Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deodaratlar kanser yapiyor

Deodorantlarin meme kanserlerine yol açtigini ortaya çikaran arastirmanin sonuçlari ise söyle:

Ingiltere'de Reading Üniversitesi'nden bir grup bilim adami tarafindan yapilan arastirmanin sonuçlarinin, deodorantlarin meme kanserlerine yol açiyor olabilecegini ortaya koydugu açiklandi.

Journal of Applied Toxicology adli tip dergisinin bu hafta piyasaya çikacak sayisinda yer alan arastirmanin, bilim dünyasinda yeni tartismalara yol açacagi belirtiliyor.

Arastirmacilarin 20 meme tümörünü inceledikleri, 18'inde, parabens olarak bilinen sentetik kimyasalin bulundugunu tespit ettigi öne sürüldü.

Bilim adamlari, ilk kez parabens adli kimyasalin tümörlerin içindeki varliginin tespit edildigine isaret ederken, arastirma sonuçlarini Journal of Applied adli dergiden alinti yaparak yayimlayan The Observer, ''Bu arastirma yanit vermekten ziyade, sorulari artiriyor'' yorumunda bulundu.

Reading Üniversitesi bilim adamlarinin, insanlar tarafindan üretilen kimyasal maddelerin deri tarafindan emildikten sonra dokularda biriktigini düsündüklerine de isaret eden Observer, ''Ancak kanserle mücadele eden dernek ve kuruluslar bu sonuçlarin ihtiyatla karsilanmasini tavsiye ediyor. Bu kuruluslar, kozmetik ürünleri, deodorantlar ve terlemeyi önleyici malzemeler ile kanser arasindaki iliskinin henüz kanitlanmis sayilamayacagini vurguluyor'' ifadesine yer verdi.

Bu arada, arastirmayi yapan ekibin baskani Dr. Philippa Darbre, yaptigi açiklamada, meme dokularinda söz konusu kimyasal maddeye rastlanmasinin önem tasidigini belirterek, ''Zira diger bazi arastirmalar da ortaya koydu ki, bu tür kimyasallar östrojenin kanser gelisimine yaptigi katkiyi taklit edebiliyor'' dedi.

Dr. Darbre, arastirmanin bir ilk adim oldugunu, simdi sirada saglikli dokularin da bu tür kimyasallar içerip içermedigine bakilmasinin bulundugunu bildirdi. Bu dokularda da bu tür kimyasallara rastlanmasi halinde bu kez de bunlarin yogunluklarina bakilmasi gerektigini belirten Dr. Darbre, bir kesimin deodorantlarin içinde bulunan kimyasallarin deri tarafindan emilmedigine, diger bir kesimin de bunun tam tersine inandigina isaret etti. Darbre, ''Aslinda kadinlar yüzyilllarca bu tür kozmetikler olmadan idare edebilmis, bugün bunlara gerçekten ihtiyaç bulunup bulunmadigi sorusuna da yanit verilmelidir'' diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası