Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Takma dis tarihe karisiyor

Kök hücre yardimiyla yetiskinlerde yeni dislerin çikabilecegi kanitlandi.

Ingiliz bilim adamlari, kök hücre teknolojisi sayesinde, kaybedilen dislerin yerine yenilerinin çikabilecegini kanitladilar.

King’s College’e bagli dis hekimligi okulunda görevli Prof. Paul Sharpe ve ekibi, fareden aldigi kök hücreleri laboratuvar ortaminda farklilastirdiktan sonra, dise dönüsebilecek bu hücreleri dis etine açilan bir bosluga yerlestirdi. Bilim adamlari, 23 haftada yeni bir disin çiktigini kaydettiler. Bilim adamlari, kök hücreleri laboratuvarda normal dis hücresine dönüstürürken, ne tür bir dis çikacagini da belirlediklerini belirttiler. Buna göre, yeni disin, azi, köpek ya da kesici dis olup olmadigi önceden tespit ediliyor.

Ingilizlerin 50 yasinda agzindaki 32 disten ortalama 12’sini kaybetmis oldugunu hatirlatan Sharp, disini kaybeden herkesin, kök hücreyle yeniden “orijinal” dise kavusabilmeyi tercih edecegine inandiklarini söyledi.Islemin lokal anesteziyle yapilabildigini belirten Sharp, dis büyüdükçe salgiladigi kimyasallar sayesinde sinir ve damarlarin gelistigini kaydetti.

Farelerde olumlu sonuç veren teknigin insanlarda basarili olmamasi için bir neden bulunmadigini belirten Sharpe, “Ayni prensip insanda da geçerli olacaktir” dedi.

Bu arada, arastirmayi yapan ekip tarafindan kurulan Odontis adli bilimsel arastirma kurulusunun, bu bulus sayesinde, bilimsel arastirmalari destekleyen çesitli kuruluslardan arastirmalarini derinlestirmek için 400 bin sterlinlik yardim aldigi açiklandi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası