Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Metroseksüel erkekleri tehlikede

Büyük kentlerde yasayan; uygar ve estetik yönü gelismis ''bakimli erkekleri'' pek çok hastalik tehdit ediyor.

Son dönemde Türkiye gündemini hayli mesgul eden "metroseksüel-retroseksüel" tartismasinda metroseksüelleri üzecek bilimsel bir açiklama geldi. Büyük kentlerde yasayan; uygar ve estetik yönü gelismis ''bakimli erkekleri'' erkekleri, cilt ve besin alerjisinden hepatit, AIDS, alzheimer ve parkinsona kadar pek çok hastalik tehdit ediyor.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ''metroseksüel'' erkekleri bekleyen hastaliklari anlatti.

HANGI HASTALIKLAR GÖRÜLÜYOR?

Prof. Dr. Küçükusta, ''Son yillarda hastalarim arasinda giderek daha fazla 'metroseksüel' görmeye basladim ve bunlarda bazi sikayetlerin ve rahatsizliklarin daha fazla oldugu dikkatimi çekti. Hastalarima ait dokümani degerlendirdigimde, metroseksüel yasam tarzinin, alerjik hastaliklara ve bazi saglik sorunlarina zemin hazirladigini saptadim'' dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, metroseksüellerde sik görülen hastaliklar, belirtileri ve nedenlerine iliskin sunlari söyledi:

''Cilt ve saç bakimi, pedikür, manikür gibi islemler ve bu amaç için kullanilan jöle, sprey, köpük, nemlendirici, parfüm, losyon ve diger kozmetik ürünler; kontakt dermatit, egzama, ürtiker, anjiödem gibi alerjik deri hastaliklarinin olusumunu kolaylastirmakta ya da bu hastaliklarin belirtilerinin siddetlenmesine neden olmaktadir.

Ayrica; kolye, bilezik, künye, yüzük gibi çesitli takilar da deri alerjilerinin önde gelen nedenlerindendir''

ALERJIK METROSEKSÜELLER

Alerjik deri hastaliklarinin baslica belirtilerinin; döküntü, kizarti, kabartilarla beraber deride kasinti, yanma ve sizlamalar oldugunu ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, sunlari kaydetti:

''Metroseksüelligin olmazsa olmazlarindan olan dövme, piercing gibi uygulamalar da kendilerine özgü bazilari çok ciddi olabilen saglik sorunlarina yol açmaktadir. Bunlar; hepatit, AIDS gibi ciddi enfeksiyonlardan melanom ve deri kanserlerine kadar çok çesitli hastaliklardir. Bunlar arasinda; tetanos, mantar enfeksiyonlari, yalanci lenfoma, lenf bezi büyümeleri, sedef hastaligi, fotosensitivite (isik hassasiyeti) de bulunuyor.''

ÇIN LOKANTASI SENDROMU

Metroseksüellerde çok sik rastlanan bir alerji türünün de besin alerjisi oldugunu dile getiren Prof. Dr. Küçükusta, ''Metroseksüellerin ögle yemekleri daha çok fast food türü yiyeceklerdir. Ama aksamlari firsat bulduklarinda disarida yemek yemeyi severler, ilginç restoranlara bayilirlar. Evlerinde olduklarinda ise zorunlu olarak ambalajlanmis hazir yiyecekleri tüketirler. Metroseksüellerdeki besin alerjilerinin baslica nedeni, fast food türü yiyecekler ile hazir yiyecek ve içeceklerde sik kullanilan katki maddeleridir'' dedi.

''Çin Lokantasi Sendromu''na da dikkati çeken Prof. Dr. Küçükusta, söyle dedi:

''Bu hastalik, Uzakdogu mutfaginin vazgeçilmez baharati olan glutamat alerjisinden baska bir sey degildir. Ilk kez Çin lokantasinda yemek yiyenlerde tanimlandigi için bu isim verilmistir. Glutamat aç karnina çok miktarda ya da sivi seklinde alindiginda, bas agrisi, boynun arka tarafinda, ön kolda ve gögüste yanma hissi, kol ve bacaklarda, yüzde veya basta sizlama ve karincalanma, gögüs agrisi veya gögüste sikisma hissi, çarpinti, bulanti, ishal, terleme gibi sikayetlere yol açabilir. Sinir sisteminin asiri uyarimina bagli olarak alerjik reaksiyonlar görülebilir ve hatta alzheimer ile parkinson gibi nörolojik hastaliklarin ortaya çikmasini kolaylastirabilir.''

ASTIM

Prof. Dr. Küçükusta, metroseksüellerde en çok rastlanan solunum sistemi hastaliginin ise astim oldugunu belirterek, evlerin iyi havalanmamasi, duvardan duvara halilar, evde beslenen hayvanlar, sigara dumani, katki maddeleri, keskin kokulu sabun, deterjan ve parfümlerin alerjik astimin basta gelen nedenlerinden oldugunu bildirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası