Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilaç fiyatlari mahkemelik

Yeni kararin ilaç piyasasinin dengesini bozdugunu belirten üreticiler, konuyu hukuka tasiyacaklarini açikladilar.

Ilaç fiyatlarinda indirim yapilmasini öngören kararnamenin 14 Nisan'daki döviz kuruna göre ayarlanmasinin, kur artisi dolayisiyla ilaç üreticilerini zor durumda biraktigi bildirildi.

Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD), Ilaç Endüstrisi Isverenleri Sendikasi (IEIS) ve Türk Ilaç Sanayicileri Dernegi baskanlarinin imzasiyla Saglik Bakani Recep Akdag'a gönderilen mektupta, üreticilerin sikintilarina yer verildi.

AIFD ve Novartis Türkiye'nin Baskani Altan Demirdere, yeni ilaç fiyat kararnamesi hazirlanirken, Saglik Bakanligi ile birlikte çalistiklarini ve anlasmaya vardiklarini söyledi. Ancak, ortaya çikan kararnamenin anlastiklari kararname olmadigini, tamamen degistigini öne süren Demirdere, kararnamede önce pahali ilaçlarin Avrupa'nin en ucuz ilaç fiyatlarina göre düsürülmesi, Avrupa'daki fiyattan daha ucuz olanlari da bu fiyata çikarma konusunda anlastiklarini ifade etti.

''MAHKEMEYE GIDIYORUZ''

Kararnamenin son halinde, pahali ilaçlarin Avrupa'daki ucuz fiyatlara indirildigini ancak Avrupa'dan daha ucuza satilan ilaçlarin fiyatlarinin degistirilmedigini belirten Demirdere, ''O zaman biz Avrupa'daki en ucuz 3 ülkenin ilaç fiyatlarinin ortalamasi olsun dedik, o da olmadi. Simdi mahkemeye gidiyoruz'' diye konustu.

Demirdere, kendileri için, ''Ilaç fiyatlari bu kadar indi, yillardir Türk halkini kazikliyordunuz'' seklinde yorumlar yapildigini dile getirerek, durumun görülen gibi olmadigini, artik biçagin kemige dayandigini söyledi. Altan Demirdere, ilaç fiyatlarina 15 Haziran'da yapilacak indirim için alinan döviz kurunun 14 Nisan'daki (Merkez Bankasi dolar kuru yaklasik 1 milyon 360 bin TL) Merkez Bankasi verileri oldugunu belirterek, o dönemden bugüne dövizin yüzde 15 arttigini kaydetti.

Kararnamede, ''eger kur bir ay içinde yüzde 5 artarsa, ilaç fiyatlarina kura göre zam yapilir'' ibaresinin yer aldigini animsatan Demirdere, ''Kur yüzde 15 artti ama kur fiyat artisi uygulanmiyor. Kur artis zammini vermesi lazim'' dedi.

Asil sorunun, ucuz ilaçlarin fiyatlarinin Avrupa ile dengelenmemesi oldugunu vurgulayan Demirdere, Bakan Akdag'a gönderdikleri mektupta bu sorunlari anlattiklarini ifade etti. Demirdere, ''Mahkemeye gidiyoruz. Avrupa'nin en ucuz ilacinin fiyatini al, ucuz ilaçlarda fiyati Avrupa'ya dengeleme. Bunlar hukuka aykiri. Içinde keyfiyet var. Ticaretin dengesi bozuldu'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası