Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her gün bir avuç findik

Findigin kanser hastaliginin azalmasinda etkin oldugunun belirlendigini söyleyen Sahin faydalarini söyle siraladi:

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Giresun Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Findik Eksperligi Bölümü Ögretim Görevlisi Ahmet Sahin, yapilan arastirmalarda findigin iç kabugunun kanser hastaliginin azalmasinda etkin oldugunun belirlendigini söyledi.

Ahmet Sahin, enerji deposu olan findigin insan sagligi açisindan çok önemli oldugunu belirterek, “Findikta bulunan B2 ve B6 gibi iki önemli vitamin, özellikle gelisim çagindaki çocuklarda ruhsal sagligi gelistiriyor ve kan yapiminda gerekli olan maddeleri sagliyor” dedi.

Insan gelisimi için çok önemli olan bazi vitaminlerin en yüksek oranla findikta bulundugunu vurgulayan Sahin, söyle devam etti: “Findigin içinde yüksek oranda bulunan kalsiyum, kemik gelisiminde ve kuvvetli dis olusumunda oldukça etkilidir. Findikta bulunan E vitamini kas hastaliklarini engelleme açisindan oldukça önemlidir. Findigin yani sira findik yagi da insan sagligi açisindan oldukça önem tasimaktadir. Findik yagi kandaki kötü kolesterolü yok ediyor, iyi kolesterol oranini da artiriyor. Yapilan arastirmalara göre bu durum hiçbir tarim ürününde bulunmayan bir özelliktir. Bunun yani sira findik yiyen insanlarda, yemeyen insanlara göre daha az oranda kalp hastaligi riski görülmektedir.”

KANSER HASTALIGININ AZALMASINDA ETKILI

Sahin, findikta bulunan besin elementlerinin hepsinin insan sagligi açisindan ayri bir önem tasidigini kaydederek, sunlari söyledi: “Yapilan arastirmalarda findigin iç kabugunun kanser hastaliginin azalmasinda etkin oldugu tespit edilmistir. TÜBITAK’in yaptigi arastirmalara göre Trakya’da kanser olma orani binde 2 iken, bu durumun Karadeniz Bölgesi’nde 10 binde 2 oldugu gözlenmistir. Bunun sebebi ise findik tüketiminin Karadeniz’de fazla olmasidir.”

Findigin bu kadar faydali olmasina ragmen halkin tam olarak bunun farkinda olmadigini belirten Sahin, “Saglikli beslenmek için insanlarin her gün bir avuç findik tüketmesi gerekmektedir. Findik tüketiminin artirilmasi için findigin saglik açisindan tanitiminin iyi yapilmasi gerekmektedir. Findik tüketimi yapilamiyorsa, findigin verdigi etkiyi saglayan findik yaginin tüketimi artirilmalidir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası