Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SSK’lilarin ilaç çilesi bitecek mi?

Buna göre yakin bir zamanda poliklinik hastalarinin ilaçlari özel eczanelerden temin etmeleri saglanacak.

SSK Baskanligi Saglik Isleri Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Rüstü Karahan, Kurum mensuplarina saglik hizmeti verirken en çok sikintiyi ilaçlarin dagitilmasinda yasadiklarini ifade etti.

Prof. Dr. Servet Rüstü Karahan, sorunu çözmek için poliklinik hastalarinin ilaçlarini özel eczanelerden temin etmelerini saglayacaklarini bildirdi.

Prof. Dr. Karahan,”SSK ve Saglik Bakanligi hastanelerinin ortak kullanimi”, “hastanelerdeki yogunluk”, “SSK’li hastalarin yasadigi ilaç sorunu” ve “kurum mensuplarinin özel sektöre ait saglik kuruluslarindan yararlanmalari” konularindaki sorularini yanitladi.

Saglik Bakanligi ve SSK hastanelerinin ortak kullanimi uygulamasina, 1 Temmuz 2003’te 7 ilde baslandigini ve 1 Eylül’de uygulamanin kapsaminin 11 ile çikarildigini belirten Prof. Dr. Karahan, protokolün 1 Ocak 2004 itibariyle de Türkiye genelinde uygulanmaya basladigini vurguladi. Ortak kullanim uygulamasiyla SSK mensubu hastalarin, Saglik Bakanligi hastanelerinden sevksiz yararlanabildiklerini kaydeden Prof. Dr. Karahan, Bag-Kur, Emekli Sandigi mensuplari, yesil kart sahipleri ve 2022 Sayili Yasa kapsaminda bulunan vatandaslarin da SSK hastanelerinden direk hizmet alabildiklerini belirtti. Bunun “karsilikli bir uygulama” oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Karahan, “Burada hedef, kamunun saglik tesislerinden bütün vatandaslarin esit olarak yararlanmasidir” dedi.

“SEVK ZORUNLULUGUNU KALDIRDIK”

Protokolde yapilan son degisiklikle sevk zorunlulugunu kaldirdiklarina dikkati çeken Prof. Dr. Karahan, sunlari söyledi: “Artik sevk sadece aktif sigortalilar, çalisanlar için geçerli. Bu da çalisma disiplinini saglama açisindan zorunlu. Emekliler için il ve hastane farki gözetmeksizin sevke gerek yok. Amacimiz, vatandasin saglik sorununu yerinde karsilamak, ama bunun mümkün olmadigi yerlerde insanlarimiz hiçbir kisitlama olmaksizin diger hastanelerden yararlanabilecekler. Biz bu uygulamayla önemli bir sorunun çözülecegine inaniyoruz. Ülkemizde simdiye kadar sagliga çok ciddi bir yatirim yapilmis ancak, bir çok ilde saglik alanina yeni yatirim yapmadan da bu sorun saglik hizmeti satin alinarak çözülebilir. Hatta uygulama sonucunda kamunun bazi illerde tesis fazlasi oldugu ortaya çikacak. Bu uygulamada önemli olan kaynaklarin bütün vatandaslar açisindan verimli kullanilmasidir.”

“ILAÇ ÇILESI BU YIL BITECEK”

Prof. Dr. Karahan, uygulamaya ragmen hastanelerdeki yogunlugun devam ettigini ifade ederek, mevcut kuyruklari azaltmak için çesitli önlemler aldiklarini söyledi. “Ortak kullanimda en çok sikinti çektigimiz nokta ilaç sorunu” diyen Prof. Dr. Karahan, sunlari kaydetti: “Bu sorunu çözmek için önümüzdeki ay içerisinde 550 eczaci alacagiz. Bu bizim ihtiyacimizi belli bir oranda karsilayacak ama bize gerekli olan bunun iki kati kadar personel... Hastalarimizi rahat ettirmek için ayaktan tedavi olan hastalarin (poliklinik hastalarinin) ilaçlarini özel eczanelerden temin ettirmek istiyoruz. Bununla ilgili görüsmelerimiz sürüyor. Bu konuda sektör kuruluslariyla birlikte biz de Saglik Bakanligi’nin ilaç kararnamesini yani yeni ilaç zammini bekliyoruz. Su anda bu konuda Saglik Bakanligi’nin yayinlayacagi karara odaklanmis bulunuyoruz. Eger bu sikinti asilir, biz de eczanelerle anlasma saglarsak hastalarimiz modern çagin gerektirdigi hizmete sahip olacak.”

Büyüksehirlerde birinci ve ikinci basamak saglik hizmeti veren tesislerin sayisini hizla artirmayi planladiklarini ifade eden Prof. Dr. Karahan, Istanbul, Ankara ve Izmir’de “24 saat açik, en az iki bankosu devamli çalisan merkez eczaneler” kuracaklarini bildirdi.

“Bu ay içerisinde SSK’dan bir aydan uzun süreye ameliyat randevusu alanlar, özel sektörde tedavi olabilecekler”

“BEKLEME SÜRESI EN FAZLA 1 AY OLACAK”

SSK mensuplarinin özel saglik tesislerinden yararlanmalari konusuna da deginen Prof. Dr. Karahan, uygulama için karar çiktigini, fiyat belirlemesi yapildigini ve gelecek haftadan itibaren Kurum’un paket programlarini kabul eden özel hastanelerle anlasma yapmaya baslayacaklarini söyledi.

Prof. Dr. Karahan, hastanelerde artik randevunun en fazla bir ay sonrasina verilecegini belirterek, “Dünyada, bir aylik ortalama bekleme süresi en makul, en iyi süredir. Dünyanin çogu ülkesi bu imkani hastalarina veremiyor. Türkiye’de hastalara ‘en fazla bir ay bekleyeceksiniz’ denmesi bir devrimdir. Türkiye bu yil içerisinde saglik alaninda Avrupa’nin çogu ülkesinden daha iyi bir konuma gelecek” diye konustu.

Bu ay içerisinde SSK’dan bir aydan uzun süreye ameliyat randevusu alanlarin özel sektörde tedavi olma imkanina sahip olacaklarini bildiren Prof. Dr. Karahan, “Hedefimiz, mensuplarimizi bir ay bir gün bile bekletmemek” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası