Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uzun çocuk için bol balik yiyin

Normalde 10 bebekten biri küçük doguyor, ancak balik tüketmeyen kadinlarda bu sayi sekizde bire çikiyor.

Hamileligin son aylarinda anneleri bol bol balik tüketen bebekler, digerlerinden daha iyi gelisiyor. Britanya'da Bristol Üniversitesi'nde görevli bilim adamlarinin 12 bin kadin üzerinde yaptiklari arastirma, baligin ceninleri büyüttügünü gösterdi.

Uzmanlar, kadinlardan gebeligin 32. haftasindan itibaren ne kadar balik tükettiklerini kaydetmelerini istedi. Bu kayitlardan yola çikilarak kadinlarin, sagligi olumlu etkileyen Omega 3 yag asidi tüketimleri hesaplandi.

Bilim adamlari, çok balik tüketen kadinlarin bebeklerinin az balik tüketen kadinlara oranla daha büyük olduklarini, baligin ceninin büyümesi üzerinde olumlu etki yaptigi gözlendi.

Normalde 10 bebekten biri küçük doguyor, ancak balik tüketmeyen kadinlarda bu sayi sekizde bire çikiyor. Arastirma ekibinin baskani Dr. Imogen Roberts, baligin içindeki Omega 3 yag asitlerinin kani daha akiskan hale getirdigini, rahimdeki kan dolasiminin böylece hizlandigini, bunun da bebeklerin gelismesine olumlu katki yaptigini söylüyor.

Bu nedenle gebe kadinlarin haftada iki ögün balik yemelerini salik veren Dr. Roberts'a göre, dogum sirasinda normal kilonun altinda olan bebeklerin 40 yasindan sonra kalp, yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastaliklarla karsilasma riski daha yüksek.

Baligin, hamilelik süresini uzatmadigina dikkat çeken uzmanlar, dogrudan alinan balik yaginin ise hamilelik süresini uzattigini, ancak kilo ve boyu etkilemedigini belirtti. Ancak gebelerin, yüksek miktarda civa içeren kiliç baligi, köpek baligi ve ton baligindan uzak durmalari gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası