orta derecede protein tüketilmesi, tuzsuz degil, az tuzlu yenilmesi, asiri alkol alimindan kaçinilmasi ve düzenli kontrole gidilmesi gerektigini vurguladi.

DOGRU BILINEN YANLISLAR

Hipertansiyon teshisi konuldu ve hekim ilaç vermeyi uygun gördüyse hastalarin, ''hipertansiyon tedavisinin ömür boyu sürecegini unutmamasi'' gerektigine isaret eden Kabakçi, ''Hastalar tansiyon düsünce ilaci birakir ya da sadece yükseldiginde ilaci içer. En büyük yanlislardan biri bu. Ilaçlarin düzenli ve ömür boyu kullanilmasi gerekir. Bir de (ilaci kullanirsam vücudum alisir) diye yanlis bir inanç var. Böyle bir sey söz konusu degil'' dedi.

Kabakçi, dünyadaki en önemli ölüm nedeni sayilan kardiyovasküler hastaliklarda, hipertansiyonun yani sira sigara, kolesterol, sismanlik gibi risk faktörlerinin bulundugunu animsatti.

Ailesinde kolesterol hikayesi olan 2 yasindan büyük çocuklarin kolesterolüne bakilmasi gerektigini kaydeden Kabakçi, aile hikayesi olmayan 18 yasini geçmis herkesin risk faktörleri açisindan 1 kere, daha sonra 5 yilda 1 kontrolden geçmesini önerdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası