Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


By-pass sonrasi tedaviyi aksatmayin

Ameliyattan sonra da devam eden kalp-damar hastaligina neden olan faktörlerin, yasam tarzi degisikligi ve ilaç tedavisiyle azaltilmasi gerekiyor.

Tedavi önerilerine uyulmazsa, kalbin kendi damarlarinda ve by-pass yapilan damarlarda yeni darliklar gelisebiliyor. Bunun sonucunda da tekrar cerrahi ya da anjioplasti yapilarak müdahale gerekiyor.

Koroner by-pass ameliyatinin yalnizca hastaligin neden oldugu sonuçlari ortadan kaldirdigi ve hastaligin ameliyat sonrasi da devam ettigi belirtilerek, ameliyat sonrasi önerilen tedavi programinin aksatilmadan sürdürülmesi gerektigi bildirildi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tip Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güliz Kozdag, kalp-damar hastaliginin ameliyat sonrasi da devam ettigini söyledi.

ÖZEL YASAMDA DEGISIKLIKLER YAPILMALI

By-pass ameliyatiyla hastaligin tedavi edilmedigini, yalnizca hastalik sonucu daralan ya da tikanan damarlara köprü atildigini anlatan Kozdag, “Ameliyat sonrasi kisinin özel yasaminda bazi degisiklikler yapmasi zorunlu. Hastaliga neden olan faktörler yasam tarzi degisikligi ve ilaç tedavisiyle kontrol altina alinip azaltilmalidir” dedi. Sorunsuz kalp ameliyatinin ardindan hastalarin 6-8 gün içinde hastaneden ayrildigini ifade eden Kozdag, hastalarin 15 gün kendilerine ait odada kalmasi ve sinirli ziyaretçi kabul etmesi gerektigini belirtti.

Ilaçlarin düzenli kullanilip, kontrollerin de atlanmamasi gerektigine isaret eden Kozdag, sunlari kaydetti: “Önerilen tedaviye kesinlikle uyulmalidir. Çünkü hastalik devam etmektedir. Eger önerilere uyulmazsa, kalbin kendi damarlarinda ve by-pass yapilan damarlarda yeni darliklar gelisebilir. Bunun sonucunda da tekrar cerrahi ya da anjioplasti yapilarak müdahale gerekebilir.”

TAKIP VE TEDAVI PROGRAMI

By-pass ameliyati geçiren kisilerde görülen tepkilere de deginen Kozdag, sunlari söyledi: “Ameliyat geçiren kisi üzgün, ürkek olabilir. Uyuma güçlügü çekip, normalden az ya da çok yiyebilir, yasamla daha az ilgili olabilir. Kisitlanmis bir aktiviteyle yasama geri dönen hasta agri, depresyon ve endise yasayabilir. Bu nedenle, hastalarin ameliyat sonrasinda profesyonel destek görmeleri uygun olacaktir. Bu da hasta-doktor ve ailenin yakin iliski içinde bulunmasini gerektirir. Bu tür rehabilitasyon programlarinin ölümü azalttigi, hastanin yasam kalitesini düzelttigi ve tekrar hastaneye yatisi azalttigi bilinmektedir.”

Kozdag, yurt disinda uygulanan hasta takip ve tedavi programlarinin KOܒde de baslatilmasinin planlandigini ve programa baska hastanelerde ameliyat edilenlerin de birinci aydan sonra kabul edilecegini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası