Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ortak dis firçasi tehlike saçiyor

Kirsal kesimde dis firçalama aliskanliginin çok az oldugu, ayni zamanda bu yörelerde yaygin olan ortak dis firçasi kullanimi nedeniyle bulasici hastaliklara da davetiye çikarildigi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesi Dekani Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, “ortak dis firçasi kullananlar, saglikli dislere kavusmak isterken, ciddi riske giriyor” dedi.

Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, Türkiye’de 4 kisiye yilda 1, Ingiltere’de ise bir kisiye 2.4 dis firçasi düstügünü söyledi. Agiz ve dis sagligina verilen önemin büyük kentlerde bile çok düsük seviyelerde oldugu Türkiye’de, kirsal kesimde dis firçalama aliskanliginin yok denecek kadar az oldugunu anlatan Prof. Dr. Bozdemir, bu yörelerde dislerini firçalayan kisilerin ise bilgisizlik nedeniyle ortak dis firçasi kullandiklarini gözlemlediklerini kaydetti.

Bozdemir, dis firçasinin hijyenik ortamlarda korunmasi gerektigini, firçalama islemine baslamadan önce firçanin suyla iyice yikanmasinin saglik açisindan büyük önem tasidigini ifade ederek, sunlari söyledi: “Konu bu kadar hassas olmasina karsin kirsalda dislerini firçalama aliskanligi kazanan az sayidaki kisinin ortak dis firçasi kullanimi nedeniyle saglikli dislere kavusmak isterken, riske girdiklerini görüyoruz. Bir ailede tek firçayi çok sayida kisinin kullanmasi, bulasici hastaliklara açik davetiye çikarmaktir. Çünkü, agiz vücudun bir parçasidir. Bu noktadan bakacak olursak, yalnizca agiz ve dis hastaliklari açisindan degil tüm bulasici hastaliklar açisindan risk artar. Ortak kullanim ile aralarinda AIDS’inde bulundugu kan yoluyla bulasan hastaliklarin yayilmasi kolaylasir.”

TV DIZILERI ARACI OLSUN

Agiz ve dis sagliginda arzulanan noktaya gelinmesi için egitimin sart oldugunu vurgulayan Bozdemir, söyle devam etti: “Aileden baslayarak, egitim kurumlari ve toplumun her asamasinda bilgilendirme çok önemli. Dis firçalamanin önemini her platformda anlatmaliyiz. Son dönemlerde televizyonlarda sikça yer alan diziler bu konuda faydali olabilir. Agiz ve dis sagligina iliskin olarak televizyon dizileri aracigiliyla verilecek mesajlar, hem genis kitlelere ulasabilir, hem de daha akilda kalici olabilir. Sorunlarin çözümü egitimden ve bilinçli bir toplum olmaktan geçiyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası