Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bel agrisini hafife almayin

Trakya Üniversitesi (T.Ü) Tip Fakültesi Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Murat Birtane, dünya nüfusunun yüzde 85’inin en az bir kez bel agrisi geçirdigini söyledi.

Doç. Dr. Murat Birtane, “Bel agrisi karsisinda mutlaka doktora basvurulmali. Tedavi için istirahat sart. Ilaçlarla, fizik tedavi yöntemleriyle bel agrisini iyilestirmek mümkün” dedi.

Doç. Dr. Birtane, Türkan Sabanci Kültür Merkezi’nde halka ücretsiz olarak verilen “Hasta Okulu” çerçevesinde “Bel Agrisi ve Tedavisi” konulu derste, bel agrisinda hasta egitiminin önemine degindi. Bel agrisinin tedavisinde davranissal degisikliklerin hastaligin gidisatini degistirdigini ifade eden Doç. Dr. Birtane, bel agrisinin bir uygarlik sorunu oldugunu ve 20 yas üstü insanlarin yüzde 20’sinin 2 hafta yatak istirahati gerektirecek kadar bel agrisi geçirdigini belirtti.

Bel agrisinin hafife alinmamasi gerektigini de hatirlatan Doç. Dr. Birtane, sunlari kaydetti: “Dünya nüfusunun yüzde 85’i en az bir kez bel agrisi geçirir. Siddetli bel agrilarinin yüzde 38’i ayni yil içinde tekrarlar. Bel agrisi hastaneye yatis sebepleri arasinda besinci sirada gelmektedir. Bel agrisi büyük oranda is kaybina sebep oluyor. Bel agrisi riski 35-50 yas arasi erkeklerde, sismanlarda ve uzun boylularda, bazi meslek gruplarinda, zorlayici spor yapanlarda, sigara içenlerde ve tekrarlayan hamililiklerde daha fazla görülüyor.”

Doç. Dr. Birtane, bel incinmesi ve burkulmasi, bel fitigi, omurganin asinmasi, bel kaymasi, iltihapli romatizmalar, dogumsal anormallikler, omurga kanali darligi, tümörler, mikroplu hastaliklar ve travmalarin bel agrisinin sebepleri arasinda yer aldigini belirterek, “Bel agrisi karsisinda mutlaka doktora basvurulmali. Tedavi için istirahat sart. Ilaçlarla, fizik tedavi yöntemleriyle bel agrisini iyilestirmek mümkün” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası