Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Odun, kömür ve tezek dumani, KOAH’a neden oluyor

Odun, kömür ve tezek dumaninin, akciger hastaliklarina neden oldugu bildirildi.

Dicle Üniversitesi (D.Ü) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Bayram, “Kapali ortamlarda odun, kömür ve tezek dumanina maruz kalanlarda sigara içmedikleri halde KOAH (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi) görülebiliyor. Özellikle kapali ortamlarda dumana maruz kalmak çok zarar veriyor.

D.Ü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Bayram, KOAH’in (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi) en çok sigara içenlerde görüldügünü, hastaligin, ileri yaslarda öksürük ve nefes darligiyla ortaya çiktigini söyledi. Hastaligin bir süre sonra solunum yetmezligine neden oldugunu, sigara içimi disinda baska etkenlerin de hastaliga yol açtigini kaydeden Doç. Dr. Bayram, sigara içmedigi halde KOAH’a yakalananlar bulundugunu bildirdi. Odun, kömür ve tezegin yakilmasi sonucu çikan dumanin çesitli kimyasal ve organik bilesiklerin ortaya çiktigini, bunlarin zararli oldugunu anlatan Bayram, odun, kömür ve tezek dumaninin akciger hastaligina neden oldugunu vurguladi.

Doç. Dr. Bayram, odun, kömür ve tezegin, yemek pisirmek, isinmak, çamasir yikamak, su isitmak ve tandirda yakmak amaciyla kullanildigini ve kullanim sirasinda dumanina maruz kalmanin, zararli oldugunu ifade ederek söyle dedi: “Kapali ortamlarda odun, kömür ve tezek dumanina maruz kalanlarda sigara içmedikleri halde KOAH görülebiliyor. Özellikle kapali ortamlarda dumana maruz kalmak çok zarar veriyor. Dumana maruz kalmanin etkileri, yillar sonra ortaya çikiyor. Özellikle sigara içmedikleri halde dumana maruz kalanlarda KOAH ortaya çikiyor. Bu hastaligin ilerlemesini önlemek için, nedenlerini ortadan kaldirmak gerekiyor. Odun, kömür ve tezek, kapali ortamlarda kullanilmamalidir. Açik ortamlarda dumanin etkisi azaliyor. Kapali ortamlarda kullanilmasi durumunda da mekanin sik sik havalandirilmasi lazim.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası