Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vitaminler tehlike saçiyor

Eczanelerde satilan ürünlerin Tarim ve Bakanliklari'nin denetiminden geçtiginin altini çizen Bulut, sunlari söyledi.

Eczaneler disinda, özellikle ithal ürünlerin satisa sunuldugu halk pazarlarinda uzman olmayan kisilerce satilan vitaminlerin, ciddi saglik sorunlarina yol açabilecegi bildirildi.

4. Bölge Adana Eczaci Odasi Baskani Burhanettin Bulut AA muhabirine yaptigi açiklamada, vitaminlerin, cinsiyet, yas ve saglik durumu dikkate alinarak kullanilmasi gereken ürünler oldugunu, bu nedenle eczanelerden satin alinmasi gerektigini söyledi.

Eczanelerde satilan ürünlerin Tarim ve Saglik Bakanliklari'nin denetiminden geçtiginin altini çizen Bulut, sunlari kaydetti:

''Ne yazik ki vitamin kullaniminda gerekli hassasiyet gösterilmiyor. Vitamin tabletler çevreden duyulan bilgilerle kullanabilecek, zararsiz bir ürünmüs gibi algilaniyor. Özellikle kullanimin yaygin oldugu ABD'de yapilan arastirmalar, vitamin zehirlenmelerinin ölümlere kadar varabilen çok ciddi sonuçlar dogurdugunu ortaya koyuyor. Bu nedenle vitaminler mutlaka uzman tavsiyesi üzerine alinmali ve kullanilmalidir.'' Ithal ürünlerin satildigi halk pazarlari ve benzeri yerlerde vitamin satisinin yasak oldugunun altini çizen Bulut, hem saglik hem de ekonomi açisindan bunun yarattigi sakincalara dikkati çekti.

Saglik Bakanligi'na bagli birimlerin bu tür yerlerdeki denetimleri artirmasi gerektigini bildiren Bulut, söyle devam etti:

''Uzman olmayan kisiler, karsisindakinin yasini, vitamin ihtiyacinin kaynagini, saglik durumunu bilmeden ürün veriyor. Gerekli denetimlerden geçirilmemis, açikta satin alinan vitaminlerin bir çogu sahte. Kutularin içinde ne oldugu belli degil. Özellikle vücut gelistirme sporu ile ugrasan gençlerin buralardan çesitli ürünler satin aldiklarini biliyoruz. Ancak içerigi belli olmayan bu ürünler, zehirlenmelere ve kas rahatsizliklari gibi kalici saglik sorunlarina yol açabilir.'' Bulut, yanlis vitamin kullanimindan kaynaklanan sorunlarin uzun vadede ortaya çiktigina da dikkati çekerek, ''Bugün aldiginiz vitaminin ileride size neler yapabilecegini bilmek çok zor'' dedi.

Bulut, eczaneler disinda yapilan satislarin ülke ekonomisine de zarar verdiginin altini çizerek, söyle devam etti:

''Gerçekte yasak olan bu satislar çok ciddi boyutlara ulasti. Kayit disi ekonominin bir kolu da buralarda olustu. Vergisiz kazanç saglaniyor. Belgesiz aldiginiz bu ürünlerle ilgili sikayette bulunma durumunuz da söz konusu olmuyor. Biz oda olarak ilgili makamlara basvurumuzu yaptik. Bakanlik, eczacilar ve firmalar mücadele noktasinda isbirligi içinde olmalidir. Buralarin denetlenmesi ve satislarin engellenmesi konusunda gerekli çalismanin yapilmasini bekliyoruz. ''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası