Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ülseri beslenmeyle tedavi edin

Özellikle sarimsak tüketimi ülser tedavisi için etkili olurken, sigara ve stresten de uzak durulmasi gerekiyor.

Mide kanserine ve ülsere yol açan Helicobacter Pylori’nin (H. Pylori) midede tutunup yara açmamasi için bu mikroorganizmayi etkisini azaltici özelligi bulunan meyve sebze agirlikli beslenilmesi öneriliyor.

Yüzüncü Yil Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Hayri Coskun, “H. Pylori enfeksiyonu gelismis ülkelerde yüzde 40, gelismekte olan ülkelerde ise yüzde 80 oranindadir” dedi.

Doç. Dr. Hayri Coskun, yapilan arastirmalara göre gastrit, ülser ve mide kanserine yol açan en önemli etkenler arasinda Helicobacter Pylori’nin (H. Pylori) geldigini kaydetti. Gerçekte ülser ve kansere bu mikroorganizma tarafindan üretilen “cytotoxin” adli toksik maddenin neden oldugunu vurgulayan Coskun, yurtdisinda mikroorganizma ve üretilen madde konusunda genis çapta arastirmalar yürütüldügünü bildirdi.

Coskun, “H. Pylori”nin asil bulasma kaynaginin bilinmedigini, ancak midenin, bu mikroorganizma için bir yasam alani oldugunu belirterek, sunlari söyledi: “Çok sayida kisinin midesinde bulunuyor. Ancak mideye hangi yollarla ve nasil girdigi bilinmiyor. Zaten arastirmalar da genellikle bu yönde yapiliyor. Dogustan olmayan bu mikroorganizma, daha sonra mideye bir sekilde yerlesiyor ve tutunuyor. ‘H. Pylori’ enfeksiyonu, gelismis ülkelerde yüzde 40, gelismekte olan ülkelerde ise yüzde 80 oranindadir. Yani bir mikroorganizmanin yol açtigi gastrit, ülser ve mide kanseri sayisi çok fazla.”

Bu tür hastaliklarin baslica nedeni olarak bilinen “H. Pylori”den korunmak için bazi noktalara dikkat edilmesi gerektigini dile getiren Hayri Coskun, öncelikle bu mikroorganizmanin köpek, kedi, koyun, fare, sigir ve domuzlarda bulundugunun bilinmesi gerektigini kaydetti.

KUYU SUYU RISKLI

Kuyu suyu tüketen insanlarda da “H. Pylori” enfeksiyonu tespit edildigini ifade eden Coskun, söyle devam etti: “Diskinin bulasmasi ihtimaline karsi kuyu suyu tüketilmemelidir. Bu durumda suyun hijyeni büyük önem tasiyor. Açikta satilan gidalarin alinmamasi, çig süt ve ürünlerinin tüketilmemesi, H. Pylori’nin bulasma riskini ciddi oranda düsürüyor. Kirli sularla yikanmis meyve ve sebzelerle de enfeksiyon riski artmaktadir.”

Doç. Dr. Coskun, insan sütündeki antimikrobiyal aktiviteye sahip K- casein’in, “H. Pylori”nin mide mukozasina yapismasini ve enfeksiyonun olusmasini önledigini vurgulayarak, bu nedenle bebeklerin anne sütüyle beslenmesinin, hayatin erken dönemlerinde “H Pylori”den korunmalarini sagladigini bildirdi.

Son yillarda tüketimi giderek yayginlasan probiyotik süt ürünlerinin de “H. Pylori”nin gelismesini engelledigini ve midede hücrelerine tutunmasini önledigini anlatan Coskun, “Bu durumda beslenme büyük önem tasiyor. “H. Pylori”nin etkilerini en aza indiren polifenoller meyve-sebzede bulunuyor. Bu nedenle yasamin her döneminde meyve ve sebze tüketilmelidir. Sik araliklarla yogurt da yenilmelidir” dedi.

Yine vücut direncinin güçlü olmasi için düzenli beslenmeye gereken özenin gösterilmesi gerektigini vurgulayan Coskun, “H. Pylori’den dolayi ortaya çikacak olasi ülser ve mide kanseri, sarimsak tüketimi ile önlenebilir. Bunlarin yani sira diger hastaliklara da neden olan sigara ve stresten de uzak durulmasi gerekir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası