Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ülseri beslenmeyle tedavi edin

Özellikle sarimsak tüketimi ülser tedavisi için etkili olurken, sigara ve stresten de uzak durulmasi gerekiyor.

Mide kanserine ve ülsere yol açan Helicobacter Pylori’nin (H. Pylori) midede tutunup yara açmamasi için bu mikroorganizmayi etkisini azaltici özelligi bulunan meyve sebze agirlikli beslenilmesi öneriliyor.

Yüzüncü Yil Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Hayri Coskun, “H. Pylori enfeksiyonu gelismis ülkelerde yüzde 40, gelismekte olan ülkelerde ise yüzde 80 oranindadir” dedi.

Doç. Dr. Hayri Coskun, yapilan arastirmalara göre gastrit, ülser ve mide kanserine yol açan en önemli etkenler arasinda Helicobacter Pylori’nin (H. Pylori) geldigini kaydetti. Gerçekte ülser ve kansere bu mikroorganizma tarafindan üretilen “cytotoxin” adli toksik maddenin neden oldugunu vurgulayan Coskun, yurtdisinda mikroorganizma ve üretilen madde konusunda genis çapta arastirmalar yürütüldügünü bildirdi.

Coskun, “H. Pylori”nin asil bulasma kaynaginin bilinmedigini, ancak midenin, bu mikroorganizma için bir yasam alani oldugunu belirterek, sunlari söyledi: “Çok sayida kisinin midesinde bulunuyor. Ancak mideye hangi yollarla ve nasil girdigi bilinmiyor. Zaten arastirmalar da genellikle bu yönde yapiliyor. Dogustan olmayan bu mikroorganizma, daha sonra mideye bir sekilde yerlesiyor ve tutunuyor. ‘H. Pylori’ enfeksiyonu, gelismis ülkelerde yüzde 40, gelismekte olan ülkelerde ise yüzde 80 oranindadir. Yani bir mikroorganizmanin yol açtigi gastrit, ülser ve mide kanseri sayisi çok fazla.”

Bu tür hastaliklarin baslica nedeni olarak bilinen “H. Pylori”den korunmak için bazi noktalara dikkat edilmesi gerektigini dile getiren Hayri Coskun, öncelikle bu mikroorganizmanin köpek, kedi, koyun, fare, sigir ve domuzlarda bulundugunun bilinmesi gerektigini kaydetti.

KUYU SUYU RISKLI

Kuyu suyu tüketen insanlarda da “H. Pylori” enfeksiyonu tespit edildigini ifade eden Coskun, söyle devam etti: “Diskinin bulasmasi ihtimaline karsi kuyu suyu tüketilmemelidir. Bu durumda suyun hijyeni büyük önem tasiyor. Açikta satilan gidalarin alinmamasi, çig süt ve ürünlerinin tüketilmemesi, H. Pylori’nin bulasma riskini ciddi oranda düsürüyor. Kirli sularla yikanmis meyve ve sebzelerle de enfeksiyon riski artmaktadir.”

Doç. Dr. Coskun, insan sütündeki antimikrobiyal aktiviteye sahip K- casein’in, “H. Pylori”nin mide mukozasina yapismasini ve enfeksiyonun olusmasini önledigini vurgulayarak, bu nedenle bebeklerin anne sütüyle beslenmesinin, hayatin erken dönemlerinde “H Pylori”den korunmalarini sagladigini bildirdi.

Son yillarda tüketimi giderek yayginlasan probiyotik süt ürünlerinin de “H. Pylori”nin gelismesini engelledigini ve midede hücrelerine tutunmasini önledigini anlatan Coskun, “Bu durumda beslenme büyük önem tasiyor. “H. Pylori”nin etkilerini en aza indiren polifenoller meyve-sebzede bulunuyor. Bu nedenle yasamin her döneminde meyve ve sebze tüketilmelidir. Sik araliklarla yogurt da yenilmelidir” dedi.

Yine vücut direncinin güçlü olmasi için düzenli beslenmeye gereken özenin gösterilmesi gerektigini vurgulayan Coskun, “H. Pylori’den dolayi ortaya çikacak olasi ülser ve mide kanseri, sarimsak tüketimi ile önlenebilir. Bunlarin yani sira diger hastaliklara da neden olan sigara ve stresten de uzak durulmasi gerekir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası