Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vitaminler tehlike saçiyor

Eczanelerde satilan ürünlerin Tarim ve Bakanliklari'nin denetiminden geçtiginin altini çizen Bulut, sunlari söyledi.

Eczaneler disinda, özellikle ithal ürünlerin satisa sunuldugu halk pazarlarinda uzman olmayan kisilerce satilan vitaminlerin, ciddi saglik sorunlarina yol açabilecegi bildirildi.

4. Bölge Adana Eczaci Odasi Baskani Burhanettin Bulut AA muhabirine yaptigi açiklamada, vitaminlerin, cinsiyet, yas ve saglik durumu dikkate alinarak kullanilmasi gereken ürünler oldugunu, bu nedenle eczanelerden satin alinmasi gerektigini söyledi.

Eczanelerde satilan ürünlerin Tarim ve Saglik Bakanliklari'nin denetiminden geçtiginin altini çizen Bulut, sunlari kaydetti:

''Ne yazik ki vitamin kullaniminda gerekli hassasiyet gösterilmiyor. Vitamin tabletler çevreden duyulan bilgilerle kullanabilecek, zararsiz bir ürünmüs gibi algilaniyor. Özellikle kullanimin yaygin oldugu ABD'de yapilan arastirmalar, vitamin zehirlenmelerinin ölümlere kadar varabilen çok ciddi sonuçlar dogurdugunu ortaya koyuyor. Bu nedenle vitaminler mutlaka uzman tavsiyesi üzerine alinmali ve kullanilmalidir.'' Ithal ürünlerin satildigi halk pazarlari ve benzeri yerlerde vitamin satisinin yasak oldugunun altini çizen Bulut, hem saglik hem de ekonomi açisindan bunun yarattigi sakincalara dikkati çekti.

Saglik Bakanligi'na bagli birimlerin bu tür yerlerdeki denetimleri artirmasi gerektigini bildiren Bulut, söyle devam etti:

''Uzman olmayan kisiler, karsisindakinin yasini, vitamin ihtiyacinin kaynagini, saglik durumunu bilmeden ürün veriyor. Gerekli denetimlerden geçirilmemis, açikta satin alinan vitaminlerin bir çogu sahte. Kutularin içinde ne oldugu belli degil. Özellikle vücut gelistirme sporu ile ugrasan gençlerin buralardan çesitli ürünler satin aldiklarini biliyoruz. Ancak içerigi belli olmayan bu ürünler, zehirlenmelere ve kas rahatsizliklari gibi kalici saglik sorunlarina yol açabilir.'' Bulut, yanlis vitamin kullanimindan kaynaklanan sorunlarin uzun vadede ortaya çiktigina da dikkati çekerek, ''Bugün aldiginiz vitaminin ileride size neler yapabilecegini bilmek çok zor'' dedi.

Bulut, eczaneler disinda yapilan satislarin ülke ekonomisine de zarar verdiginin altini çizerek, söyle devam etti:

''Gerçekte yasak olan bu satislar çok ciddi boyutlara ulasti. Kayit disi ekonominin bir kolu da buralarda olustu. Vergisiz kazanç saglaniyor. Belgesiz aldiginiz bu ürünlerle ilgili sikayette bulunma durumunuz da söz konusu olmuyor. Biz oda olarak ilgili makamlara basvurumuzu yaptik. Bakanlik, eczacilar ve firmalar mücadele noktasinda isbirligi içinde olmalidir. Buralarin denetlenmesi ve satislarin engellenmesi konusunda gerekli çalismanin yapilmasini bekliyoruz. ''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası