Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Disleksili (Ögrenme Bozuklugu Olan) Çocuga Nasil Yaklasmak Gerekiyor?

Disleksi, pedagoglari, çocuk psikiyatrlarini, nörologlari, özel egitim uzmanlarini ve anne-babalari yakindan ilgilendiriyor.

Ögrenme bozuklugu olarak nitelendirilen “Disleksi” çok bilinmemesine karsin toplum genelinde her 10 çocuktan birinde görülüyor.

Anne-babalar için en zor dönemlerden birisi kuskusuz çocugunun okumayi ögrenmeye çalistigi devre. Su bir gerçek ki, okumayi sökerken her çocuk ayni performansi göstermiyor. Bu problem birçok farkli sebepten kaynaklanabiliyor. Zeka geriligi, görme-isitme özürleri, ciddi ruhsal sorunlar, sosyo-kültürel yetersizlikler, nörolojik-ortopedik özürler, aile içi çatismalar, motivasyon eksikligi, okul-ögretmen ya da egitim programindan kaynaklanan sorunlar okul basarisizliginin ve ögrenme sorunlarinin nedenleri olarak kabul ediliyor. Bu sebeplerle ortaya çikan ögrenme sorunlarinin disinda kalan özel bir durum daha var: “Disleksi”. Acibadem Hastanesi Pedagog Aysegül Salgin “ögrenme bozuklugu” olarak tanimlanan disleksi sorununun pedagoglari, çocuk psikiyatrlarini, nörologlari ve özel egitim uzmanlarini yakindan ilgilendirdigini belirtiyor.

Kimlerde görülüyor?

Disleksi toplum genelinde önemli bir sorun. Disleksi’ nin görülme sikliginin yüzde 8-10 arasinda oldugu kabul ediliyor. Gelisimsel okuma bozuklugu olarak da tanimlanan disleksiye erkek çocuklarda kizlara oranla 4 kat daha fazla rastlaniyor. Disleksinin nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, hamilelik sirasinda annenin yetersiz beslenmesi ve geçirilen enfeksiyonlar, dogum sonrasi görülen yüksek atesli enfeksiyonlar, kalitim sebepler arasinda gösteriliyor.

Bir çocukta ögrenme bozuklugu oldugunu söyleyebilmek için belirli kriterlerin olmasi gerekiyor. Pedagog Aysegül Salgin bu konuda sunlari söylüyor: “Ögrenme bozuklugu, zekasi normal ya da normalin üstünde olan ve beklenen akademik becerileri kazanamayan çocuklar için kullanilir. Bu çocuklarda hiperaktivite, dikkat sorunlari, koordinasyon problemleri, görsel ve isitsel algi sorunlari, konusma problemleri, organizasyon ve oryantasyon sorunlari, sosyal-duygusal davranis sorunlari sikça görülmektedir.”

Özel bir egitim verilmeli

Disleksi görülen çocuk, ögrenme güçlügü çektigi için birtakim psikolojik problemler yasayabiliyor. Bu açidan sorun yasayan çocuklarin tibbi ve psiko-pedagojik degerlendirmelerinin titizlikle yapilmasi gerekiyor. Aysegül Salgin konuyla ilgili su bilgileri veriyor: “Okulda basarisizlik yasayan bir çocuk ögrenme bozuklugu açisindan degerlendirmeye alinir. Yapilan testlerle çocugun zeka düzeyi, yeteneklerinin dagilimi, görsel –isitsel algi düzeyi belirlenerek tani koyulur. Hazirlanacak bireysel egitim programi ve özel egitim destegi ile çocugun okulda yasayabilecegi sorunlar en aza indirilmeye çalisilmaktadir. Çünkü ögrenme bozuklugu olan çocuklarin egitimi, normal siniflardaki müfredat programlari ya da özel derslerle gerçeklesememektedir. Bu çocuklar tani ve degerlendirmelerinden elde edilen bilgilerle olusturulan özel egitim programlariyla ve psiko-pedagojik yaklasimla yapilacak egitsel terapiyle ögrenebilmektedirler. Terapinin birinci ilkesi, sorunla ilgili olarak öncelikle çocugu ve aileyi bilgilendirmek ve okulla isbirligi yapmaktir.”

Aile destegi sart

Ögrenme güçlügü çektikleri için bazi aileler çocuklarini azarlama, anlayissiz davranma yoluna gidiyorlar. Anne ve babalarin onlara kizmak yerine daha anlayisli davranmalari gerekiyor. Pedagog Salgin ailelere su uyarilarda bulunuyor: “Aileler çocuklarinin okulda yasadiklari basarisizlik ve ögrenme sorunlari konusunda dikkatli olmali, basarisizligi tembellige ya da kapasite yetersizligine baglamadan önce gerekli degerlendirmeler bir uzman tarafindan yapilmalidir. Sorunla ilgili erken müdahale çocugun basarisizligini azaltacak, okulla iliskisini olumlu yönde etkileyecektir.”

Daha fazla bilgi için : Alo Acibadem : (212/ 216) 544 44 44

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası