Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Psikologa giden çocuga dogruyu söyleyin’

Uludag Üniversitesi (UÜ) Tip Fakültesi Çocuk Ruh Sagligi Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Suna Taneli, anne babalarin, psikologa götürdükleri çocuklarina nereye gittiklerini mutlaka söylemeleri gerektigini bildirdi.

Çocuklarin genellikle aileleri tarafindan psikologa getirildigini belirten Prof. Dr. Suna Taneli, “çocuk, bir anda bizi karsisinda gördügünde sasiriyor ve sorunlarini bizimle kolay kolay paylasmiyor” dedi.

Prof. Dr. Suna Taneli, Bursa’da devam eden “6. Aile Hekimligi Kongresi” kapsaminda düzenlenen “Çocuk ve Ergende Ruh Sagligi” konulu panelde, kongreye katilan aile hekimlerine, problemli bir çocukla karsilastiklarinda nasil davranmalari gerektigini hakkinda bilgi verdi. Çocuklarin genellikle aileleri tarafindan psikologa getirildigini belirten Taneli, “Anne babalar, bize getirirken çocuklarina psikologa gittiklerini söylemiyorlar. Çocuk, bir anda bizi karsisinda gördügünde sasiriyor ve sorunlarini bizimle kolay kolay paylasmiyor. Bu nedenle, çocuklar psikologa götürülürken onlara nereye gittikleri açikça söylenmeli” dedi.

Taneli, hastalarin psikolojik tedavi öncesinde mutlaka bedensel ve nörolojik muayeneden geçirilmesi gerektigini ifade ederek, bir belirtinin bedensel bir hastalik ya da dogustan gelen bir sendromun ifadesi olabilecegini kaydetti.

Çocuk ihmal ve istismarinin toplumda oldukça arttigina deginen Taneli, “Gün geçmiyorki biz bu tarz çocuklari muayene etmeyelim. Ihmal ve istismarin sonuçlari çok ciddi olabilir. Önceleri kültür düzeyi düsük ailelerin çocuklarina siddet uyguladiklari düsünülüyordu, ancak böyle degil. Topumun her kesiminde bu tarz olaylara rastlanabiliyor” diye konustu.

Intihar düsüncesi her yasta dikkate alinmali

Uludag Üniversitesi (UÜ) Tip Fakültesi Çocuk Ruh Sagligi Bilim Dali ögretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yesim Taneli de, ergenlik döneminin yasamin ilk bir yili hariç en hizli gelismenin yasandigi bir dönem oldugunu söyledi. Her ergenin içinde bulundugu duruma tepkilerinin farkli oldugunu dile getiren Taneli, “Ergenlikteki sorunlar normal ergen sorunlarini astiginda, ergenin anne babasiyla arasindaki çatisma ergenin psikolojik durumunu tehlikeye düsürdügünde, mutlaka psikolojik tedaviye ihtiyaç vardir” dedi.

Taneli, ergenlik döneminde önemli bir problemin de intihar düsüncesi olduguna dikkati çekerek, bu düsüncenin her yasta ciddiye alinmasi ve mutlaka bir uzmanla görüsülmesi gerektigini vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası