Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüberküloz can almaya devam ediyor

Dünyada en yaygin ölümcül bulasici hastaliklardan biri olmaya devam eden tüberkülozdan yilda 3 milyon kisi hayatini kaybediyor.

Izmit Verem Savas Dispanseri Bastabibi Dr. Mustafa Uzar, halk dilinde verem hastaligi olarak da bilinen tüberkülozun, asil olarak akcigerlerde yerlesen, fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dagilabilen mikrobik, bulasici, süregen bir hastalik oldugunu söyledi.

Dr. Mustafa Uzar, tüberkülozun, bilinen en eski hastaliklardan biri oldugunu belirterek, “Tüberküloz, 50 yildir tedavisi mümkün ve üstelik korunabilir bir hastalik olmasina karsin, halen dünyada en yaygin ve ölümcül bulasici hastaliklardan biri olmaya devam etmekte ve yilda 3 milyon kisi bu nedenle hayatini kaybediyor” dedi.

Uzar, sunlari kaydetti: “Dünyada yasayan her üç kisiden birisi tüberküloz mikrobuyla karsilasmis ve onunla tanismis durumda. Her yil 8 milyon kisi tüberküloz hastasi oluyor. Verem mikrobu insan vücuduna çesitli yollardan girebilir. Bu yollarin basinda, solunum yollari gelir. Hastalik, çogunlukla veremlinin balgami veya veremli ineklerin sütü ile bulasir. Saglik sartlarina uymamak, asiri yorgunluk, üzüntü, grip, bogmaca, kizamik veya seker hastaligi vücudun direncini kaybetmesine ve hastaligin ihtimalinin artmasina neden olur. Sinsi ve yavas ilerleyen bu hastalik ani ve gürültülü olarak ortaya çikmaz. Hastalar genellikle aylardir devam ede gelen halsizlik, istahsizlik, kilo kaybi, hafif ates, geceleri terleme gibi yakinmalarla hekime basvurur. Zamanla bunlara öksürük ve balgam çikarma da eklenir. Bu tür sikayetleri olan hastalarin mutlaka konunun uzmani bir hekim tarafindan muayene edilmesi gerekir.”

Uzar, sigara içen, alkolik, beslenmesi bozuk, kötü yasam kosullarina sahip kisilerde ve basta akciger hastaligi, seker hastaligi, bazi kan hastaliklari, AIDS ve böbrek hastaliklari gibi süregen hastaligi olan kisilerde verem hastaliginin görülmesinin daha yüksek oldugunu sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası