Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Peptik ülsere karsi mücadele

Bu bakterinin Türk insani ile olan iliskisi Ilsan Ilaç sponsorlugunda 55 ilde yapilacak çalismalarla belirlenecek.

Ülser, gastrit ve mide kanserine yol açan sinsi bakteri artik nefesinizde tespit edilebiliyor. Helicobacter pylori’nin Türk insani ile olan iliskisi Ilsan Ilaç sponsorlugunda Marmara Üniversitesi Halk Sagligi Ana Bilim Dali tarafindan Türkiye çapinda 55 ilde 10.000 kisi ile yapilan çalismalar sonucu tespit edilecek.

2004 yilinin ilk yarisinda bitirilmesi planlanan bu çalisma sonucunda Türkiye’nin Helicobacter pylori haritasi bilimsel olarak belirlenecek.

Avustralyali patolog Robin Warren ve gastroenterolog Barry Marshall’in 1982 yilinda yaptiklari arastirma ülser hastaliginin nedeninin bir bakteri oldugunu ortaya çikarmistir. Bu bulus bilim dünyasinda bomba etkisi yaratmis, ancak hekimlerin çogu bu teoriye karsi tavir koyup eski tedavilerde israr etmislerdir.

1994 yilinda Amerika Birlesik Devletlerinde düzenlenen bir uzlasma toplantisinda peptik ülsere büyük bir çogunlukla Helicobacter pylori adli bakterinin yol açtigi ve bu hastalikta antimikrobiyal tedavi yapilmasinin zorunlulugu kabul edilmistir.

Helicobacter pylori gastriti ve ülseri bugün dünyada en yaygin görülen hastaliklardandir. Dünya nüfusunun yaklasik olarak %60’i bu bakteri ile enfektedir ve enfekte olanlarin hemen hemen tümünde gastrit gelismektedir. Helicobacter pylori onikiparmak barsagi ülserlerinin %95, mide ülserinin ise %80-85’inde neden olarak gösterilmektedir. Bu bakterinin %1-3 oraninda mide kanserine yol açmasi enfeksiyonun önemini artirmaktadir. Enfeksiyon oral-oral (agiz yoluyla) veya oral-fekal (diski bulasik gida/içecek) yolla bulasmaktadir.

Saglik kosullarinin kötü oldugu durumlarda, sosyoekonomik düzeyi düsük ve gelismekte olan ülkelerde enfeksiyonun görülme sikligi daha yüksektir. Ülkenin sosyoekonomik durumu düzeldikçe, hijyen problemleri çözüldükçe Helicobacter pylori görülme sikligi düsmektedir.

Böylesine yaygin ve sürekli gündemde olan Helicobacter pylori enfeksiyonu açisindan ülkemize baktigimizda, bugüne kadar saglikli bireylerde Helicobacter pylori görülme sikligina iliskin tüm yurdu temsil eden ve geçerli bir örneklemeye dayanan epidemiyolojik bir arastirma yapilmadigini görmekteyiz. Söz konusu açigi kapatmak amaciyla Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi (MÜTF) Halk Sagligi Anabilim Dali ve ILSAN HEXAL ortakliginda “Türkiye Helicobacter pylori Prevalans Çalismasi” adli bir proje hazirlanmistir.

MÜTF Halk Sagligi Anabilim Dali tarafindan görevlendirilen arastirmacilar tüm Türkiye’yi temsil eden örneklem dahilinde, belirlenen haneleri ziyaret ederek üre nefes testi ile ölçüm yapmislardir. Ölçüm yapilan kisilere epidemiyolojik verilere yardimci olmasi amaciyla sosyodemografik özellikler ve risk faktörlerine iliskin bazi sorular da sorulmustur. Ölçümler MÜTF ‘de degerlendirildikten sonra , sonuçlar posta ile ilgili kisilere ulastirilacaktir.

Ilsan Ilaç Pazarlama ve Satis Koordinatörü Dr. Erkin PEKMEZCI ‘ye göre 300.000 USD bütçesi olan bu projede saha çalismasi sonrasinda, tüm verilerin derlenmesi ve istatistik analizlerin yapilmasi ile Türkiye Helicobacter pylori haritasi yaninda çok degerli epidemiyolojik verilerin de elde edilecegini düsünülmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası