Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Okul kantinlerindeki gizli tehlike

Okul kültürünün parçasi olan kantinlerde satilan ürünlerin büyük bölümünün çocuklar için sagliksiz oldugu öne sürüldü.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sükrü Hatun, “Ticari kaygilar nedeniyle okul kantinleri, bol miktarda sekerli içecegin satildigi, kötü yaglarla kizartilmis hamburgerlerin yapildigi yerler haline geldi” dedi.

KOÜ Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sükrü Hatun, Emniyet Genel Müdürlügü’nce hazirlanan bir raporda, özellikle ilkögretim okullarindaki kantinlerin bir tür ‘serbest ticaret bölgesi’ haline dönüstügü bazi okul müdürlerinin de kantinlerde okul kurallarini uygulayamadiginin kaydedildigini bildirerek, sunlari kaydetti: “Kantinlerde ögrencilerin sagligi degil, milyarlarca liralik sözlesmeye imza atan isletmecilerin ticari kaygilari öncelik tasiyor. Bazi illerde kantincilerin baskisi ile okullardaki ögle yemekleri kaldirildi ve çocuklar kola, hamburger ikilisine mahkum edildi. Yapilan arastirmalarda, ilkögretim çagindaki ögrencilerin yüzde 60- 85’nin kahvalti yapmadigi, simit, lahmacun, sandviç, gofret, çikolata, hamburger türü yiyecekler tükettigi, ögrencilerin yüzde 50’sinden fazlasinin seker orani yüksek gidalari tükettigi, süt ve ayran tüketiminin ise yüzde 15-25 oraninda kaldigi belirlendi. Gelismis ülkelerde okul yemeklerinin kalori ve beslenme içeriginin ilan edilmesi zorunlu hale getirilmistir. Ancak, ülkemizde birakin okul yemeklerinin besin içeriginin ilan edilmesini, bir çok ilde kantinlerde satilan yiyecekler nedeniyle çocuklar zehirlenebiliyor. Bu tür yiyecek ve içeceklerle beslenen çocuklarda, kalsiyum eksikligi ve kansizlik görülebiliyor.”

Prof. Dr. Hatun, kantinlerde, sekerli içeceklerin satisinin kisitlanmasi, Saglik ve Milli Egitim Müdürlügü’nün bu konuda gereken önlemi almasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası