Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yudum yudum saglik: Su

Insanin yasamini devam ettirmesi için en az oksijen kadar önemli olan suyun, vücutta pek çok görevi de bulunuyor.

Formdakal.com, bu hayati sivi ile ilgili merak edilenleri derledi.

Son yillarda özellikle diyet listelerinin bas kösesinde yer alan suyun vücudumuz ve hayatimizi saglikli bir sekilde devam ettirebilmemiz için büyük önemi bulunuyor. Insan yapisi, yemek yemeden dört hafta yasayabilirken, su içmeden yasayabilme süresi ise sadece 3-4 gün. Insan bedeninin 2/3’ü sudan olusurken, her insanin kendini zinde hissetmesi için günde 2.5 litre suya ihtiyaci bulunuyor. Eger vücutta az su bulunursa, kan yogunlasiyor ve bu da organlara çok az miktarda oksijen ve besin maddesi tasinmasina neden oluyor. Fakat içtiginiz su miktari çok asiriya kaçarsa, bu da vücut için olumsuz sonuçlar dogurabiliyor. Çünkü böbrekler asiri çalisir ve sik sik tuvalete çikmaniza neden olup, vücudunuzdaki kalsiyumun atilmasina neden olur.

Açik renkli idrar, su ihtiyacini dogru karsiladiginizi gösterir. Eger idrariniz koyu renkli ise, bu yeterince su almiyorsunuz anlamina gelir.

Vücudunuzun su aliminin yeterli olup olmadigini anlamanin en etkili yolu, idrara dikkat etmek. Açik renkli idrar, su ihtiyacini dogru karsiladiginizi gösterir. Eger idrariniz koyu renkli ise, bu yeterince su almiyorsunuz anlamina gelir.

SUYUN VÜCUT IÇIN ÖNEMI

Vücut sivilarinda bulunarak, eklemlerin kayganlasmasina neden olur.

Idrarla zararli maddelerin atilmasini saglar.

Tükürük ve mide salgisinda bulunarak, besinleri sindirir.

Hücre ve kas dokularini güçlendirir.

Karbonhidratlari, yaglari, proteinleri, hormonlari ve oksijeni, kanda bulunarak kaslara tasir. Zararli maddeleri dokulardan uzaklastirmayi saglar.

Cildi gerginlestirir, parlaklik kazandirir.

SISMANLIGA KARSI SU

Vücut özellikle geceleri su almadigi için, sabahlari uyandiginizda hemen bir bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Vücudun su toplamamasi için, bol miktarda su içmek gerekir. Su miktarinda azalma oldukça, vücutta depolanan yag miktari da artmaya baslar. Nedenine gelince; böbrekler yeterli miktarda su almazlarsa, iyi çalismazlar. Bu görev de karacigerin olur. Karaciger böbreklerin görevini üstlendiginde ise, daha az yagi enerjiye dönüstürür. Bu da zayiflamayi son derece olumsuz etkiler.

Vücut özellikle geceleri su almadigi için, sabahlari uyandiginizda hemen bir bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Öglen ve aksam yemeklerinden önce içeceginiz bir bardak su, istahi bastirip, mideyi doldurur ve sindirime iyi gelir. Spor yapmadan önce içilen bir bardak su da yine metabolizmayi çalistirirken, kas glikojeninin tükenmesinin önüne geçer.

SUYUN RAHATLATICI ETKISI...

Günün tüm yorgunlugundan ve stresinden arinmaniz için yapmaniz gereken en önemli sey; söyle bol köpüklü bir banyo. Suyun rahatlatici etkisi, aslinda sandigimizdan çok daha fazla...

Su sadece temizlenmek için degil, arinip, yenilenmek ve yorgunluktan kurtulmak için de birebir...

Yikandiginiz suyun sicakliginin, ne çok sicak ne de çok soguk olmamasina özen göstermelisiniz. Çok sicak su, kanin yüze dogru hücum etmesine neden olur ve ana merkezler görevini daha zor yaparlar. Sicak su, bazi dolasim bozukluklarini da dogurabilir, kalbi zayif olanlar üzerinde ise daha kötü etkiler yaratir. Sicak suyun bir dezavantaji da, deriyi yumusatmasi ve varislerin daha da ortaya çikmasini saglamasidir. Bunun yani sira çok soguk suyun da bazi zararlari bulunur: Özellikle yaz aylarinda tercih edilen soguk su, serinletmek yerine aksine terletir. Kan damarlarinin önce daralmasina, ardindan hemen genislemesine neden olur. Bu nedenle, ideal banyo suyunun sicakligi, 33 ile 37 derece arasinda degisir. Eczaneden alacaginiz bir termometre ile suyun sicakligini ölçmeniz mümkün. Ideal su sicakligi içerisinde, en az 15 dakika kalmayi da ihmal etmemelisiniz...

DERIYE KAYBETTIGI SUYU YENIDEN VERIN

Eger banyo çikisinda vücudunuzda kirmizilik olustuysa ve kasiniyorsaniz, suyunuz fazla klorlu ya da kireçli demektir. Kireçli su ise, vücudu kurutup, sertlestirir. Bunun için, banyo sonrasi, vücudunuza nem kazandiracak kremler sürmenizde fayda var.

Kokulu ve renkli banyo tuzlarindan kattiginiz suda yikanirsaniz, tuzlarin canlilik verme ve yorgunluk alma özelliginden de faydalanabilirsiniz. Gülsuyu ve gliserin eklenmis su ile yapilan banyo ise, deriye kaybettigi suyu yeniden verir.

Banyo köpügünün içinde yer alan maddeler su ile temas ettiginde, karbon gazi çikmasini saglar. Bu gaz tabakasi da suyun içinde dagilip, vücut isisinin etrafa yayilmasini önler. Vücudu terletip zayiflattigi gibi, vücuttaki zehirlerin de atilmasini saglar. Ayrica sinir sistemini gevsetmesi de, köpügün özelliklerindendir. Fakat köpüklü banyolarin bir de zarari vardir ki, bu da, köpügün içinde hassas derileri kurutan yag alici madde bulunmasidir. Bunu da yine çesitli krem ve sütlerle takviye ederek giderebilirsiniz. Özellikle yosunlu losyonlar kullanmanizi tavsiye ederiz. Banyo sirasinda cilt karbon gazi emdigi için, sudan çikinca derin derin nefes alip vermeyi de ihmal etmeyin!..

Yüzümüzün cildi çok daha hassas oldugu için, tuz içeren ve bu nedenle de kuvvetlendirici etkisi olan bir maden suyuyla yüzünüzü yikayabilirsiniz. Yagmur suyunun safligini hissedeceginiz bu yikama islemi, cildinizin tazeligini uzun süre korumasini saglayacaktir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası