Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yeterince balik tüketmiyoruz

Uzmanlarca saglikli bir besin kaynagi olarak gösterilmesine karsin, üç tarafi denizle çevrili Türkiye’de balik tüketimi çok düsük düzeyde kaliyor. Protein ihtiyacinin giderilmesinde balik yalnizca yüzde 3’lük paya sahip.

Saglikli gelisimde ve kalp hastaliklarindan depresyona kadar pek çok rahatsizligin önlenmesinde önemli rol oynadigi bilimsel açidan ispatlanan balik, Türkiye’de en az ragbet edilen besin grubu arasinda yer aliyor. Saglikli beslenme için özellikle DHA açisindan zengin olan balik türlerinin haftada 2-3 kez yenmesi öneriliyor.

Devlet Planlama Teskilati (DPT) Ulusal Gida ve Beslenme Strateji Grubu tarafindan hazirlanan 2003 yili raporundan derlenen verilere göre, Türkiye’de insanlar enerji ve protein ihtiyaçlarini daha çok tahil ve kirmizi et tüketimiyle karsiliyor. Enerji ihtiyacinin yüzde 52’sinin tahil ve tahil ürünleri, yüzde 4’ünün et ürünlerinden karsilandigi Türkiye’de, protein ihtiyacinin da yüzde 55’i tahil, yüzde 10’u da et ürünleri tüketimiyle saglanirken, balik neredeyse beslenmede hiç yer almiyor. Yillik 500 bin ton civarinda balik üretiminin gerçeklestirildigi Türkiye’de, kisi basina yillik birkaç kiloluk tüketimle balik, protein ihtiyacinin giderilmesinde sadece yüzde 3’lük paya sahip bulunuyor.

GELISIM VE SAGLIK IÇIN YARARLI

Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Beslenme Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Karakaya, baligin özellikle büyüme ve gelisme çagindakilerin diyetinde mutlaka bulunmasi gereken zengin bir besin kaynagi oldugunu söyledi.

Beyin gelisiminde özellikle B grubu vitaminler ile demir, çinko, iyot gibi minerallerin etkili oldugunun bilindigini kaydeden Doç. Dr. Karakaya, sunlari söyledi: “Son yillarda yapilan arastirmalarda, yaglarin yapi tasi olan bazi yag asitlerinin beyin gelisiminde etkili olduklari saptanmistir. Bu yag asitlerinden biri de DHA olarak bilinen ‘Dokosa Heksaenoik Asit’tir. Bu yag asidinin en önemli kaynaklari ise anne sütü ve baliktir. Balik Omega-3 yag asitleri olarak bilinen yag asitlerinin en önemli kaynagidir. Bu yag asitlerinin, kalp ve romatizmal hastaliklar üzerinde koruyucu etkileri saptanmistir.”

Doç. Dr. Karakaya, baligin B vitaminleri, A ve D vitamini, kalsiyum, demir magnezyum, potasyum, fosfor, kükürt, selenyum, bakir ve çimento gibi pek çok besin ögesine sahip oldugunu vurgulayarak, “Saglikli beslenme için özellikle DHA açisindan zengin olan balik türlerinin (sardalya, uskumru, levrek, ton, somon ve dil baligi) haftada 2-3 kez yenmesi önerilmektedir” dedi.

TRISINELLOZIS SATISLARI ARTIRMADI

Izmir’de geçen ay yedikleri çig köfte nedeniyle onlarca kisinin “trisinellozis” hastaligina yakalanmasinin ardindan olusan panik havasinin ardindan “balik tüketiminin artmasi” beklentisinin gerçeklesmedigi kaydedildi.

Izmir Büyüksehir Belediyesi Balik Hali’nde faaliyet gösteren balikçilar, balik satislarinda beklenen artis beklentisinin bosa çiktigini belirttiler. Balikçilar, belirli bir kitlenin disinda balik tüketimine yönelim olmadigini söyledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası