Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Menopozdan sonra annelik umudu

Tipta devrim sayilabilecek basariya, Türk doktor imza atti. Cornell Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kutluk Oktay, dünyada ilk kez meme kanserli hastasinin dondurdugu yumurta dokusundan saglikli embriyo elde etti.

6 yil saklanan yumurta dokusu, hastanin tedavisinin tamamlanmasinin ardindan karin cilt altina yerlestirildi. Tekrar fonksiyon kazanan yumurtalardan dis kosullarda elde edilen embriyo, hastanin rahmine transfer edildi. Ancak ilk uygulamada gebelik saglanamadi.

Bir Türk doktorun çalismalari sonucu dünyada ilk kez gerçeklestirilen uygulamayla meme kanserli hastanin, tedavi öncesi dondurulan yumurta dokusu, 6 yil sonra karin cilt altina yerlestirildi. Tekrar fonksiyon kazanan yumurtalik dokusundan, saglikli embriyo elde edildi. Amerikan Cornell Üniversitesi Üreme ve Kisirlik Merkezi ögretim üyelerinden Prof. Dr. Kutluk Oktay’in, saygin bilim dergileri arasinda anilan Lancet’te yayinlanan tipta devrim sayilabilecek uygulamasi, menopozdan sonra annelik ümitlerinin de artik hayal olmadigini kanitladi.

Dünyada yanki uyandiracak çalismasiyla ilgili olarak bilgi veren Prof. Dr. Oktay, “Bu islem, menopozu geri döndürebilecegi gibi kanser tedavisi görenlerin gelecekte hamile kalmasina yol açabilir” dedi.

Prof. Dr. Oktay’in açiklamasina göre, tipta yeni bir devir açan çalisma, 30 yasinda meme kanserli bir hastada gerçeklestirildi. Yumurtaligi çikarilarak dondurulan ve bu arada kanser tedavisi gören hasta, 5 yil sonra Dr. Oktay ile tekrar baglanti kurdu. Yapilan ayrintili incelemelerin ardindan dondurulan yumurtalik dokusundan alinan 15 parça çözülerek, hastanin karin cilt altina yerlestirildi. Bu islemden 3 ay sonra yumurtalik dokusunun hormon ve yumurta üretmeye basladigi görüldü. Tüp bebek islemi için her ay yumurta toplanan hastadan, 8 ay içinde 20 yumurta elde edildi. Yumurtalardan 8 tanesinin uygun görülmesi üzerine dis kosullarda döllenme için baslanan islemlerin sonunda 4 hücreli evreye kadar saglikli oldugu izlenilen bir embriyo olusturuldu ve hastanin rahmine transfer edildi. Ancak basari sansi yüzde 10’larda bulunan tek embriyo transferinden gebelik elde edilemedi.

“DOGURGANLIK KORUNABILECEK”

Çalismalarina devam ettiklerini bildiren Prof. Dr. Kutluk Oktay, bu teknigin, hastalarin dogurganliklarinin korunmasina yardimci olabilecegini, yumurta harabiyetine ve erken menopoza yol açan kemoterapi ve radyasyon islemleri ile diger bazi tedavilerden yillar sonra hamileligin olusmasini saglayabilecegini belirtti. Bu islemler öncesinde yumurtaliklari alinip dondurulan hastalarin, söz konusu teknikle tekrar dogurganliklarina kavusabileceklerini kaydeden Prof. Dr. Oktay, bu sekilde menopozun da geri döndürülebilecegini bildirdi.

Prof. Dr. Oktay, kadinin yumurta dokusu dondurularak dogurganligini koruyan çalismanin, hamileligi de mümkün kilmasi açisindan büyük önem tasidigini söyledi. Islemin, eriskin ve çocuklardaki bir çok hastalik tipini ilgilendirdigini belirten Prof. Dr. Oktay, teknigin, pediatrik kanser hastalariyla iyi huylu hastaliklar sebebiyle cerrahi islem sonucu yumurtaliklarini kaybedecek yetiskin hastalarda da kullanilabilecegini açikladi.

“YASLANMAYI ÖNLEMEK...”

Bu teknikten yararlanilmasi için mutlaka kanser hastasi olunmasi gerekmedigini ifade eden Prof. Dr. Oktay, bazi hematolojik ve kemik hastaliklarinda uygulanan tedavinin de dogurganligi önleyebildigini söyledi.

Prof. Dr. Kutluk Oktay, sunlari kaydetti: “Ayni zamanda bir kadin, yumurtaligindan bir parçayi, yaslanmayi önlemek için, gelecek için saklayabilir mi? sorusu da her zaman tartisilmaktadir. Siz yumurtalik dokusunu, istediginiz sürece saklayabilirsiniz ve muhtemelen gelecekte dogurganligi saglayabilirsiniz. Ancak bunun basarilabilmesi için daha çok çalisma gerekmektedir. Bu, ayni zamanda göreceli olarak hastalar için daha kolay islemdir. Dokunun deri altina yerlestirilmesi ve yumurtalarin toplanmasi, lokal anestezi ile yapilabilir. Bu sirada hastayla sohbet edebilirsiniz.”

Dünyada henüz bir düzineden az hasta üzerinde yapilan yumurta dokusunun dondurulup çözüldükten sonra yeniden yerlestirilmesi isleminde, dokunun ne kadar süreyle aktif kalacaginin henüz tam olarak bilinmedigini de ifade eden Prof. Dr. Oktay, “Ancak vücut içindeki tipik yumurta dokusu kadar kalma egiliminde olmadigini düsünüyoruz” dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası