Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikte sigara, alkol ve kafein

Yapilan çalismalar, sigara içen kadinlarin yeni-doganlarinin, içmeyenlere göre 170-200 gr daha küçük oldugunu gösteriyor.

Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. H. Faruk Buyru, www.minikeller.com isimli anne ve bebek internet rehberi sitesinde gebelikte sigara, alkol ve kafein ile ilgili merak edilen konulara açiklik getirdi.

SIGARA VE GEBELIK

Sigara önemli bir halk sagligi problemi. Sigaranin pek çok kanserle iliskisi kanitlanmistir. Bunlar arasinda akciger, bas boyun kanserleri, yemek borusu kanseri ve idrar kesesi kanseri bulunmaktadir. Bütün bunlara ragmen üreme çagindaki kadinlarin yaklasik 1/4’ü sigara içmekte ve bunlardan bir kismi gebe kaldiklarinda da sigara içmeye devam etmektedir. Sigara içenlerde kisirlik, dis gebelik ve gebe kaldiklarinda düsük orani yüksektir. Gebelikte sigara içenlerde erken dogum ve su kesesinin erken açilma riskinin arttigi kanitlanmistir. Çalismalarda sigara içen kadinlarin yeni-doganlarinin, içmeyenlere göre 170-200 gr daha küçük oldugu gösterilmistir.

Gebelik disinda nikotin bantlari gibi yöntemler sigarayi birakmaya yardimci olabilir. Bu bantlarin gebelikte de güvenilir oldugunu gösteren sadece bir çalisma vardir. Ancak bu yeterli degildir ve karar gebeye birakilmalidir.

Gebelikte sigara içme ile bebekte anomali olusumu arasinda bir baglanti yoktur.

ALKOL

Gebelikte alkol kullanimi çesitli komplikasyonlarin oranini arttirir, bunlarin en ciddisi “fetal alkol sendromu”dur. “Fetal alkol sendromu” büyüme ve gelisme geriligi, yüz anomalileri, zeka geriligi ve sinir sistemi gelisme bozukluklari ile karakterizedir. Kronik alkoliklerde bu sendromun görülme sikligi % 6 ile 50 arasindadir. Risk alkol kullanim orani ile iliskilidir.

Alkol kullanimi gebe kalma sansini da azaltabilir. Bu nedenle gebe kalmaya çalisan bir hanim alkol kullanmamali veya alkol kullanimi adetten sonraki ilk hafta ile sinirli olmalidir. Genel olarak gebelikte alkol kullanimi kisitlanmalidir. Ancak seyrek alkol almanin zararli olacagi da söylenemez. Güvenli bir seviye söylemek mümkün degildir.

KAFEIN

Kafein kahve, çay ve kolali içeceklerle tüketilmektedir. Kafein tüketimi ile gebelik seyri arasinda olumsuz bir iliski oldugu yönündeki veriler çeliskilidir. Son bir Kanada çalismasinda gebelik öncesi ve gebelik esnasinda fazla kafein tüketiminin fetal kayiplara neden oldugu iddia edilmistir. Bunun aksine pek çok çalismada kafein tüketiminin gebelik seyri üzerine olumsuz bir etkisi olmadigi bildirilmistir. Sonuç olarak günde 1-2 fincan kahve tüketiminin güvenli oldugunu söyleyebiliriz.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası