Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SSK kuyrugu devlet hastanesinde

Simdi Saglik Bakanligi'na bagli hastanelerde sabah gün isimadan baslayan kuyruklar olusuyor.

SSK'lilarin devlet hastanelerinde tedavi olmalarina olanak saglayan protokolün ardindan, saglik çilesi devlet hastanelerini de içine aldi.

Ortak protokolün ardindan birçok aksaklik meydana gelmisti. Bunlardan biri hastanelere gitmeden önce saglik ocagindan sevk alma zorunluluguydu. Saglik ocaklarini kilitleyen bu sevk zorunlulugu 2004'ün basinda kaldirildi ancak bu kez de hastanelerin yükü artti. Uzayan kuyruklar devlet hastanelerinin vazgeçilmez manzaralari olmaya basladi.

Hastanede sira kavgasi

SSK hastanelerindeki en büyük sikinti telefonla randevu alabilmek. Telefonu düsürüp randevusunu almayi basaran SSK'lilar kendi hastanelerinde kuyruga girmeden muayene oluyor. Sirasini kendisi için ayrilan oturma yerlerinde, isikli numaratörden takip ederek bekliyor.

Saglik Bakanligi'na bagli hastaneler ise hincahinç dolu. Hastalar, sabah 05.00 siralarinda hastaneye gidip muayene olacagi poliklinigin kapisina astiklari kâgitlara isimlerini yazip siraya giriyor. Kuyruklar salondan tasip koridorlari dolduruyor. Saglikli insanin dahi nefes almakta zorlandigi ortamda, "sira" kavgalari da yasaniyor.

Yetkililer, Sisli Etfal gibi hastanelerde günlük hasta dolaniminin 10 binlere çiktigini belirtiyorlar. Protokol öncesi telefonla randevu veren bazi devlet hastaneleri, SSK'li hastaya uymadigi için bu sistemi iptal etmis. Bu nedenle en erken hastaneye giden sirayi kapiyor.

Hasta sayisinin yüzde 50'lere varan oranla arttigina dikkat çeken hastane yetkilileri, "Hasta sayisi artti ancak hastane ayni hastane. Kapasitesi belli. Ayrica hasta profilimiz degisti. Emekli Sandigi ve ücretli hastalarimizi kaçirdik. Emekli Sandigi hastalari üniversite hastanesini, ücretliler özel hastaneyi tercih ediyor. Devlet hastaneleri olarak protokol öncesi kuyruklarimizi ortadan kaldirmis, hizmet kalitemizi yükseltmistik. Simdi basladigimiz noktaya geri döndük" diyorlar.

Yüzde 30'u SSK'li hasta

Istanbul Il Saglik Müdürlügü istatistiklerine göre; protokol öncesi saglik ocaklarinda günlük 20 bin hastaya bakiliyordu. 2003 Aralik sonunda bu sayi 70 bini buldu. Sevk zorunlulugu ortadan kalkinca bu sayi 50 binlere düstü. Saglik ocagi muayene oda sayisi 325'ten 850'ye çikarildi. 6 ay içerisinde 83 saglik ocagi açildi. Devlet hastanelerinde muayene olanlarin yüzde 30'u SSK'li.

Kaynak : Milliyet
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası