Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Psikologa giden çocuga dogruyu söyleyin’

Uludag Üniversitesi (UÜ) Tip Fakültesi Çocuk Ruh Sagligi Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Suna Taneli, anne babalarin, psikologa götürdükleri çocuklarina nereye gittiklerini mutlaka söylemeleri gerektigini bildirdi.

Çocuklarin genellikle aileleri tarafindan psikologa getirildigini belirten Prof. Dr. Suna Taneli, “çocuk, bir anda bizi karsisinda gördügünde sasiriyor ve sorunlarini bizimle kolay kolay paylasmiyor” dedi.

Prof. Dr. Suna Taneli, Bursa’da devam eden “6. Aile Hekimligi Kongresi” kapsaminda düzenlenen “Çocuk ve Ergende Ruh Sagligi” konulu panelde, kongreye katilan aile hekimlerine, problemli bir çocukla karsilastiklarinda nasil davranmalari gerektigini hakkinda bilgi verdi. Çocuklarin genellikle aileleri tarafindan psikologa getirildigini belirten Taneli, “Anne babalar, bize getirirken çocuklarina psikologa gittiklerini söylemiyorlar. Çocuk, bir anda bizi karsisinda gördügünde sasiriyor ve sorunlarini bizimle kolay kolay paylasmiyor. Bu nedenle, çocuklar psikologa götürülürken onlara nereye gittikleri açikça söylenmeli” dedi.

Taneli, hastalarin psikolojik tedavi öncesinde mutlaka bedensel ve nörolojik muayeneden geçirilmesi gerektigini ifade ederek, bir belirtinin bedensel bir hastalik ya da dogustan gelen bir sendromun ifadesi olabilecegini kaydetti.

Çocuk ihmal ve istismarinin toplumda oldukça arttigina deginen Taneli, “Gün geçmiyorki biz bu tarz çocuklari muayene etmeyelim. Ihmal ve istismarin sonuçlari çok ciddi olabilir. Önceleri kültür düzeyi düsük ailelerin çocuklarina siddet uyguladiklari düsünülüyordu, ancak böyle degil. Topumun her kesiminde bu tarz olaylara rastlanabiliyor” diye konustu.

Intihar düsüncesi her yasta dikkate alinmali

Uludag Üniversitesi (UÜ) Tip Fakültesi Çocuk Ruh Sagligi Bilim Dali ögretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yesim Taneli de, ergenlik döneminin yasamin ilk bir yili hariç en hizli gelismenin yasandigi bir dönem oldugunu söyledi. Her ergenin içinde bulundugu duruma tepkilerinin farkli oldugunu dile getiren Taneli, “Ergenlikteki sorunlar normal ergen sorunlarini astiginda, ergenin anne babasiyla arasindaki çatisma ergenin psikolojik durumunu tehlikeye düsürdügünde, mutlaka psikolojik tedaviye ihtiyaç vardir” dedi.

Taneli, ergenlik döneminde önemli bir problemin de intihar düsüncesi olduguna dikkati çekerek, bu düsüncenin her yasta ciddiye alinmasi ve mutlaka bir uzmanla görüsülmesi gerektigini vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası