Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iyi bir uyku çekmenin püf noktalari

Yatmadan 4-6 saat önce kafeinli içecekleri kesmek, süt içmek iyi bir uykunun püf noktalarini olusturoyor.

Geceleri yataginda bir oraya bir buraya dönen, saatlerce uykuya hasret kalanlarin, bu sorunun üstesinden gelmek için bazi kurallara dikkat etmesi gerekiyor.

Yatmadan 4-6 saat önce kafeinli içecekleri kesmek, saat 20.00'den sonra mümkünse hiçbir sey içmemek; patates, süt, ton baligi, yumurta, yulaf, seftali gibi besinleri almak ve televizyon basinda sekerleme yapmamak iyi bir uykunun püf noktalari...

Internetteki ''netscape'' sitesinin haberine göre, iyi bir uykuya ulasmanin yolu su kurallara uymaktan geçiyor:

- Kafeini yatmadan 4-6 saat önce kesin. Öglen içilen bir bardak kahve bile gece sizi uyutmayabilir. Eger gün içinde çok kafeinli içecek aldiysaniz, ekmek ya da kraker gibi karbonhidratli besinler alarak kafeinin etkilerini vücudunuzdan uzaklastirin.

- Yatmadan önce alkol almayin. Alkol, kabus görmenize, uykusuz kalmaniza, uyurken terlemenize ve basagrisi çekmenize neden olur. Aldiginiz her kadeh alkol için bir bardak su içerseniz, bu semptomlardan biraz olsun kurtulursunuz.

- Yatmadan önce gevseyin. Stres, uykunun en büyük düsmanidir. Stresi kovmak için kisik isikta bir seyler okumak, meditasyon, sicak bir dus uyumaniza yardimci olur. Bir de uyuyamadiginizda sakin dönüp saate bakmayin. Geç oldugunu görmek ve tik-tak sesleri sizi uykudan iyice uzaklastirir.

- Egzersiz, iyi bir uykunun altin anahtaridir. Ancak eger spordan sonra enerjiyle dolan bir kisiyseniz, en iyisi aksamlari spor yapmayin. Sabahlari yapilan spor, uykusuzlugun üstesinden gelmek için en iyisidir.

SÜT IÇIN, BALIK YIYIN

- Odaniz karanlik, rahat ve sessiz olsun. Isik ve ses, çogu insanin uykusunu kaçirir. Bu nedenle odanizda bilgisayar ve televizyon bulundurmayin. Gece kalkarsaniz ana isik kaynagini açmayin, gece lambasini açin. Odaniz çok sicak ya da soguk olmasin.

- Vaktinde yiyin, misil misil uyuyun. Uyku vakti agir yemeklerden kaçindiginiz kadar aç karnina da yatmayin. Bazi besinler uyumaniza yardimci olur; süt, bunlarin basinda gelir. Ton baligi, kalkan baligi, enginar, badem, yumurta, seftali, ceviz, kayisi, kuskonmaz, yulaf, patates ve muz, uyku getiren diger besinler.

- Mümkünse saat 20.00'den sonra hiçbir sey içmeyin. Bu, gece yatarken sik sik tuvalete kalkmanizi önler.

- Sigarayi azaltin. Yatmadan sigara içince kendinizi gevsemis gibi hissetseniz de, bir süre sonra uykusuzluga neden olur. Nikotinin etkisi tipki kafein gibidir ve vücudunuzda 14 saat etkili olur. Böylece, gecenin bir yarisi ''hortlak'' gibi ayaga dikilirsiniz.

- Gece televizyon basinda sakin sekerleme yapmayin. Sekerleme, uykusuzluga neden olur. Sekerleme yapacaksaniz kisa kesin.

- Evcil hayvaniniz varsa, odaniza almayin. Kedi ve köpeginiz sizinle mi uyuyor? Demek ki uykusuzluga davetiye çikariyorsunuz, gece yarisi ayaga dikilmeye heveslisiniz. Evcil hayvanlarin yeri yatak degildir.

- Yatak odanizda televizyon seyretmeyin, yemek yemeyin. Yatak, bunlarin yeri degildir. Yoksa bütün gece uykusuz kalirsiniz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası