Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginizin yüzünü dogmadan görün

Üç boyutlu renkli ultrasonla, anne karnindaki bebegin yüz ve vücut hatlari, hareketleri, hatta mimikleri bile izlenebiliyor.

Antalya’daki bir klinikte baslanan üç boyutlu renkli ultrasonla çekilen fotograf ve CD görüntülerini alan aileler, bebeginin albümünü henüz anne karnindayken yapmaya basliyor. Cihaz, bebek cinsiyetini belirleme süresini 2.5 aya kadar indirebiliyor.

Antalya’daki bir kadin dogum kliniginde kullanilan son teknoloji ürünü ultrason cihaziyla ana rahmindeki çocuk üç boyutlu ve renkli olarak görülebiliyor, yüz ve vücut hatlari üç ayliktan itibaren seçilebiliyor, hareketleri gözlenebiliyor. Cihaz sayesinde gebeligin ilerleyen asamalarinda çocugun mimikleri bile izlenebiliyor.

Klinik sahibi Jinekolog Doktor Mehmet Tongal, Voluson 730 Expert denilen üç boyutlu renkli ultrason cihaziyla ana rahmindeki bebegin her türlü özelliginin görülüp izlenebildigini, bu hareketlerin CD ve fotograf olarak kaydedilip, ailelere verildigini söyledi. Renkli doppler teknolojisi ile üretilen cihazin, Türkiye’de kullanilan ilk ve en üst düzeydeki ultrasonografi cihazi oldugunu belirten Tongal, cihaz sayesinde, ailelerin bebeginin gerçek görüntülerine daha anne karnindayken sahip oldugunu dile getirdi.

HOS VE AYRICALIKLI ANI

Cihazin aileler ve çocuklar için çok önemli bir ayricalik sagladiginin altini çizen Tongal, sunlari söyledi: “Cihaz sayesinde çocugunun vücut ve yüz hatlari dogumdan çok önce belli oluyor. Anne karninda elde ettigimiz fotograflarla, çocugun dogduktan sonraki fotograflarinin arasindaki müthis benzerlik bunu ortaya koyuyor. Bazen öyle fotograflar elde ediyoruz ki aileler çok sasiriyorlar. Bir anlamda, aileler artik çocuklarinin yüzünü dogmadan görmüs oluyorlar.

Çocugun anne karnindaki bu görüntüleri fotograf ve CD olarak ailelere veriliyor. Bu fotograf ve CD’ler hem aile, hem de çocuk için hos ve ayricalikli bir ani olarak saklanabiliyor. Ailelere verdigimiz CD’lerde de çocuklarin ana rahmindeki tüm hareketleri, yüz hatlari, zaman zaman mimikleri bile izlenebiliyor. Düsünün, 20 yil sonra kendinizin ana rahmindeki görüntüsünü, hareketlerini izleme sansina sahipsiniz. Ana rahmindeki bebegin renkli, canli halini kim izlemek istemez ki...”

Bazi ailelerin, klinikten aldiklari çocuklarinin CD ve fotograflarini ev ve isyerindeki bilgisayarlardan izleyerek heyecanlarini tazelediklerini söyleyen Tongal, çocuklara leylek masallarinin anlatildigi dönemin bu teknolojiyle birlikte tamamen tarihe karisacagini da kaydetti.

2,5 AYDA CINSIYET TESPITI

Tongal, cihazin en önemli özelliklerinden birinin de bebegin cinsiyetinin henüz 2,5 aylikken tespit edilebilmesine imkan vermesi oldugunu bildirdi. Türkiye’de bebegin cinsiyet tespitinin birçok saglik merkezi ve klinikte kullanilan ultrasonlar ile 5-6 ay gibi bir sürede tespit edildigini, son zamanlarda bazi merkezlerde kullanilan yüksek teknoloji ürünü cihazlar sayesinde bu sürenin 3-5 aya kadar düstügünü bildiren Tongal, kullandigi cihaz sayesinde bu sürenin daha da asagi çekildigini ve bebegin cinsiyetinin 12 haftada kesin olarak belirlenebildigini dile getirdi.

SAKATLIK RISKINE ERKEN TESHIS

Tongal, cihaz sayesinde bebegin tüm organlarinin tek tek incelenebildigini, anomalilerin çok önceden tespit edilebildigini, bu sayede sakatlik riskinin sifir noktasina kadar düstügünü de ifade ederek, cihazin özellikle riskli gebeliklerde çok önemli sonuçlar verdigini kaydetti. Insan sagligini her seyin üzerinde tuttuklarini ve bu nedenle en son teknolojiyi kullandiklarini kaydeden Tongal, cihazdaki kayit sistemi sayesinde riskli gebeliklerde dünyadaki önde gelen kadin dogum merkezleriyle internet baglantisi kurarak danisma saglanabildigini, böylece hastalarin ileri tetkikler için baska saglik kuruluslarina gitmesine ve kapi kapi dolasmasina gerek kalmadigini da sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası