Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tek suçlu metropol!

''Istanbul bronsiti''nin esas belirtisinin kuru öksürük oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Küçükusta, sunlari kaydetti:

Sadece ökrüsükle belirti veren bir astim türü olan hastalik, en çok çocuklarda görülüyor. Telefon konusurken ortaya çikan öksürük nöbetleri “Istanbul bronsitinin” tipik özelligi.

Bu hastaliktan korunmak için ev, okul ve isyerlerinin yogun trafigin ve fabrikalarin uzaginda olmasi, sigara dumani, kimyasal maddeler ve aerosol gibi alerjenlerden uzak kalinmasi öneriliyoIstanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, son yillarda saglik literatürüne giren hastaliklardan birinin de “Istanbul bronsiti” oldugunu belirterek, hastaligin her geçen yil daha fazla insani etkiledigini bildirdi.

“Istanbul bronsiti”ni 7 yil önce kendisinin tanimladigini dile getiren Prof. Dr. Küçükusta, bu hastaliga, Istanbul gibi büyük sehirlerde daha fazla görüldügü için “Istanbul bronsiti” adinin verildigini söyledi. Prof. Dr. Küçükusta, söyle devam etti: “Son yillarda saglik literatürümüze giren hastaliklardan biri de, ‘Istanbul bronsiti’dir.

Her geçen yil daha fazla insani etkileyen bu hastalik, sadece öksürükle belirti veren bir çesit astim türüdür. Hastalik, en çok çocuklarda görülmekle beraber her yastan insanda saptanabilir. Eriskin yasta kadinlarda daha sik rastlanir.”

“Istanbul bronsiti”nin esas belirtisinin kuru öksürük oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Küçükusta, sunlari kaydetti: ‘Bu, özellikle geceleri artan, küçük çocuklarda ögürtü ve kusmaya, hanimlarda ise idrar kaçirmaya neden olabilen kuru bir öksürüktür. Öksürük, nöbetler seklinde ortaya çikar ve genellikle geceleri daha fazladir. Birçok hasta, gece ya da sabaha karsi öksürükle uykusundan uyanir. Gülme, hatta konusma, öksürük krizlerinin baslamasina neden olabilir.

Telefonla konusurken ortaya çikan öksürük nöbetleri, ‘Istanbul bronsiti’nin tipik özelligidir. Sigara dumani, çesitli boya, cila kokulari, hava kirliligi de öksürügün baslamasina neden olan faktörlerdir.”

ÇOCUKLARDA GECE TERLEMESI...

Siddetli öksürügün çocuklarda karin agrilari, eriskinlerde ise sirt ve gögüs agrilarina yol açabilecegini dile getiren Prof. Dr. Küçükusta, söyle dedi: “Küçük çocuklardaki ‘Istanbul bronsiti’nin ilginç bulgularindan biri de, geceleri saç dipleri ve boynun terlemesidir. Hastalarin çogunda bu siddetli öksürüge karsilik hiç balgam yoktur ama bazilarinda az miktarda, zor çikan, yapiskan nitelikte balgam olabilir. Bu hastalar, bu küçücük balgami çikarmakla çok rahatladiklarini söylerler.”

“Istanbul bronsiti”nin astim ve diger bronsitlerden farkinin “hirilti ve nefes darligi sikayetlerine yol açmamasi” oldugunu anlatan Prof. Dr. Küçükusta, bu hastalarin akciger röntgenleri, solunum fonksiyon testleri ve alerjik deri testlerinde de herhangi bir bulguya rastlanmadigini kaydetti.

Prof. Dr. Küçükusta, “Istanbul bronsiti” görülen hastalarda; ates, halsizlik, istahsizlik benzeri belirtilere rastlanmadigina da dikkati çekerek, “Istanbul bronsiti”nin nedeninin, bronslarin asiri duyarliligi, yani brons hiperaktivitesi oldugunu bildirdi.

YOGUN TRAFIK VE SEHIRLESMENIN ETKISI

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, sözlerini söyle sürdürdü: “‘Bronslardaki bu asiri duyarliligin nedeni, kesin olarak belli degildir. Fakat büyük sehirlerimizdeki yogun trafik ve sehirlesmeden kaynaklanan dis hava kirliliginin, ev, okul ve is yerlerindeki iç ortam hava kirliliginin ve katki maddesi içeren hazir gidalarin tüketilmesinin önemli rolleri oldugu düsünülmektedir.

‘Istanbul bronsiti’nin daha çok dis ve iç ortam hava kirliliklerinin daha yogun oldugu kis aylarinda ortaya çikmasi, hastalarin yazin ve Istanbul’dan uzaklastiklarinda sikayetlerinin tümünün kisa sürede kaybolmasi, bu görüsü desteklemektedir.”

“Istanbul bronsiti”nin tanisinin kolay olduguna da isaret eden Prof. Dr. Küçükusta, hastaligin doktorlar tarafindan üst solunum yollari enfeksiyonlari, sinüzit, farenjit, geniz eti, reflü, bronsit, astim, zatürree gibi pek çok baska hastalikla karistirildigini da kaydetti.

TEDAVI
Prof. Dr. Küçükusta, “Istanbul bronsiti”nin temel tedavisinin sprey seklindeki kortizon ve agiz yoluyla alinan yeni kusak antihistaminikler oldugunu ifade ederek, bu ilaçlarin, hastalik belirtileri tamamen geçmis olsa bile en az 2-3 ay süreyle kullanilmasi gerektigini söyledi. Uygun tedavinin geç baslandigi durumlarda hastaligin kronik bir seyir gösterdigini ve belirtilerin çok uzun süre, bazen yillarca devam edebildigini vurgulayan Prof. Dr. Küçükusta, hastaligin tedavisinde antibiyotiklerin yerinin olmadigini bildirdi.

“Istanbul bronsiti”nin astim gibi kalici bir hastalik olmadigini da anlatan Prof. Dr. Küçükusta, hastalarin çogunun uygun tedaviyle kisa sürede sikayetlerinden kurtulduklarini dile getirdi.

IÜ Cerrahpasa Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Küçükusta, bu hastaliktan korunmak için yapilmasi gerekenler hakkinda su bilgileri verdi: “Istanbul bronsiti’, bir büyüksehir, yani metropol hastaligidir. Bu hastaliga yakalanmamak ve hastaligin tekrarlamamasi için; ev, okul, isyerleri gibi yasanilan yerlerin, yogun trafigin ve fabrikalarin uzaginda olmasi ve kapali mekanlarda alerjenler, sigara dumani, kimyasal maddeler, aerosollerden uzak kalinmasi gerekir.”

Kaynak:NTV-MSNBC
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası