Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinsi Sinüzit

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Kulak Burun Bogaz Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Çagatay Akçali, nezle, grip, geniz eti ve burunda egrilik gibi tikanikliga neden olan hastaliklarin sinüziti tetikledigini, bu hastaligin burun kökü, göz etrafi, kafanin arka bölümü ve alinda agriya neden oldugunu, geç kalindiginda ise basta görme kaybi olmak üzere baska birçok önemli saglik problemlerine yol açabilecegini anlatti. “Sinizüt belirtileri, basit bir soguk alginligi saniliyor” diyen Akçali, çocugun da rahatsizligini ifade edememesinin geç teshisteki bir baska etkeni olusturdugunu bildirdi. Prof. Dr. Akçali, çocuklarda sinüzit teshisinin tanisinin genelde ciddi diger bir hastalik gelistigi zaman konuldugu belirtti.


“Horlayan, burnu akan, agzi sürekli açik olan ve zaman zaman kulak iltihabi geçiren çocukta sinüzitten süphe edilmeli. Aksi takdirde, hastalik ciddi bir saglik sorunu yaratabilir” diyen Prof. Dr. Akçali, söyle devam etti:


“Sinüzit, tedavide geç kalindiginda en çok kulak, akciger ve gözde kendini gösteriyor. Gözün sinüslere yakinligi nedeniyle iltihabin direkt göz bosluguna yerlesmesi ve görme siniri ve damarlari tutmasi halinde çok ciddi problemler gelisebiliyor. Gözün yuvasindan öne dogru tasmasi, kizariklik, sisme, göz sinirlerinde zedelenme, görme kaybi ve bozukluklari, ates ve iltihabin beyne kadar ilerlemesi gibi durumlar görülebiliyor.”


Prof. Dr. Akçali, sinüzitin erken tanisinda antibiyotik agirlikli ilaçla tedavinin mümkün oldugunu, ancak rahatsizligin 3 aydan fazla sürmesi ve yilda 4’den fazla sinüzit ataklarinin olmasinin hastaligin kroniklestigini gösterdigini ve bu durumda cerrahi operasyonun kaçinilmaz hale geldigini vurguladi.


Çocuklar hastaligi ifade edemedigi için bunu davranislari ile belli ettiklerini bildiren Prof. Dr. Akçali, “Bu davranislar, basi tutma ve basa vurma, yanaklari ovma, saç çekme ve yüzü soguk yüzeylere sürtme seklinde olabilir.


Ayrica küçük çocuklar genizlerindeki akintiyi yuttuklari için de sik sik mide bulantisi çekerler” dedi. Prof. Dr. Akçali, kronik sinüzitte bir baska belirtinin ise kuru öksürük oldugunu ve geceleri artis gösterdigini belirterek, erken tanida yüzde 100’e yakin basari saglandigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası