Erzurum SSK Bölge Hastanesi Asabiye Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, çevrenin ve çalisma kosullarinin in">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çevre insanin psikolojisini bozuyor

Yavuz, "Devasa binalarda ve küçük havasiz ortamlarda çalismak is verimliligini düsürür" dedi.

Erzurum SSK Bölge Hastanesi Asabiye Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, çevrenin ve çalisma kosullarinin insan psikolojisini etkiledigini belirterek, "Devasa binalarda ve küçük havasiz ortamlarda çalismak is verimliligini düsürür" dedi.

Asabiye Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, hava kirliligi, gürültü, fast-food yiyecekler, hormonlu gidalar, kimyasal atiklar, sikisik trafik, akmayan sular, is yasaminin yipratici rekabeti, gün boyu oturarak çalismak, bilgisayarin karsisinda tüketilen saatler, kapali havalandirma sistemleri, kirli hava, sagliksiz çalisma kosullarinin insan psikolojisini etkileyen en önemli faktörler oldugunu belirtti. Dr. Mehmet Yavuz, "Kirsal kesimin hiç tanimadigi bu yasam biçimi, beraberinde omurga bozukluklarindan sirt agrilarina, göz hastaliklarindan sagirliga, alerjiden astima, stresten kansere bir yigin hastaliga yakalanma riskini getiriyor. Bu yetmiyormus gibi kisiler, bina sendromu, sekreter sendromu, yazar krampi, sehir bronsiti, gürültü sagirligi türünden bir yigin yeni hastaligi literatüre ekliyor" diye konustu.

Bina yiginlarinin, sagliksiz ranta dayali is merkezlerinin, sadece çarpik kentlesme ve trafik kesmekesi olarak degerlendirilemeyecegini ifade eden Dr. Yavuz, "Olayin sosyal boyutlarindan daha ciddi saglik sorunlari da vardir. Insanlari devasa binalarda, plazalarda, küçük havasiz odalarda çalismaya mahkum etmek verimliligin düsmesine yol açar. Eger çalistirdiginiz elemanlarinizdan iyi performans almak istiyorsaniz onlara karsi cimri davranmayip genis çalisma alanlari tahsis ediniz. Is hanlarinda, plazalarda, sehrimizde birçok örnegini gördügümüz yogun is merkezlerinde sik rastlanan ''hasta, bina sendromunun'' belirtileri sadece halsizlik ve bitkinlik degil tabii. Bas agrisi, bas dönmesi, zihinsel konsantrasyon bozukluklari, unutkanlik, göz ve cilt irritasyonlari, farenjit, larenjit ve burun kanamasi da sikça rastlanan sikayetler. Belirtilerin hepsinin ortak özelligi çalisma ortamindan birkaç günlügüne uzaklasinca sikayetlerin bitiyor olmasidir" seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası