Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bagimli çok, basvuran yok

Diyarbakir Devlet Hastanesi’nde madde bagimlisi çocuklarin tedavi edilmesi amaciyla 3 ay önce kurulan UMATEM’e (Uçucu Madde Bagimliligi Tedavi Merkezi) bugüne kadar basvuru yapilmadi.

Kentte 600’den fazla uçucu madde kullanan çocuk oldugunu belirten Devlet Hastanesi Bashekimi Dr. Fetin Rüstü Yildiz, “çocuklarin merkeze yönlendirilmesi için ekip olusturulmali” dedi.

Bashekim Dr. Fetin Rüstü Yildiz, psikiyatri klinigi içerisinde madde bagimlisi çocuklarin tibbi tedavilerinin yapilmasi amaciyla 10 yataktan olusan UMATEM’i olusturduklarini söyledi. Merkezde 3 psikiyatr, 3 psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarinin görev yaptigini ifade eden Yildiz, basvuru yapilmamasi nedeniyle merkezde madde bagimlisi çocuklara yönelik tedavinin de yapilamadigini bildirdi.

“KAPSAMLI MERKEZ OLUSTURULUYOR”

Yildiz, tibbi tedavinin yani sira olayin sosyal yönünün de bulundugunu ifade ederek, bu amaçla Valilikçe komisyon kuruldugunu hatirlatti. Komisyonun, yeni merkez için yer çalismasini tamamladigini, kisa süre içerisinde belki de Türkiye ilk olabilecek bir merkezinin faaliyete girecegini ifade eden Yildiz, merkezde emniyet, saglik, milli egitim ve sosyal hizmetler il müdürlüklerinin ortak çalisma yapacagini kaydetti.

Yildiz, çocuklari tedavi etmenin yeterli olmadigini, tedavi sonrasi onlara sosyal ortamin hazirlanmasi gerektigini de kaydederek, “Hastane bünyesinde olusturulan merkeze bugüne kadar basvuran aile olmadi. Bu nedenle hiç tedavi yapilamadi” dedi.

“600’DEN FAZLA UÇUCU MADDE KULLANAN ÇOCUK VAR”

Sokakta çalisan çocuklarin rehabilitasyonu amaciyla kurulan 75. Yil Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürü Remziye Arslan Ulas da, UMATEM’in açildigina dair çok iyi bir tanitim yapilmasi ve vatandaslarin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektigini söyledi.

Merkezin bir ekip olusturarak alan çalismasi yapmasi gerektigini bildiren Ulas, söyle konustu: “Madde bagimlisi çocuklari tespit etmek amaciyla ekip olusturulmalidir. Ekipte polis, zabita, psikolog ve uzman olmali. Bu ekip tespit ettikten sonra çocuklari ilgili merkeze yönlendirmelidir. Kentte 600’den fazla uçucu madde kullanan çocuk var. Bu yapilmadigi sürece açilan merkeze hasta gitmeyecegini düsünüyorum. Zaten çocuk tedavi olma bilincinde olsa, uçucu madde kullanmaz. Bunun bilincinde degildir. Birilerinin gidip, o çocukla sokakta güven bagi kurmasi gerekiyor. Yardim etmek istedigini belirtmesi lazim. Bu da hastanenin kuracagi bir ekiple saglanir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası