Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yoksullara sartli saglik yardimi

Yoksul ailelerin saglik hizmetlerinden düzenli yararlanmalarini tesvik ederek bebek ve anne ölümlerini azaltmak amaciyla, yoksul ailelere “sartli nakit yardimi” yapilacak.

Yoksul ailelerin 0-6 yas arasindaki çocuklari ile yoksul gebelere gebelik süresi ve dogumdan 2 ay sonrasina kadar ayda 15 milyon lira yardim verilecek. Saglik kurulusunda dogum yapan annelere de bir defalik 50 milyon lira dogum yardimi ödenecek. Ayrica, çocuklarini okula gönderemeyen yoksul ailelere de çocuk basina egitim yardimi yapilacak.

Yoksul aileleri saglik hizmetlerinden yararlanmaya tesvik amaciyla, “Sosyal Riski Azaltma Projesi” kapsaminda, Devlet Bakanligi ile Saglik ve Milli Egitim bakanliklarinin isbirliginde uygulanacak “Sartli Nakit Transferi” programina iliskin protokol, Devlet Bakani Besir Atalay ile Saglik Bakani Recep Akdag tarafindan imzalandi.

Devlet Bakani Atalay, protokol imza töreninde yaptigi konusmada, Dünya Bankasi’nca desteklenen ve toplam 635 milyon dolar bütçesi bulunan programdan, nüfusun en yoksul yüzde 6’lik kesiminin yararlanmasini hedeflediklerini söyledi. Atalay, “Amacimiz, yoksulun yoksulu denilen kesime saglik ve egitim hizmetlerine erismesine katki saglamak” dedi.

1.2 MILYON ÇOCUK, 200 BIN AILE

Programla yaklasik 1.2 milyon çocuga ve 200 bin anneye hizmet götürülmesinin planlandigini anlatan Atalay, program çerçevesinde anne ve bebek ölümlerinin azaltilmasi için “yoksul ailelerin 0-6 yas grubundaki çocuklarini saglik kontrolüne götürmeleri, anne adaylarinin düzenli gebelik ve lohusalik kontrollerini yaptirmalari ve dogumlarini hastanede yapmalarini” tesvik etmeyi amaçladiklarini söyledi.

Sosyal Yardimlasma ve Dayanismayi Tesvik Fonu yönetimindeki programin geçen yil 6 pilot bölgede uygulandigini belirten Atalay, protokol ile programin Türkiye geneline yayilacagini bildirdi. Atalay, programdan yararlanmak isteyen yoksul ailelerin il ve ilçelerdeki Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakiflari ile okullar, saglik ocaklari ve muhtarliklarda bulunan formlarla basvuruda bulunabileceklerini kaydetti.

TEK SART: ‘DÜZENLI KONTROL’

Yardimlarin verilmesi için tek sartin “kontrollere düzenli gitmek” oldugunu vurgulayan Atalay, bu ailelerin saglik kontrollerine düzenli gidip gitmedikleri hakkinda saglik personeli tarafindan vakiflara bilgi verilecegini söyledi. Atalay, 2 kez kontrole gitmeyen ailelerin önce uyarilacagini ve bunun devam etmesi halinde durumlari degerlendirilerek gerekirse yardimin kesilecegini kaydetti.

EGITIM YARDIMI

Projenin saglikla ilgili ayaginin Saglik Bakanligi ile yürütülecegini anlatan Atalay, egitim ayaginda ise Milli Egitim Bakanligi ile isbirligi yapilacagini kaydetti. Atalay, programin egitim ayaginda çocuklarini okula gönderemeyen yoksul ailelere de egitim yardimi yapilacagini söyledi. Atalay, yoksul ailelerin 1-11 arasi siniflarda okuyan çocuklarinin düzenli olarak okula devamlarini saglamak amaciyla birinci çocuk için ayda 16 milyon 500 bin lira, ikinci çocuk için ayda 15 milyon lira, üçüncü çocuk için de ayda 13 milyon lira egitim yardimi yapilacagini bildirdi. Söz konusu yardimlarin annelere verilecegini belirten Atalay, paralarin kadinlar adina açilacak hesaplara yatirilacagini söyledi. Pilot uygulama sirasinda 76 bin 685 ailenin egitim ve saglik yardimindan yararlanmak için basvurdugunu bildiren Atalay, halen 145 bin ögrencinin egitim yardimi, 51 bin 628 çocugun da saglik hizmeti aldigini ifade etti.

“SARTLI YARDIMIN ÖNEMI”

Saglik Bakani Recep Akdag da, anne ve çocuk sagliginin dünyada önemli gösterge oldugunu belirterek, Türkiye’de 30 yil önce binde 200 olan bebek ölümlerinin günümüzde binde 30’lara düsürüldügünü ancak bunun yeterli olmadigini söyledi. Bebek ölümlerinin azaltilmasinda çocuklarin saglik kuruluslarina götürülmesinin çok önemli oldugunu vurgulayan Akdag, sartli yardimin en önemli yönünün bu oldugunu söyledi. Bu program kapsaminda bebek ölümlerinin en yüksek oldugu ilk bir yil ile 6 yasa kadar çocuklarin düzenli saglik hizmeti almalarinin saglanacagini ve yoksul anne adaylarina da gebelikten itibaren saglik hizmeti alma imkani getirildigini anlatan Akdag, ayrica bu annelerin dogumlarinin daha güvenli sekilde bir saglik kurulusunda yapmalarinin da saglanacagini belirtti. Akdag, “Böylece toplumun en yoksul kesimindeki aileleri saglik hizmeti almaya tesvik ediyoruz” dedi.

Bir soru üzerine, yardim miktarlarinin çok yüksek olmadigini bildiklerini ifade eden Akdag, bu rakamlarin daha sonra artirilabilecegini söyledi.

Saglik Bakani Akdag, bir baska soruyu yanitlarken de, söz konusu saglik hizmetinin koruyucu saglik hizmeti olduguna ve ücretsiz verilecegine isaret ederek, “Bütün mesele, saglik hizmetinden yararlanmayi tesvik etmektir” diye konustu.

Akdag, bir gazetecinin 15 milyon liralik saglik yardiminin çocuk yapmayi tesvik edip etmeyecegi yolundaki sorusu üzerine, tam tersine bu tesvikle saglik kuruluslarina çekilen kadinlara aile planlamasi ve üreme sagligi konularinda bilgi aktarimi için de bir avantaj yakalamis olacaklarini bildirdi. Akdag, “Böylece kisiye ulasarak aile planlamasini da daha kolay yapacagiz” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası