Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Burun kizarikligina dikkat

Özellikle Aralik ve Mart aylari arasinda daha sik ortaya çikan burun kizarikliginin, önlem alinmamasi halinde, damar tikanikligi gibi ciddi cilt sorunlarina neden olabilecegi belirtildi.

Sanayide çalisan çocuk isçiler, kasap çiraklari gibi açik havada kalan çocuklarda da hastaligin görülme olasiliginin yüksek oldugunu kaydeden Prof. Dr. Yazar, hastaligin tedavisinin erken teshisle mümkün olabilecegini bildirdi.

Akdeniz Üniversitesi (A.Ü) Tip Fakültesi Dahili Tip Bilimleri Baskani Prof. Dr. Sahin Yazar, halk arasinda burun kizarikligi olarak bilinen “Akrosiyanoz ve Reynaud” hastaliginin Aralik ve Mart aylari arasinda ortaya çiktigini ve ofis disinda çalisanlarda daha sik görüldügünü belirtti. Burunda kizariklikla baslayan hastaligin, zamanla el ve ayak parmaklarinda kizarikliga, daha sonra da morluk derecesine kadar vardigini kaydeden Prof. Dr. Yazar, söyle konustu: “Bu kizarikligin, soguk havaya çikildiginda yüzde olusan kizarikla karistirilmamasi gerekir. Yüzde olusan normal kizariklik, en fazla 1 saat içinde geçer. Bu hastalikta ise kisi, kizariklik olan bölgede önce karincalanma, daha sonra acima hisseder ve kizariklik günlerce devam eder.”

ERKEN TESHIS ILE TEDAVI MÜMKÜN

Sanayide çalisan çocuk isçiler, kasap çiraklari gibi açik havada kalan çocuklarda da hastaligin görülme olasiliginin yüksek oldugunu kaydeden Prof. Dr. Yazar, hastaligin tedavisinin erken teshisle mümkün olabilecegini bildirdi.

Önlem alinmamasi halinde hastaligin ciddi sorunlara neden olabilecegini vurgulayan Prof. Dr. Sahin Yazar, “Kizariklik olan bölge, tedavi edilmemesi durumunda önce tatli bir kasinti, ardindan aci veren bir kasinti yapar. Daha sonra bu kasinti bölgesi büzülmeye baslar. Büzülmenin oldugu alanda, damarlardaki kan gidis gelisini zorlar, damar tikanikliklarina yol açabilir. Cilt kurulugu ve morartilar tüm vücudu sarabilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası