Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bagimli çok, basvuran yok

Diyarbakir Devlet Hastanesi’nde madde bagimlisi çocuklarin tedavi edilmesi amaciyla 3 ay önce kurulan UMATEM’e (Uçucu Madde Bagimliligi Tedavi Merkezi) bugüne kadar basvuru yapilmadi.

Kentte 600’den fazla uçucu madde kullanan çocuk oldugunu belirten Devlet Hastanesi Bashekimi Dr. Fetin Rüstü Yildiz, “çocuklarin merkeze yönlendirilmesi için ekip olusturulmali” dedi.

Bashekim Dr. Fetin Rüstü Yildiz, psikiyatri klinigi içerisinde madde bagimlisi çocuklarin tibbi tedavilerinin yapilmasi amaciyla 10 yataktan olusan UMATEM’i olusturduklarini söyledi. Merkezde 3 psikiyatr, 3 psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarinin görev yaptigini ifade eden Yildiz, basvuru yapilmamasi nedeniyle merkezde madde bagimlisi çocuklara yönelik tedavinin de yapilamadigini bildirdi.

“KAPSAMLI MERKEZ OLUSTURULUYOR”

Yildiz, tibbi tedavinin yani sira olayin sosyal yönünün de bulundugunu ifade ederek, bu amaçla Valilikçe komisyon kuruldugunu hatirlatti. Komisyonun, yeni merkez için yer çalismasini tamamladigini, kisa süre içerisinde belki de Türkiye ilk olabilecek bir merkezinin faaliyete girecegini ifade eden Yildiz, merkezde emniyet, saglik, milli egitim ve sosyal hizmetler il müdürlüklerinin ortak çalisma yapacagini kaydetti.

Yildiz, çocuklari tedavi etmenin yeterli olmadigini, tedavi sonrasi onlara sosyal ortamin hazirlanmasi gerektigini de kaydederek, “Hastane bünyesinde olusturulan merkeze bugüne kadar basvuran aile olmadi. Bu nedenle hiç tedavi yapilamadi” dedi.

“600’DEN FAZLA UÇUCU MADDE KULLANAN ÇOCUK VAR”

Sokakta çalisan çocuklarin rehabilitasyonu amaciyla kurulan 75. Yil Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürü Remziye Arslan Ulas da, UMATEM’in açildigina dair çok iyi bir tanitim yapilmasi ve vatandaslarin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektigini söyledi.

Merkezin bir ekip olusturarak alan çalismasi yapmasi gerektigini bildiren Ulas, söyle konustu: “Madde bagimlisi çocuklari tespit etmek amaciyla ekip olusturulmalidir. Ekipte polis, zabita, psikolog ve uzman olmali. Bu ekip tespit ettikten sonra çocuklari ilgili merkeze yönlendirmelidir. Kentte 600’den fazla uçucu madde kullanan çocuk var. Bu yapilmadigi sürece açilan merkeze hasta gitmeyecegini düsünüyorum. Zaten çocuk tedavi olma bilincinde olsa, uçucu madde kullanmaz. Bunun bilincinde degildir. Birilerinin gidip, o çocukla sokakta güven bagi kurmasi gerekiyor. Yardim etmek istedigini belirtmesi lazim. Bu da hastanenin kuracagi bir ekiple saglanir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası