Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iyi bir uyku çekmenin püf noktalari

Yatmadan 4-6 saat önce kafeinli içecekleri kesmek, süt içmek iyi bir uykunun püf noktalarini olusturoyor.

Geceleri yataginda bir oraya bir buraya dönen, saatlerce uykuya hasret kalanlarin, bu sorunun üstesinden gelmek için bazi kurallara dikkat etmesi gerekiyor.

Yatmadan 4-6 saat önce kafeinli içecekleri kesmek, saat 20.00'den sonra mümkünse hiçbir sey içmemek; patates, süt, ton baligi, yumurta, yulaf, seftali gibi besinleri almak ve televizyon basinda sekerleme yapmamak iyi bir uykunun püf noktalari...

Internetteki ''netscape'' sitesinin haberine göre, iyi bir uykuya ulasmanin yolu su kurallara uymaktan geçiyor:

- Kafeini yatmadan 4-6 saat önce kesin. Öglen içilen bir bardak kahve bile gece sizi uyutmayabilir. Eger gün içinde çok kafeinli içecek aldiysaniz, ekmek ya da kraker gibi karbonhidratli besinler alarak kafeinin etkilerini vücudunuzdan uzaklastirin.

- Yatmadan önce alkol almayin. Alkol, kabus görmenize, uykusuz kalmaniza, uyurken terlemenize ve basagrisi çekmenize neden olur. Aldiginiz her kadeh alkol için bir bardak su içerseniz, bu semptomlardan biraz olsun kurtulursunuz.

- Yatmadan önce gevseyin. Stres, uykunun en büyük düsmanidir. Stresi kovmak için kisik isikta bir seyler okumak, meditasyon, sicak bir dus uyumaniza yardimci olur. Bir de uyuyamadiginizda sakin dönüp saate bakmayin. Geç oldugunu görmek ve tik-tak sesleri sizi uykudan iyice uzaklastirir.

- Egzersiz, iyi bir uykunun altin anahtaridir. Ancak eger spordan sonra enerjiyle dolan bir kisiyseniz, en iyisi aksamlari spor yapmayin. Sabahlari yapilan spor, uykusuzlugun üstesinden gelmek için en iyisidir.

SÜT IÇIN, BALIK YIYIN

- Odaniz karanlik, rahat ve sessiz olsun. Isik ve ses, çogu insanin uykusunu kaçirir. Bu nedenle odanizda bilgisayar ve televizyon bulundurmayin. Gece kalkarsaniz ana isik kaynagini açmayin, gece lambasini açin. Odaniz çok sicak ya da soguk olmasin.

- Vaktinde yiyin, misil misil uyuyun. Uyku vakti agir yemeklerden kaçindiginiz kadar aç karnina da yatmayin. Bazi besinler uyumaniza yardimci olur; süt, bunlarin basinda gelir. Ton baligi, kalkan baligi, enginar, badem, yumurta, seftali, ceviz, kayisi, kuskonmaz, yulaf, patates ve muz, uyku getiren diger besinler.

- Mümkünse saat 20.00'den sonra hiçbir sey içmeyin. Bu, gece yatarken sik sik tuvalete kalkmanizi önler.

- Sigarayi azaltin. Yatmadan sigara içince kendinizi gevsemis gibi hissetseniz de, bir süre sonra uykusuzluga neden olur. Nikotinin etkisi tipki kafein gibidir ve vücudunuzda 14 saat etkili olur. Böylece, gecenin bir yarisi ''hortlak'' gibi ayaga dikilirsiniz.

- Gece televizyon basinda sakin sekerleme yapmayin. Sekerleme, uykusuzluga neden olur. Sekerleme yapacaksaniz kisa kesin.

- Evcil hayvaniniz varsa, odaniza almayin. Kedi ve köpeginiz sizinle mi uyuyor? Demek ki uykusuzluga davetiye çikariyorsunuz, gece yarisi ayaga dikilmeye heveslisiniz. Evcil hayvanlarin yeri yatak degildir.

- Yatak odanizda televizyon seyretmeyin, yemek yemeyin. Yatak, bunlarin yeri degildir. Yoksa bütün gece uykusuz kalirsiniz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası