Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deri Hastaliklarinda Yanlis Bilgiler

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Deri ve Zührevi Hastaliklar Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktas, saglikla ilgili birçok konuda oldugu gibi deri hastaliklari konusunda da halk arasindaki birçok batil inanisin tipta yerinin olmadigini söyledi. Aktas, deri hastaliklari konusundaki bazi yanlis inanislari ve bunlarin tibbi açiklamalarini söyle siraladi:


Cüzzam bulasici ve korkunç bir hastaliktir.(Yanlis) Cüzzam esler arasinda bile çok zor bulasan, bulasmasi için çok uzun süreli yakin temas gerektiren ve tedavisi mümkün bir hastaliktir.


Yagli ve pis ellerin basa sürülmesi bit olusturur.(Yanlis) Bitler dogrudan insandan insana veya esyalarla bulasir, bulasma yoksa saçlar yag ile yikansa bile bit olusmaz, ancak yagli ve pis ortamlar bitin yasamasi için uygun ortamlardir.


Kuruyemis, çikolata ve kizartmalar ergenlik sivilcelerini artirir.(Kismen yanlis) Bu yiyeceklerin sivilcelere etkisi insandan insana degismektedir.


Ergenlik sivilceleri mikrobiktir ve bulasicidir.(Yanlis) Sivilceler dogrudan mikrobik ve bulasici degildir.


Kurbagaya degenlerde sigiller olusur.(Yanlis) Tamamen hayal ürünü bir inanistir. Çocuklari kurbagadan uzak tutmak için uydurulmustur.


Sigiller okutmayla geçebilir.(Kismen dogru) Önemli olan sigilin okutulmasi degildir; okutmayla sigilin geçecegine dair inanis, insani psikolojik olarak etkileyerek ‘T’ hücresinin artmasini sagladigi için olumlu sonuçlanabilmektedir.


Saçlar kökünden kazinirsa daha gür çikar.(Yanlis) Saçlarin gür çikmasinin kazinmasiyla ve sik yikanmasiyla ilgisi yoktur, saç budanan agaçlara benzemez.


Ayak parmaklari arasindaki mantar tedavi edilirse baska yerden çikar.(Yanlis) Mantar mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse bacaklarda Yilancik gibi hastaliklara yol açar.


Egzama, sivilce ve kasinti gibi hastaliklar karacigerden kaynaklanir.(Yanlis) Bunlarin karacigerle ilgisi yoktur.”


Bu yanlis inanislarin yani sira halk arasinda psikolojik sikinti ve gerginliklerin bazi önemli deri hastaliklarina yol açtigi inancinin da oldugunu kaydeden Aktas, bu inanislarin dogru oldugunu ve 30’dan fazla deri hastaliginin psikolojik etkenlerden kaynaklandigini belirtti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası