Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugun konusmasinda ilgi önemli

Kendi haline birakilan ve çok fazla uyari almayan çocuklarda, geç konusma ve iletisim sorunlari yasanabiliyor.

Çocuk Akil Sagligi ve Rehberligi Dernegi Genel Sekreteri, Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmani Osman Abali, çocugun dogdugu andan itibaren insanlar arasinda olmasi, konusulmasi, sevilmesi, oyun oynanmasi, gerekli çevresel uyarilari almasinin konusmasini hizlandiracagini belirtti.

Psikiyatri Uzmani Osman Abali, konusma ve dil gelisiminin, iletisim ile sosyal hayatin en önemli ögesi oldugunu belirterek, “Kisi, iletisim araçlariyla kendini ifade eder ve hayatini devam ettirir. Konusma ve iletisimin eksik kaldigi bir hayatta birçok sikintinin gelismesi açisindan zemin hazirlanmis olur” dedi.

Çocugun zamaninda konusmasinin, psikososyal gelisimin asamalarinin düzenli olmasi, çocugun sosyal iliskilerinin ve gelisiminin normal olmasi, zeka ve ögrenme kapasitesinin normal seviyeye gelmesi için gerekli olduguna dikkati çeken Abali, “Eger çocukta anatomik ve psikiyatrik bir sorun yoksa, genelde ilk 6 ayinda yavas yavas heceler çikmaya baslar. 12. aydan itibaren kelimeler çikaran çocuk, 18. aydan itibaren de cümle kurmaya baslar” diye konustu. Bazi çocuklarin, hiçbir problemi olmadigi halde geç konusmaya basladigini dile getiren Abali, anne babalarin, belli bir dönem beklendikten sonra hala konusmayan çocuklari için gerekli incelemeleri yaptirmalarinin uygun olacagini söyledi.

“YASINA UYGUN OYUNLAR OYNAYIN”

Kendi halinde olan, çok fazla uyari almayan çocuklarda, hastalik ve bedensel bir sorun olmamasina ragmen geç konusma ve iletisim sorunlari olabilecegine dikkati çeken Abali, su bilgileri verdi: “Çocugun dogdugu andan itibaren insanlar arasinda olmasi, onunla konusulmasi, sevilmesi, oyun oynanmasi, onun gerekli çevresel uyarilari alarak konusmasini hizlandiracaktir. Diger yandan etrafinda fazla insan bulamayan, kendi halinde kalan çocuklarda bu gelisim geri olabilmektedir.”

Hastalik ve bedensel bir sorunu olmadigi halde isitme sorunu yasayan çocugun konusma ve iletisim yönünde gelisimini hizlandirmak için ailelere büyük görevler düstügünü dile getiren Abali, anne-babalara su önerilerde bulundu: “Çocuga sevgi ve huzur dolu bir aile ortami hazirlayin ve yasi ne olursa olsun onunla sik sik konusun. Çocukla birlikte vakit geçirin ve yasina uygun oyunlar oynayin. Onun kendi haline kalmasina izin vermeyerek, mümkün oldugunca yasitlariyla birlikte oyun oynamasini, sosyal ortamlarda bulunmasini saglayin.”

“ASIRI TELEVIZYON IZLETMEYIN”

Özellikle 0-3 yas grubundaki çocuklarin televizyonda saatlerce müzik ve reklam izlemesinin de belli sakincalari beraberinde getirdigini belirten Osman Abali, söyle devam etti: “Bu yaslarda çok fazla televizyon izleyen çocuklarda dis dünyadan kopma, kendi halinde olma egilimi, insanlardan ve insanlar arasi iliskilerden uzaklasma, nesneler ile daha fazla ilgilenme, duygusal alisveristen vazgeçme, konusmama, yasitlari ile ilgilenmeme seslenince bakmama gibi durumlarin oldugu psikiyatrik bir tablo gelisebilir. Buna bagli olarak çocuklarin konusmasi gelismez veya gelistikten sonra gerileyebilir. Bu durum geç fark edildigi zaman konusma sorununun yani sira bir çok sorunun eslik ettigi lisan ve sosyal gelisiminde bozulmalarin oldugu psikiyatrik bir durum gelisebilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası