Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Disleksili (Ögrenme Bozuklugu Olan) Çocuga Nasil Yaklasmak Gerekiyor?

Disleksi, pedagoglari, çocuk psikiyatrlarini, nörologlari, özel egitim uzmanlarini ve anne-babalari yakindan ilgilendiriyor.

Ögrenme bozuklugu olarak nitelendirilen “Disleksi” çok bilinmemesine karsin toplum genelinde her 10 çocuktan birinde görülüyor.

Anne-babalar için en zor dönemlerden birisi kuskusuz çocugunun okumayi ögrenmeye çalistigi devre. Su bir gerçek ki, okumayi sökerken her çocuk ayni performansi göstermiyor. Bu problem birçok farkli sebepten kaynaklanabiliyor. Zeka geriligi, görme-isitme özürleri, ciddi ruhsal sorunlar, sosyo-kültürel yetersizlikler, nörolojik-ortopedik özürler, aile içi çatismalar, motivasyon eksikligi, okul-ögretmen ya da egitim programindan kaynaklanan sorunlar okul basarisizliginin ve ögrenme sorunlarinin nedenleri olarak kabul ediliyor. Bu sebeplerle ortaya çikan ögrenme sorunlarinin disinda kalan özel bir durum daha var: “Disleksi”. Acibadem Hastanesi Pedagog Aysegül Salgin “ögrenme bozuklugu” olarak tanimlanan disleksi sorununun pedagoglari, çocuk psikiyatrlarini, nörologlari ve özel egitim uzmanlarini yakindan ilgilendirdigini belirtiyor.

Kimlerde görülüyor?

Disleksi toplum genelinde önemli bir sorun. Disleksi’ nin görülme sikliginin yüzde 8-10 arasinda oldugu kabul ediliyor. Gelisimsel okuma bozuklugu olarak da tanimlanan disleksiye erkek çocuklarda kizlara oranla 4 kat daha fazla rastlaniyor. Disleksinin nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, hamilelik sirasinda annenin yetersiz beslenmesi ve geçirilen enfeksiyonlar, dogum sonrasi görülen yüksek atesli enfeksiyonlar, kalitim sebepler arasinda gösteriliyor.

Bir çocukta ögrenme bozuklugu oldugunu söyleyebilmek için belirli kriterlerin olmasi gerekiyor. Pedagog Aysegül Salgin bu konuda sunlari söylüyor: “Ögrenme bozuklugu, zekasi normal ya da normalin üstünde olan ve beklenen akademik becerileri kazanamayan çocuklar için kullanilir. Bu çocuklarda hiperaktivite, dikkat sorunlari, koordinasyon problemleri, görsel ve isitsel algi sorunlari, konusma problemleri, organizasyon ve oryantasyon sorunlari, sosyal-duygusal davranis sorunlari sikça görülmektedir.”

Özel bir egitim verilmeli

Disleksi görülen çocuk, ögrenme güçlügü çektigi için birtakim psikolojik problemler yasayabiliyor. Bu açidan sorun yasayan çocuklarin tibbi ve psiko-pedagojik degerlendirmelerinin titizlikle yapilmasi gerekiyor. Aysegül Salgin konuyla ilgili su bilgileri veriyor: “Okulda basarisizlik yasayan bir çocuk ögrenme bozuklugu açisindan degerlendirmeye alinir. Yapilan testlerle çocugun zeka düzeyi, yeteneklerinin dagilimi, görsel –isitsel algi düzeyi belirlenerek tani koyulur. Hazirlanacak bireysel egitim programi ve özel egitim destegi ile çocugun okulda yasayabilecegi sorunlar en aza indirilmeye çalisilmaktadir. Çünkü ögrenme bozuklugu olan çocuklarin egitimi, normal siniflardaki müfredat programlari ya da özel derslerle gerçeklesememektedir. Bu çocuklar tani ve degerlendirmelerinden elde edilen bilgilerle olusturulan özel egitim programlariyla ve psiko-pedagojik yaklasimla yapilacak egitsel terapiyle ögrenebilmektedirler. Terapinin birinci ilkesi, sorunla ilgili olarak öncelikle çocugu ve aileyi bilgilendirmek ve okulla isbirligi yapmaktir.”

Aile destegi sart

Ögrenme güçlügü çektikleri için bazi aileler çocuklarini azarlama, anlayissiz davranma yoluna gidiyorlar. Anne ve babalarin onlara kizmak yerine daha anlayisli davranmalari gerekiyor. Pedagog Salgin ailelere su uyarilarda bulunuyor: “Aileler çocuklarinin okulda yasadiklari basarisizlik ve ögrenme sorunlari konusunda dikkatli olmali, basarisizligi tembellige ya da kapasite yetersizligine baglamadan önce gerekli degerlendirmeler bir uzman tarafindan yapilmalidir. Sorunla ilgili erken müdahale çocugun basarisizligini azaltacak, okulla iliskisini olumlu yönde etkileyecektir.”

Daha fazla bilgi için : Alo Acibadem : (212/ 216) 544 44 44

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası