Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her gün bir avuç findik

Findigin kanser hastaliginin azalmasinda etkin oldugunun belirlendigini söyleyen Sahin faydalarini söyle siraladi:

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Giresun Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Findik Eksperligi Bölümü Ögretim Görevlisi Ahmet Sahin, yapilan arastirmalarda findigin iç kabugunun kanser hastaliginin azalmasinda etkin oldugunun belirlendigini söyledi.

Ahmet Sahin, enerji deposu olan findigin insan sagligi açisindan çok önemli oldugunu belirterek, “Findikta bulunan B2 ve B6 gibi iki önemli vitamin, özellikle gelisim çagindaki çocuklarda ruhsal sagligi gelistiriyor ve kan yapiminda gerekli olan maddeleri sagliyor” dedi.

Insan gelisimi için çok önemli olan bazi vitaminlerin en yüksek oranla findikta bulundugunu vurgulayan Sahin, söyle devam etti: “Findigin içinde yüksek oranda bulunan kalsiyum, kemik gelisiminde ve kuvvetli dis olusumunda oldukça etkilidir. Findikta bulunan E vitamini kas hastaliklarini engelleme açisindan oldukça önemlidir. Findigin yani sira findik yagi da insan sagligi açisindan oldukça önem tasimaktadir. Findik yagi kandaki kötü kolesterolü yok ediyor, iyi kolesterol oranini da artiriyor. Yapilan arastirmalara göre bu durum hiçbir tarim ürününde bulunmayan bir özelliktir. Bunun yani sira findik yiyen insanlarda, yemeyen insanlara göre daha az oranda kalp hastaligi riski görülmektedir.”

KANSER HASTALIGININ AZALMASINDA ETKILI

Sahin, findikta bulunan besin elementlerinin hepsinin insan sagligi açisindan ayri bir önem tasidigini kaydederek, sunlari söyledi: “Yapilan arastirmalarda findigin iç kabugunun kanser hastaliginin azalmasinda etkin oldugu tespit edilmistir. TÜBITAK’in yaptigi arastirmalara göre Trakya’da kanser olma orani binde 2 iken, bu durumun Karadeniz Bölgesi’nde 10 binde 2 oldugu gözlenmistir. Bunun sebebi ise findik tüketiminin Karadeniz’de fazla olmasidir.”

Findigin bu kadar faydali olmasina ragmen halkin tam olarak bunun farkinda olmadigini belirten Sahin, “Saglikli beslenmek için insanlarin her gün bir avuç findik tüketmesi gerekmektedir. Findik tüketiminin artirilmasi için findigin saglik açisindan tanitiminin iyi yapilmasi gerekmektedir. Findik tüketimi yapilamiyorsa, findigin verdigi etkiyi saglayan findik yaginin tüketimi artirilmalidir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası