Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikte sigara, alkol ve kafein

Yapilan çalismalar, sigara içen kadinlarin yeni-doganlarinin, içmeyenlere göre 170-200 gr daha küçük oldugunu gösteriyor.

Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. H. Faruk Buyru, www.minikeller.com isimli anne ve bebek internet rehberi sitesinde gebelikte sigara, alkol ve kafein ile ilgili merak edilen konulara açiklik getirdi.

SIGARA VE GEBELIK

Sigara önemli bir halk sagligi problemi. Sigaranin pek çok kanserle iliskisi kanitlanmistir. Bunlar arasinda akciger, bas boyun kanserleri, yemek borusu kanseri ve idrar kesesi kanseri bulunmaktadir. Bütün bunlara ragmen üreme çagindaki kadinlarin yaklasik 1/4’ü sigara içmekte ve bunlardan bir kismi gebe kaldiklarinda da sigara içmeye devam etmektedir. Sigara içenlerde kisirlik, dis gebelik ve gebe kaldiklarinda düsük orani yüksektir. Gebelikte sigara içenlerde erken dogum ve su kesesinin erken açilma riskinin arttigi kanitlanmistir. Çalismalarda sigara içen kadinlarin yeni-doganlarinin, içmeyenlere göre 170-200 gr daha küçük oldugu gösterilmistir.

Gebelik disinda nikotin bantlari gibi yöntemler sigarayi birakmaya yardimci olabilir. Bu bantlarin gebelikte de güvenilir oldugunu gösteren sadece bir çalisma vardir. Ancak bu yeterli degildir ve karar gebeye birakilmalidir.

Gebelikte sigara içme ile bebekte anomali olusumu arasinda bir baglanti yoktur.

ALKOL

Gebelikte alkol kullanimi çesitli komplikasyonlarin oranini arttirir, bunlarin en ciddisi “fetal alkol sendromu”dur. “Fetal alkol sendromu” büyüme ve gelisme geriligi, yüz anomalileri, zeka geriligi ve sinir sistemi gelisme bozukluklari ile karakterizedir. Kronik alkoliklerde bu sendromun görülme sikligi % 6 ile 50 arasindadir. Risk alkol kullanim orani ile iliskilidir.

Alkol kullanimi gebe kalma sansini da azaltabilir. Bu nedenle gebe kalmaya çalisan bir hanim alkol kullanmamali veya alkol kullanimi adetten sonraki ilk hafta ile sinirli olmalidir. Genel olarak gebelikte alkol kullanimi kisitlanmalidir. Ancak seyrek alkol almanin zararli olacagi da söylenemez. Güvenli bir seviye söylemek mümkün degildir.

KAFEIN

Kafein kahve, çay ve kolali içeceklerle tüketilmektedir. Kafein tüketimi ile gebelik seyri arasinda olumsuz bir iliski oldugu yönündeki veriler çeliskilidir. Son bir Kanada çalismasinda gebelik öncesi ve gebelik esnasinda fazla kafein tüketiminin fetal kayiplara neden oldugu iddia edilmistir. Bunun aksine pek çok çalismada kafein tüketiminin gebelik seyri üzerine olumsuz bir etkisi olmadigi bildirilmistir. Sonuç olarak günde 1-2 fincan kahve tüketiminin güvenli oldugunu söyleyebiliriz.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası