Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


By-pass sonrasi tedaviyi aksatmayin

Ameliyattan sonra da devam eden kalp-damar hastaligina neden olan faktörlerin, yasam tarzi degisikligi ve ilaç tedavisiyle azaltilmasi gerekiyor.

Tedavi önerilerine uyulmazsa, kalbin kendi damarlarinda ve by-pass yapilan damarlarda yeni darliklar gelisebiliyor. Bunun sonucunda da tekrar cerrahi ya da anjioplasti yapilarak müdahale gerekiyor.

Koroner by-pass ameliyatinin yalnizca hastaligin neden oldugu sonuçlari ortadan kaldirdigi ve hastaligin ameliyat sonrasi da devam ettigi belirtilerek, ameliyat sonrasi önerilen tedavi programinin aksatilmadan sürdürülmesi gerektigi bildirildi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tip Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güliz Kozdag, kalp-damar hastaliginin ameliyat sonrasi da devam ettigini söyledi.

ÖZEL YASAMDA DEGISIKLIKLER YAPILMALI

By-pass ameliyatiyla hastaligin tedavi edilmedigini, yalnizca hastalik sonucu daralan ya da tikanan damarlara köprü atildigini anlatan Kozdag, “Ameliyat sonrasi kisinin özel yasaminda bazi degisiklikler yapmasi zorunlu. Hastaliga neden olan faktörler yasam tarzi degisikligi ve ilaç tedavisiyle kontrol altina alinip azaltilmalidir” dedi. Sorunsuz kalp ameliyatinin ardindan hastalarin 6-8 gün içinde hastaneden ayrildigini ifade eden Kozdag, hastalarin 15 gün kendilerine ait odada kalmasi ve sinirli ziyaretçi kabul etmesi gerektigini belirtti.

Ilaçlarin düzenli kullanilip, kontrollerin de atlanmamasi gerektigine isaret eden Kozdag, sunlari kaydetti: “Önerilen tedaviye kesinlikle uyulmalidir. Çünkü hastalik devam etmektedir. Eger önerilere uyulmazsa, kalbin kendi damarlarinda ve by-pass yapilan damarlarda yeni darliklar gelisebilir. Bunun sonucunda da tekrar cerrahi ya da anjioplasti yapilarak müdahale gerekebilir.”

TAKIP VE TEDAVI PROGRAMI

By-pass ameliyati geçiren kisilerde görülen tepkilere de deginen Kozdag, sunlari söyledi: “Ameliyat geçiren kisi üzgün, ürkek olabilir. Uyuma güçlügü çekip, normalden az ya da çok yiyebilir, yasamla daha az ilgili olabilir. Kisitlanmis bir aktiviteyle yasama geri dönen hasta agri, depresyon ve endise yasayabilir. Bu nedenle, hastalarin ameliyat sonrasinda profesyonel destek görmeleri uygun olacaktir. Bu da hasta-doktor ve ailenin yakin iliski içinde bulunmasini gerektirir. Bu tür rehabilitasyon programlarinin ölümü azalttigi, hastanin yasam kalitesini düzelttigi ve tekrar hastaneye yatisi azalttigi bilinmektedir.”

Kozdag, yurt disinda uygulanan hasta takip ve tedavi programlarinin KOܒde de baslatilmasinin planlandigini ve programa baska hastanelerde ameliyat edilenlerin de birinci aydan sonra kabul edilecegini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası