Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deodaratlar kanser yapiyor

Deodorantlarin meme kanserlerine yol açtigini ortaya çikaran arastirmanin sonuçlari ise söyle:

Ingiltere'de Reading Üniversitesi'nden bir grup bilim adami tarafindan yapilan arastirmanin sonuçlarinin, deodorantlarin meme kanserlerine yol açiyor olabilecegini ortaya koydugu açiklandi.

Journal of Applied Toxicology adli tip dergisinin bu hafta piyasaya çikacak sayisinda yer alan arastirmanin, bilim dünyasinda yeni tartismalara yol açacagi belirtiliyor.

Arastirmacilarin 20 meme tümörünü inceledikleri, 18'inde, parabens olarak bilinen sentetik kimyasalin bulundugunu tespit ettigi öne sürüldü.

Bilim adamlari, ilk kez parabens adli kimyasalin tümörlerin içindeki varliginin tespit edildigine isaret ederken, arastirma sonuçlarini Journal of Applied adli dergiden alinti yaparak yayimlayan The Observer, ''Bu arastirma yanit vermekten ziyade, sorulari artiriyor'' yorumunda bulundu.

Reading Üniversitesi bilim adamlarinin, insanlar tarafindan üretilen kimyasal maddelerin deri tarafindan emildikten sonra dokularda biriktigini düsündüklerine de isaret eden Observer, ''Ancak kanserle mücadele eden dernek ve kuruluslar bu sonuçlarin ihtiyatla karsilanmasini tavsiye ediyor. Bu kuruluslar, kozmetik ürünleri, deodorantlar ve terlemeyi önleyici malzemeler ile kanser arasindaki iliskinin henüz kanitlanmis sayilamayacagini vurguluyor'' ifadesine yer verdi.

Bu arada, arastirmayi yapan ekibin baskani Dr. Philippa Darbre, yaptigi açiklamada, meme dokularinda söz konusu kimyasal maddeye rastlanmasinin önem tasidigini belirterek, ''Zira diger bazi arastirmalar da ortaya koydu ki, bu tür kimyasallar östrojenin kanser gelisimine yaptigi katkiyi taklit edebiliyor'' dedi.

Dr. Darbre, arastirmanin bir ilk adim oldugunu, simdi sirada saglikli dokularin da bu tür kimyasallar içerip içermedigine bakilmasinin bulundugunu bildirdi. Bu dokularda da bu tür kimyasallara rastlanmasi halinde bu kez de bunlarin yogunluklarina bakilmasi gerektigini belirten Dr. Darbre, bir kesimin deodorantlarin içinde bulunan kimyasallarin deri tarafindan emilmedigine, diger bir kesimin de bunun tam tersine inandigina isaret etti. Darbre, ''Aslinda kadinlar yüzyilllarca bu tür kozmetikler olmadan idare edebilmis, bugün bunlara gerçekten ihtiyaç bulunup bulunmadigi sorusuna da yanit verilmelidir'' diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası