Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dünyada 100-150 milyon kisi astim hastasi

Prof. Dr. Ali Kocabas, “çevre kirliligi astimin ortaya çikmasinda önemli bir etken” dedi.

Astimin küresel bir halk sagligi sorunu oldugu ve son 10 yilda özellikle çocuklarda olmak üzere tüm yas gruplarinda yayginlastigi dile getirildi.

TORAKS Dernegi Genel Baskani ve Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ali Kocabas, “Dünya Astim Günü” nedeniyle halka açik düzenlenen bilgilendirme toplantisinda, astimin küresel bir saglik sorunu oldugunu, ancak bir “kabus” gibi görülmemesi gerektigini söyledi.

Kocabas, Dünya Saglik Örgütü verilerine göre, dünyada 100-150 milyon kisinin astim hastasi oldugunu, son 10 yilda da basta çocuklarda olmak üzere tüm yas gruplarinda yayginlastigini belirtti.

SIGARA DUMANINDAN KORUNMALI

Her astimli hastanin teshis, düzenli takip ve tedavi olanaklarina kavusturulmasini saglayacak bir saglik sistemi olusturulmasi gerektigini vurgulayan Kocabas, söyle konustu: “Anne ve babanin içtigi sigara bebekte astim hastaliginin ortaya çikmasina yol açiyor. Bu nedenle özellikle allerji ve astim hikayesi olan ailelerde kesinlikle sigara içilmemelidir. Astim hastalarinin evlerinde, isyerlerinde ve diger kapali ortamlarda sigara dumanindan korunmalari saglanmalidir. Sigara yasasi kesinlikle uygulanmali, ilgili kurumlar bu konuda gerekli denetlemeleri yapmalidirlar.”

TEDAVI YASAM KALITESINI YÜKSELTIYOR

Ç.Ü Tip Fakültesi Pediatrik Allerji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Seval Günes Kendirli ise konusmasinda hiriltili solunum, gögüste sikisma veya baski hissi, nefes darligi ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çikan astim hastaliginin tedavisinin önemine isaret etti.

Gerekli tedavi ve takip yapildigi takdirde astim hastalarinin yasam kalitelerinin düsmesinin önüne geçilecegini ifade eden Kendirli, sunlari kaydetti: “Astim kalitsal geçis özelligi olan bir hastaliktir. Anne ya da babadan birisinde astim varsa çocukta da olma ihtimali yüzde 25, her ikisi de astimli ise bu oran yüzde 50’ye çikmaktadir. Bu nedenle ailesinde astim öyküsü olanlarin daha dikkatli olmalari gerekiyor. Çevre kirliligi de astimin ortaya çikmasinda önemli bir etkendir. Bu açidan konu çok genis bir kapsamda degerlendirilmelidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası