Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Karadenizlinin sagligi kötü çikti

Tüm bölgelerde en çok “guatr” vakasi görüldügünü belirten Dz. Bnb. Opr. Dr. Ahmet Karadag, sunlari söyledi:

Deniz Kuvvetleri Komutanligi’nin Karadeniz’de 7 limanda TCG Iskenderun Gemisi ile gerçeklestirdigi halk sagligi taramasi ile ilgili olarak, Gemi Bashekimi Dz. Bnb. Opr. Dr. Ahmet Karadag, “Bölgede saglam sayisi çok az. Bence manzara çok kötü” dedi.

Tüm bölgelerde en çok “guatr” vakasi görüldügünü belirten Dz. Bnb. Opr. Dr. Ahmet Karadag, ikinci olarak çok sayida anemi vakasina rastlandigini söyledi.

Deniz Kuvvetleri Komutanligi’nca Karadeniz’deki 7 limanda bölge halkina verilen saglik hizmetleri kapsaminda Samsun’a gelen TCG Iskenderun Gemisi’nde halk sagligi taramasina baslandi. Karadeniz Bölge Komutani Tugamiral Nazif Özdagdeviren, gemide yaptigi basin açiklamasinda, Deniz Kuvvetleri Komutanligi’nin Karadeniz’de 7 limanda gerçeklestirdigi halk sagligi taramasinin 5 Mayis’ta Karadeniz Eregli’de baslatildigini, ardindan da Sinop, Ordu, Rize, Hopa ve Giresun limanlarinda sürdürüldügünü bildirdi.

Geminin, Deniz Kuvvetleri Komutanligi’nin lojistik nakliyat gemisi oldugunu, bu görev için saglik hizmeti verilmek üzere tibbi cihaz, malzeme ve ekipmanla donatilarak hastane gemisi haline getirildigini ifade eden Tugamiral Özdagdeviren, faaliyet için Deniz Kuvvetleri Komutanligi’na bagli hastane ve revirlerde görevlendirilen saglik personelinden, 3’ü seyyar 4 saglik ekibi olusturuldugunu söyledi. Tugamiral Özdagdeviren, faaliyet süresince gemi personeline ilaveten 15 doktor, 14 yüksek hemsire ve hemsire, 8 eczaci, laborant, teknisyen ve hasta bakici ile 55 kisilik Deniz Kuvvetleri Komutanligi bando personelinin görev yaptigini söyledi.

Su ana kadar toplam 14 bin 36 kisiye saglik hizmeti sunuldugunu belirten Tugamiral Özdagdeviren, “Biz 7 bölgede 4 bin 500 kisi hesaplamistik. Ancak bu rakamin çok üstüne çikildi” dedi.

KARADENIZ’IN SAGLIK PROFILI

TCG Iskenderun Gemisi Bashekimi Dz. Bnb. Opr. Dr. Ahmet Karadag da daha önce 6 bölgede yapilan taramalar hakkinda bilgi verdi. Karadag, tüm bölgelerde en çok “guatr” vakasi görüldügünü belirterek, sunlari kaydetti: “Özellikle Sinop’ta guatr nedeniyle dag köylerindeki kizlarda 13-14 yasinda adet görmeyenlere rastladik. Karadenizli bunu kaniksamis. ‘Bu dogalmis, herkeste varmis’ diyorlar. Biz aileleri, ögretmenleri bu konuda bilgilendirdik. Olay, tip kitaplarindakinden daha vahim. Dag köylerinde her 2 kisiden 1’inde guatr var. Bölgenin genelinde ise en az yüzde 30’unda tiroid bezinde büyüme saptadik.”

Bölgede ikinci olarak çok sayida anemi vakasina rastlandigini bildiren Karadag, “4-5 bin kan tetkiki yaptik, çogunda rastladik. Ayrica çocuklarda dislerin çogu çürük. Yine parazit çok gördük. Bu konuda da gerekli bilgilendirme yapildi, ilaçlar verildi. Tüm bunlar kaniksanmis. Ailelere göre bit normal” diye konustu.

Karadag, ayrica bölgede kalici göz hastaliklarinin yogun oldugunu, çocuklarda testislerin, karin içinde bulundugu çok sayida vaka tespit edildigini de belirterek, “Bölgede saglam sayisi çok az. Bence manzara çok kötü” dedi.

SAMSUN’DAKI TARAMA

TCG Iskenderun Gemisi’nin limanda bulunacagi 2 günlük süre içinde olusturulacak 3 seyyar saglik ekibi 3 ilkögretim okulunda, gemide bulunan ekip de 28 ilkögretim okulu ve lise ögrencileri ile yöre halkina saglik hizmeti verecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası