Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinsi Sinüzit

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Kulak Burun Bogaz Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Çagatay Akçali, nezle, grip, geniz eti ve burunda egrilik gibi tikanikliga neden olan hastaliklarin sinüziti tetikledigini, bu hastaligin burun kökü, göz etrafi, kafanin arka bölümü ve alinda agriya neden oldugunu, geç kalindiginda ise basta görme kaybi olmak üzere baska birçok önemli saglik problemlerine yol açabilecegini anlatti. “Sinizüt belirtileri, basit bir soguk alginligi saniliyor” diyen Akçali, çocugun da rahatsizligini ifade edememesinin geç teshisteki bir baska etkeni olusturdugunu bildirdi. Prof. Dr. Akçali, çocuklarda sinüzit teshisinin tanisinin genelde ciddi diger bir hastalik gelistigi zaman konuldugu belirtti.


“Horlayan, burnu akan, agzi sürekli açik olan ve zaman zaman kulak iltihabi geçiren çocukta sinüzitten süphe edilmeli. Aksi takdirde, hastalik ciddi bir saglik sorunu yaratabilir” diyen Prof. Dr. Akçali, söyle devam etti:


“Sinüzit, tedavide geç kalindiginda en çok kulak, akciger ve gözde kendini gösteriyor. Gözün sinüslere yakinligi nedeniyle iltihabin direkt göz bosluguna yerlesmesi ve görme siniri ve damarlari tutmasi halinde çok ciddi problemler gelisebiliyor. Gözün yuvasindan öne dogru tasmasi, kizariklik, sisme, göz sinirlerinde zedelenme, görme kaybi ve bozukluklari, ates ve iltihabin beyne kadar ilerlemesi gibi durumlar görülebiliyor.”


Prof. Dr. Akçali, sinüzitin erken tanisinda antibiyotik agirlikli ilaçla tedavinin mümkün oldugunu, ancak rahatsizligin 3 aydan fazla sürmesi ve yilda 4’den fazla sinüzit ataklarinin olmasinin hastaligin kroniklestigini gösterdigini ve bu durumda cerrahi operasyonun kaçinilmaz hale geldigini vurguladi.


Çocuklar hastaligi ifade edemedigi için bunu davranislari ile belli ettiklerini bildiren Prof. Dr. Akçali, “Bu davranislar, basi tutma ve basa vurma, yanaklari ovma, saç çekme ve yüzü soguk yüzeylere sürtme seklinde olabilir.


Ayrica küçük çocuklar genizlerindeki akintiyi yuttuklari için de sik sik mide bulantisi çekerler” dedi. Prof. Dr. Akçali, kronik sinüzitte bir baska belirtinin ise kuru öksürük oldugunu ve geceleri artis gösterdigini belirterek, erken tanida yüzde 100’e yakin basari saglandigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası