Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilaç fiyatlari mahkemelik

Yeni kararin ilaç piyasasinin dengesini bozdugunu belirten üreticiler, konuyu hukuka tasiyacaklarini açikladilar.

Ilaç fiyatlarinda indirim yapilmasini öngören kararnamenin 14 Nisan'daki döviz kuruna göre ayarlanmasinin, kur artisi dolayisiyla ilaç üreticilerini zor durumda biraktigi bildirildi.

Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD), Ilaç Endüstrisi Isverenleri Sendikasi (IEIS) ve Türk Ilaç Sanayicileri Dernegi baskanlarinin imzasiyla Saglik Bakani Recep Akdag'a gönderilen mektupta, üreticilerin sikintilarina yer verildi.

AIFD ve Novartis Türkiye'nin Baskani Altan Demirdere, yeni ilaç fiyat kararnamesi hazirlanirken, Saglik Bakanligi ile birlikte çalistiklarini ve anlasmaya vardiklarini söyledi. Ancak, ortaya çikan kararnamenin anlastiklari kararname olmadigini, tamamen degistigini öne süren Demirdere, kararnamede önce pahali ilaçlarin Avrupa'nin en ucuz ilaç fiyatlarina göre düsürülmesi, Avrupa'daki fiyattan daha ucuz olanlari da bu fiyata çikarma konusunda anlastiklarini ifade etti.

''MAHKEMEYE GIDIYORUZ''

Kararnamenin son halinde, pahali ilaçlarin Avrupa'daki ucuz fiyatlara indirildigini ancak Avrupa'dan daha ucuza satilan ilaçlarin fiyatlarinin degistirilmedigini belirten Demirdere, ''O zaman biz Avrupa'daki en ucuz 3 ülkenin ilaç fiyatlarinin ortalamasi olsun dedik, o da olmadi. Simdi mahkemeye gidiyoruz'' diye konustu.

Demirdere, kendileri için, ''Ilaç fiyatlari bu kadar indi, yillardir Türk halkini kazikliyordunuz'' seklinde yorumlar yapildigini dile getirerek, durumun görülen gibi olmadigini, artik biçagin kemige dayandigini söyledi. Altan Demirdere, ilaç fiyatlarina 15 Haziran'da yapilacak indirim için alinan döviz kurunun 14 Nisan'daki (Merkez Bankasi dolar kuru yaklasik 1 milyon 360 bin TL) Merkez Bankasi verileri oldugunu belirterek, o dönemden bugüne dövizin yüzde 15 arttigini kaydetti.

Kararnamede, ''eger kur bir ay içinde yüzde 5 artarsa, ilaç fiyatlarina kura göre zam yapilir'' ibaresinin yer aldigini animsatan Demirdere, ''Kur yüzde 15 artti ama kur fiyat artisi uygulanmiyor. Kur artis zammini vermesi lazim'' dedi.

Asil sorunun, ucuz ilaçlarin fiyatlarinin Avrupa ile dengelenmemesi oldugunu vurgulayan Demirdere, Bakan Akdag'a gönderdikleri mektupta bu sorunlari anlattiklarini ifade etti. Demirdere, ''Mahkemeye gidiyoruz. Avrupa'nin en ucuz ilacinin fiyatini al, ucuz ilaçlarda fiyati Avrupa'ya dengeleme. Bunlar hukuka aykiri. Içinde keyfiyet var. Ticaretin dengesi bozuldu'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası