Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soguga karsi bakan uyarisi

Bakan Akdag, vatandaslari, soguk havalarda artan üst solunum yolu enfeksiyonlarina karsi uyardi.

Saglik Bakani Recep Akdag, vatandaslari, soguk havalarda artan üst solunum yolu enfeksiyonlarina karsi uyardi.

Bakan Aktag, üst solunum yolu enfeksiyonlarindan korunmak için kapali, kalabalik ortamlarda kalinmamasini, hastalarin kendi baslarina antibiyotik kullanmamalarini önerdi.

Saglik Bakani Recep Akdag, Yalova Termal Tesisleri’nde gazetecilere yaptigi açiklamada, soguk havalar ile birlikte halk ardasinda soguk alginligi olarak bilinen üst solunum yolu enfeksiyonlarinin arttigini söyledi. Bunun en önemli nedeninin, kisilerin kapali ortamlarda daha fazla bir arada bulunmasi oldugunu belirten Akdag, üst solunum yolu enfeksiyonlarindan korunmak için kapali, kalabalik ortamlarda kalinmamasini istedi.

’ELLERINIZI ÇOK IYI YIKAYIN’

Hastalikta bulasmanin büyük ölçüde eller yoluyla gerçeklestigini vurgulayan Akdag, bu nedenle ellerin çok iyi yikanmasi gerektigini belirtti. Akdag, antibiyotik kullanimi konusunda da vatandaslari uyardi. Akdag, “Bu hastaliklarin tedavisinde kendi basiniza antibiyotik kullanmayin. Çünkü, bu hastaliklarin ana sebebi virüslerdir. Bu virüslere karsi antibiyotiklerin hiçbir faydasi yoktur. Antibiyotik kullanmaniz gerekiyorsa buna kesinlikle hekim karar vermelidir’ diye konustu.

’ANTIBIYOTIK, ATES DÜSÜRÜCÜ ILAÇ DEGIL’

Toplumda bazen antibiyotiklerin ates düsürücü olarak da kullanildigini, bunun çok yanlis oldugunu ifade eden Akdag, “Antibiyotikler ates düsürücü ilaçlar degildir. Mikroorganizmaya karsi kullanilan ilaçlardir. Bunlarin kullanimina mutlaka hekimler karar vermelidir” dedi. Türkiye’deki antibiyotik tüketimini “eskiden Anadolu’da seyyar gözlük saticilarinin satis yöntemine” benzeten Akdag, “Eskiden bir kasa gözlükle deneme yanilma yoluyla vatandasa gözlük satarlardi. Antibiyotik kullanimini buna benzetiyorum. Kendi basina antibiyotik kullanimi hem kendimize hem de topluma zarar verir. Bunlari gereksiz yere ne kadar kullanirsak organizmaya karsi direnç olusur” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası