Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüberküloz can almaya devam ediyor

Dünyada en yaygin ölümcül bulasici hastaliklardan biri olmaya devam eden tüberkülozdan yilda 3 milyon kisi hayatini kaybediyor.

Izmit Verem Savas Dispanseri Bastabibi Dr. Mustafa Uzar, halk dilinde verem hastaligi olarak da bilinen tüberkülozun, asil olarak akcigerlerde yerlesen, fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dagilabilen mikrobik, bulasici, süregen bir hastalik oldugunu söyledi.

Dr. Mustafa Uzar, tüberkülozun, bilinen en eski hastaliklardan biri oldugunu belirterek, “Tüberküloz, 50 yildir tedavisi mümkün ve üstelik korunabilir bir hastalik olmasina karsin, halen dünyada en yaygin ve ölümcül bulasici hastaliklardan biri olmaya devam etmekte ve yilda 3 milyon kisi bu nedenle hayatini kaybediyor” dedi.

Uzar, sunlari kaydetti: “Dünyada yasayan her üç kisiden birisi tüberküloz mikrobuyla karsilasmis ve onunla tanismis durumda. Her yil 8 milyon kisi tüberküloz hastasi oluyor. Verem mikrobu insan vücuduna çesitli yollardan girebilir. Bu yollarin basinda, solunum yollari gelir. Hastalik, çogunlukla veremlinin balgami veya veremli ineklerin sütü ile bulasir. Saglik sartlarina uymamak, asiri yorgunluk, üzüntü, grip, bogmaca, kizamik veya seker hastaligi vücudun direncini kaybetmesine ve hastaligin ihtimalinin artmasina neden olur. Sinsi ve yavas ilerleyen bu hastalik ani ve gürültülü olarak ortaya çikmaz. Hastalar genellikle aylardir devam ede gelen halsizlik, istahsizlik, kilo kaybi, hafif ates, geceleri terleme gibi yakinmalarla hekime basvurur. Zamanla bunlara öksürük ve balgam çikarma da eklenir. Bu tür sikayetleri olan hastalarin mutlaka konunun uzmani bir hekim tarafindan muayene edilmesi gerekir.”

Uzar, sigara içen, alkolik, beslenmesi bozuk, kötü yasam kosullarina sahip kisilerde ve basta akciger hastaligi, seker hastaligi, bazi kan hastaliklari, AIDS ve böbrek hastaliklari gibi süregen hastaligi olan kisilerde verem hastaliginin görülmesinin daha yüksek oldugunu sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası