Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Göz nezlesinde artis var’

Grip virüsünün yol açtigi enfeksiyona veya vücut direncinin düsmesine bagli diger mikroplarin etkisinin artmasiyla ortaya çikan ve “göz nezlesi” olarak adlandirilan hastaliklarda, bu yil artis oldugu bildirildi.

Göz nezlesinin, tedavi edilmedigi takdirde çok daha agir göz hastaliklarina neden olabilecegini belirten Marmara Üniversitesi (MÜ) Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Bavbek, “Tedavide, grip disinda özel göz damlalari ve ilaçlari kullaniliyor. Çünkü grip için uygulanan tedavi, bu rahatsizligi iyilestirmiyor” dedi.

MÜ Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Bavbek, grip enfeksiyonundan kaynaklanmayan, ancak bu enfeksiyon öncesi, esnasi ya da sonrasinda vücut direncinin düsmesine bagli olarak diger mikroplarin göz nezlesine neden oldugunu söyledi.

Gözde bulaniklik, akinti, kizariklik belirtileriyle ortaya çikan rahatsizlikta, bu yil geçmis yillara oranla yüzde 70 oraninda artis görüldügünü vurgulayan Prof. Dr. Bavbek, söyle dedi: “Bu rahatsizligi bugünlerde çok sik görüyoruz. Bu rahatsizlik, grip tedavisinden baska tedavi gerektirir. Tedavi edilmedigi takdirde, çok daha agir göz hastaliklarina neden olabilir. Gözün kornea dedigimiz saydam tabakasi zarar gördügünde, kalici göz hastaliklarina dönüsebilir. Çocuklarda da daha agir geçiyor.”

Prof. Dr. Bavbek, göz nezlesinin bulasici oldugunu ve ortak havlu kullanimi, öpüsme, yakin temas gibi durumlarda baskasina geçebildigini anlatarak, sunlari kaydetti: “Bir gözde basladigi zaman diger göze ve ailenin diger bireylerine de geçebiliyor. Bir hafta 10 gün sürebiliyor. Tedavisinde, grip disinda özel göz damlalari ve ilaçlari kullaniliyor. Çünkü grip için uygulanan tedavi, bu rahatsizligi iyilestirmiyor.”

Grip hastaligi sirasinda gözünden sikayet edenlerin göz hekimine basvurmalarinin önemine isaret eden Prof. Dr. Tayfun Bavbek, “Özellikle kontaklens kullananlar, grip enfeksiyonu sirasinda bunlari çikarip gözlük taksinlar” dedi. Prof. Dr. Bavbek, gribe her yakalananin göz nezlesi olacagi anlamina gelmedigini, ancak sürekli karakter degistiren grip virüslerinin etkilerinin de degistigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası