Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beyninizin ergenlik çagi var

Uzmanlara göre beyinde en son davrasinlarla ilgili bölüm gelisimini tamamliyor...

Çocugunuz ergenlik döneminde 'garip' davranislar sergiliyorsa, sorumlusu, gelismesini henüz tam saglayamamis olan beyni... Beyinde en son davranislarla ilgili bölüm gelisiyor

Bulug çagindakilerin sergiledigi bazi 'garip' davranislar, beyinlerinin henüz tam 'gelismemis' olmasindan kaynaklaniyor! ABD'li uzmanlar, ergenlerin, beyinleri evrimlesme sürecini henüz tamamlamamis oldugu için olgun davranamadiklari görüsünde.

Çocuklarin ergenlige girmesiyle birçok ebeveyn için de çocuklarini taniyamadiklari, davranislari karsisinda saskinliga düstükleri süreç basliyor. ABD'li uzmanlar, ergenlik çagina giren çocuklarin neden bazen 'saçma sapan' davrandiklarini arastirdi ve bunun beynin evrimlesmesiyle ilgili oldugunu saptadi.

10 yil boyunca izlendiler

ABD Ulusal Ruh Sagligi Enstitüsü uzmanlari, 13 saglikli çocugu 10 yildan fazla süreyle gözlemledi. Iki yillik aralarla çocuklarin beyin MR'lari çekildi. Çocuklarin beyin gelisim haritalari çikarildi. Gri hücreler olarak adlandirilan beyin yüzeyi dokusunun, dalgaya benzer bir hareketle, arkadan öne dogru hareket ettigini ve bu esnada azaldigini gözlemleyen uzmanlar, bunun, ise yaramayan ve kullanilmayan beyin hücreleri baglantilarinin yok edildigi olgunlasma süreciyle ilgili oldugunu tahmin ediyor. Ilk olgunlasan bölgeler, duyu ve hareket kontrolünde sorumlu temel kisimlar. Ardindan dil ve üç boyutlu düsünme yeteneginden sorumlu beyin bölgeleri gelisimlerini tamamliyor. En son olgunlasan bölgeler ise duyular arasi bütünleyici bilgi alisverisi ve davranislarin nedenlerini bulabilme gibi islevlerden sorumlu olan bölgeler.

Beynin olgunlasma süreci, insanin evrimlesme sürecine de paralel. Canlilar arasinda sadece insana özgü olan beyin bölgeleri en geç olgunlasiyor. Arastirma Proocedings of the National Academy of Science dergisinde yayimlandi.

Kaynak : Radikal
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası