Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dünyada 100-150 milyon kisi astim hastasi

Prof. Dr. Ali Kocabas, “çevre kirliligi astimin ortaya çikmasinda önemli bir etken” dedi.

Astimin küresel bir halk sagligi sorunu oldugu ve son 10 yilda özellikle çocuklarda olmak üzere tüm yas gruplarinda yayginlastigi dile getirildi.

TORAKS Dernegi Genel Baskani ve Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ali Kocabas, “Dünya Astim Günü” nedeniyle halka açik düzenlenen bilgilendirme toplantisinda, astimin küresel bir saglik sorunu oldugunu, ancak bir “kabus” gibi görülmemesi gerektigini söyledi.

Kocabas, Dünya Saglik Örgütü verilerine göre, dünyada 100-150 milyon kisinin astim hastasi oldugunu, son 10 yilda da basta çocuklarda olmak üzere tüm yas gruplarinda yayginlastigini belirtti.

SIGARA DUMANINDAN KORUNMALI

Her astimli hastanin teshis, düzenli takip ve tedavi olanaklarina kavusturulmasini saglayacak bir saglik sistemi olusturulmasi gerektigini vurgulayan Kocabas, söyle konustu: “Anne ve babanin içtigi sigara bebekte astim hastaliginin ortaya çikmasina yol açiyor. Bu nedenle özellikle allerji ve astim hikayesi olan ailelerde kesinlikle sigara içilmemelidir. Astim hastalarinin evlerinde, isyerlerinde ve diger kapali ortamlarda sigara dumanindan korunmalari saglanmalidir. Sigara yasasi kesinlikle uygulanmali, ilgili kurumlar bu konuda gerekli denetlemeleri yapmalidirlar.”

TEDAVI YASAM KALITESINI YÜKSELTIYOR

Ç.Ü Tip Fakültesi Pediatrik Allerji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Seval Günes Kendirli ise konusmasinda hiriltili solunum, gögüste sikisma veya baski hissi, nefes darligi ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çikan astim hastaliginin tedavisinin önemine isaret etti.

Gerekli tedavi ve takip yapildigi takdirde astim hastalarinin yasam kalitelerinin düsmesinin önüne geçilecegini ifade eden Kendirli, sunlari kaydetti: “Astim kalitsal geçis özelligi olan bir hastaliktir. Anne ya da babadan birisinde astim varsa çocukta da olma ihtimali yüzde 25, her ikisi de astimli ise bu oran yüzde 50’ye çikmaktadir. Bu nedenle ailesinde astim öyküsü olanlarin daha dikkatli olmalari gerekiyor. Çevre kirliligi de astimin ortaya çikmasinda önemli bir etkendir. Bu açidan konu çok genis bir kapsamda degerlendirilmelidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası