Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Göz nezlesinde artis var’

Grip virüsünün yol açtigi enfeksiyona veya vücut direncinin düsmesine bagli diger mikroplarin etkisinin artmasiyla ortaya çikan ve “göz nezlesi” olarak adlandirilan hastaliklarda, bu yil artis oldugu bildirildi.

Göz nezlesinin, tedavi edilmedigi takdirde çok daha agir göz hastaliklarina neden olabilecegini belirten Marmara Üniversitesi (MÜ) Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Bavbek, “Tedavide, grip disinda özel göz damlalari ve ilaçlari kullaniliyor. Çünkü grip için uygulanan tedavi, bu rahatsizligi iyilestirmiyor” dedi.

MÜ Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Bavbek, grip enfeksiyonundan kaynaklanmayan, ancak bu enfeksiyon öncesi, esnasi ya da sonrasinda vücut direncinin düsmesine bagli olarak diger mikroplarin göz nezlesine neden oldugunu söyledi.

Gözde bulaniklik, akinti, kizariklik belirtileriyle ortaya çikan rahatsizlikta, bu yil geçmis yillara oranla yüzde 70 oraninda artis görüldügünü vurgulayan Prof. Dr. Bavbek, söyle dedi: “Bu rahatsizligi bugünlerde çok sik görüyoruz. Bu rahatsizlik, grip tedavisinden baska tedavi gerektirir. Tedavi edilmedigi takdirde, çok daha agir göz hastaliklarina neden olabilir. Gözün kornea dedigimiz saydam tabakasi zarar gördügünde, kalici göz hastaliklarina dönüsebilir. Çocuklarda da daha agir geçiyor.”

Prof. Dr. Bavbek, göz nezlesinin bulasici oldugunu ve ortak havlu kullanimi, öpüsme, yakin temas gibi durumlarda baskasina geçebildigini anlatarak, sunlari kaydetti: “Bir gözde basladigi zaman diger göze ve ailenin diger bireylerine de geçebiliyor. Bir hafta 10 gün sürebiliyor. Tedavisinde, grip disinda özel göz damlalari ve ilaçlari kullaniliyor. Çünkü grip için uygulanan tedavi, bu rahatsizligi iyilestirmiyor.”

Grip hastaligi sirasinda gözünden sikayet edenlerin göz hekimine basvurmalarinin önemine isaret eden Prof. Dr. Tayfun Bavbek, “Özellikle kontaklens kullananlar, grip enfeksiyonu sirasinda bunlari çikarip gözlük taksinlar” dedi. Prof. Dr. Bavbek, gribe her yakalananin göz nezlesi olacagi anlamina gelmedigini, ancak sürekli karakter degistiren grip virüslerinin etkilerinin de degistigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası