Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Karadenizlinin sagligi kötü çikti

Tüm bölgelerde en çok “guatr” vakasi görüldügünü belirten Dz. Bnb. Opr. Dr. Ahmet Karadag, sunlari söyledi:

Deniz Kuvvetleri Komutanligi’nin Karadeniz’de 7 limanda TCG Iskenderun Gemisi ile gerçeklestirdigi halk sagligi taramasi ile ilgili olarak, Gemi Bashekimi Dz. Bnb. Opr. Dr. Ahmet Karadag, “Bölgede saglam sayisi çok az. Bence manzara çok kötü” dedi.

Tüm bölgelerde en çok “guatr” vakasi görüldügünü belirten Dz. Bnb. Opr. Dr. Ahmet Karadag, ikinci olarak çok sayida anemi vakasina rastlandigini söyledi.

Deniz Kuvvetleri Komutanligi’nca Karadeniz’deki 7 limanda bölge halkina verilen saglik hizmetleri kapsaminda Samsun’a gelen TCG Iskenderun Gemisi’nde halk sagligi taramasina baslandi. Karadeniz Bölge Komutani Tugamiral Nazif Özdagdeviren, gemide yaptigi basin açiklamasinda, Deniz Kuvvetleri Komutanligi’nin Karadeniz’de 7 limanda gerçeklestirdigi halk sagligi taramasinin 5 Mayis’ta Karadeniz Eregli’de baslatildigini, ardindan da Sinop, Ordu, Rize, Hopa ve Giresun limanlarinda sürdürüldügünü bildirdi.

Geminin, Deniz Kuvvetleri Komutanligi’nin lojistik nakliyat gemisi oldugunu, bu görev için saglik hizmeti verilmek üzere tibbi cihaz, malzeme ve ekipmanla donatilarak hastane gemisi haline getirildigini ifade eden Tugamiral Özdagdeviren, faaliyet için Deniz Kuvvetleri Komutanligi’na bagli hastane ve revirlerde görevlendirilen saglik personelinden, 3’ü seyyar 4 saglik ekibi olusturuldugunu söyledi. Tugamiral Özdagdeviren, faaliyet süresince gemi personeline ilaveten 15 doktor, 14 yüksek hemsire ve hemsire, 8 eczaci, laborant, teknisyen ve hasta bakici ile 55 kisilik Deniz Kuvvetleri Komutanligi bando personelinin görev yaptigini söyledi.

Su ana kadar toplam 14 bin 36 kisiye saglik hizmeti sunuldugunu belirten Tugamiral Özdagdeviren, “Biz 7 bölgede 4 bin 500 kisi hesaplamistik. Ancak bu rakamin çok üstüne çikildi” dedi.

KARADENIZ’IN SAGLIK PROFILI

TCG Iskenderun Gemisi Bashekimi Dz. Bnb. Opr. Dr. Ahmet Karadag da daha önce 6 bölgede yapilan taramalar hakkinda bilgi verdi. Karadag, tüm bölgelerde en çok “guatr” vakasi görüldügünü belirterek, sunlari kaydetti: “Özellikle Sinop’ta guatr nedeniyle dag köylerindeki kizlarda 13-14 yasinda adet görmeyenlere rastladik. Karadenizli bunu kaniksamis. ‘Bu dogalmis, herkeste varmis’ diyorlar. Biz aileleri, ögretmenleri bu konuda bilgilendirdik. Olay, tip kitaplarindakinden daha vahim. Dag köylerinde her 2 kisiden 1’inde guatr var. Bölgenin genelinde ise en az yüzde 30’unda tiroid bezinde büyüme saptadik.”

Bölgede ikinci olarak çok sayida anemi vakasina rastlandigini bildiren Karadag, “4-5 bin kan tetkiki yaptik, çogunda rastladik. Ayrica çocuklarda dislerin çogu çürük. Yine parazit çok gördük. Bu konuda da gerekli bilgilendirme yapildi, ilaçlar verildi. Tüm bunlar kaniksanmis. Ailelere göre bit normal” diye konustu.

Karadag, ayrica bölgede kalici göz hastaliklarinin yogun oldugunu, çocuklarda testislerin, karin içinde bulundugu çok sayida vaka tespit edildigini de belirterek, “Bölgede saglam sayisi çok az. Bence manzara çok kötü” dedi.

SAMSUN’DAKI TARAMA

TCG Iskenderun Gemisi’nin limanda bulunacagi 2 günlük süre içinde olusturulacak 3 seyyar saglik ekibi 3 ilkögretim okulunda, gemide bulunan ekip de 28 ilkögretim okulu ve lise ögrencileri ile yöre halkina saglik hizmeti verecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası