Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugun konusmasinda ilgi önemli

Kendi haline birakilan ve çok fazla uyari almayan çocuklarda, geç konusma ve iletisim sorunlari yasanabiliyor.

Çocuk Akil Sagligi ve Rehberligi Dernegi Genel Sekreteri, Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmani Osman Abali, çocugun dogdugu andan itibaren insanlar arasinda olmasi, konusulmasi, sevilmesi, oyun oynanmasi, gerekli çevresel uyarilari almasinin konusmasini hizlandiracagini belirtti.

Psikiyatri Uzmani Osman Abali, konusma ve dil gelisiminin, iletisim ile sosyal hayatin en önemli ögesi oldugunu belirterek, “Kisi, iletisim araçlariyla kendini ifade eder ve hayatini devam ettirir. Konusma ve iletisimin eksik kaldigi bir hayatta birçok sikintinin gelismesi açisindan zemin hazirlanmis olur” dedi.

Çocugun zamaninda konusmasinin, psikososyal gelisimin asamalarinin düzenli olmasi, çocugun sosyal iliskilerinin ve gelisiminin normal olmasi, zeka ve ögrenme kapasitesinin normal seviyeye gelmesi için gerekli olduguna dikkati çeken Abali, “Eger çocukta anatomik ve psikiyatrik bir sorun yoksa, genelde ilk 6 ayinda yavas yavas heceler çikmaya baslar. 12. aydan itibaren kelimeler çikaran çocuk, 18. aydan itibaren de cümle kurmaya baslar” diye konustu. Bazi çocuklarin, hiçbir problemi olmadigi halde geç konusmaya basladigini dile getiren Abali, anne babalarin, belli bir dönem beklendikten sonra hala konusmayan çocuklari için gerekli incelemeleri yaptirmalarinin uygun olacagini söyledi.

“YASINA UYGUN OYUNLAR OYNAYIN”

Kendi halinde olan, çok fazla uyari almayan çocuklarda, hastalik ve bedensel bir sorun olmamasina ragmen geç konusma ve iletisim sorunlari olabilecegine dikkati çeken Abali, su bilgileri verdi: “Çocugun dogdugu andan itibaren insanlar arasinda olmasi, onunla konusulmasi, sevilmesi, oyun oynanmasi, onun gerekli çevresel uyarilari alarak konusmasini hizlandiracaktir. Diger yandan etrafinda fazla insan bulamayan, kendi halinde kalan çocuklarda bu gelisim geri olabilmektedir.”

Hastalik ve bedensel bir sorunu olmadigi halde isitme sorunu yasayan çocugun konusma ve iletisim yönünde gelisimini hizlandirmak için ailelere büyük görevler düstügünü dile getiren Abali, anne-babalara su önerilerde bulundu: “Çocuga sevgi ve huzur dolu bir aile ortami hazirlayin ve yasi ne olursa olsun onunla sik sik konusun. Çocukla birlikte vakit geçirin ve yasina uygun oyunlar oynayin. Onun kendi haline kalmasina izin vermeyerek, mümkün oldugunca yasitlariyla birlikte oyun oynamasini, sosyal ortamlarda bulunmasini saglayin.”

“ASIRI TELEVIZYON IZLETMEYIN”

Özellikle 0-3 yas grubundaki çocuklarin televizyonda saatlerce müzik ve reklam izlemesinin de belli sakincalari beraberinde getirdigini belirten Osman Abali, söyle devam etti: “Bu yaslarda çok fazla televizyon izleyen çocuklarda dis dünyadan kopma, kendi halinde olma egilimi, insanlardan ve insanlar arasi iliskilerden uzaklasma, nesneler ile daha fazla ilgilenme, duygusal alisveristen vazgeçme, konusmama, yasitlari ile ilgilenmeme seslenince bakmama gibi durumlarin oldugu psikiyatrik bir tablo gelisebilir. Buna bagli olarak çocuklarin konusmasi gelismez veya gelistikten sonra gerileyebilir. Bu durum geç fark edildigi zaman konusma sorununun yani sira bir çok sorunun eslik ettigi lisan ve sosyal gelisiminde bozulmalarin oldugu psikiyatrik bir durum gelisebilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası