Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ortak dis firçasi tehlike saçiyor

Kirsal kesimde dis firçalama aliskanliginin çok az oldugu, ayni zamanda bu yörelerde yaygin olan ortak dis firçasi kullanimi nedeniyle bulasici hastaliklara da davetiye çikarildigi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesi Dekani Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, “ortak dis firçasi kullananlar, saglikli dislere kavusmak isterken, ciddi riske giriyor” dedi.

Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, Türkiye’de 4 kisiye yilda 1, Ingiltere’de ise bir kisiye 2.4 dis firçasi düstügünü söyledi. Agiz ve dis sagligina verilen önemin büyük kentlerde bile çok düsük seviyelerde oldugu Türkiye’de, kirsal kesimde dis firçalama aliskanliginin yok denecek kadar az oldugunu anlatan Prof. Dr. Bozdemir, bu yörelerde dislerini firçalayan kisilerin ise bilgisizlik nedeniyle ortak dis firçasi kullandiklarini gözlemlediklerini kaydetti.

Bozdemir, dis firçasinin hijyenik ortamlarda korunmasi gerektigini, firçalama islemine baslamadan önce firçanin suyla iyice yikanmasinin saglik açisindan büyük önem tasidigini ifade ederek, sunlari söyledi: “Konu bu kadar hassas olmasina karsin kirsalda dislerini firçalama aliskanligi kazanan az sayidaki kisinin ortak dis firçasi kullanimi nedeniyle saglikli dislere kavusmak isterken, riske girdiklerini görüyoruz. Bir ailede tek firçayi çok sayida kisinin kullanmasi, bulasici hastaliklara açik davetiye çikarmaktir. Çünkü, agiz vücudun bir parçasidir. Bu noktadan bakacak olursak, yalnizca agiz ve dis hastaliklari açisindan degil tüm bulasici hastaliklar açisindan risk artar. Ortak kullanim ile aralarinda AIDS’inde bulundugu kan yoluyla bulasan hastaliklarin yayilmasi kolaylasir.”

TV DIZILERI ARACI OLSUN

Agiz ve dis sagliginda arzulanan noktaya gelinmesi için egitimin sart oldugunu vurgulayan Bozdemir, söyle devam etti: “Aileden baslayarak, egitim kurumlari ve toplumun her asamasinda bilgilendirme çok önemli. Dis firçalamanin önemini her platformda anlatmaliyiz. Son dönemlerde televizyonlarda sikça yer alan diziler bu konuda faydali olabilir. Agiz ve dis sagligina iliskin olarak televizyon dizileri aracigiliyla verilecek mesajlar, hem genis kitlelere ulasabilir, hem de daha akilda kalici olabilir. Sorunlarin çözümü egitimden ve bilinçli bir toplum olmaktan geçiyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası