Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Üroloji uzmani kadin üyemiz yok’

Türk Üroloji Dernegi Genel Baskani ve Cerrahpasa Üniversitesi Üroloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Vural Solak, üyeleri arasinda “üroloji uzmani kadin hekimin” olmadigini söyledi.

Prof. Dr. Vural Solak, “birakin kadin hekimi, Türk toplumunda erkekler, genital organlarini erkek doktora gösterirken utaniyor” derken, Prof. Dr. Oktay Nazli “ürolog olacak bayan hekimimiz, Türk tip tarihe geçer” dedi.

Prof. Dr. Solak, Türkiye’de ürolojinin yillarca “erkek” hastaliklariyla ilgili bir bölüm olarak görüldügünü, bu yüzden kadin doktorlarin bu dali seçmediklerini belirtti.

Kadinlarin tip fakültesini bitirdikten sonra “üroloji uzmani olmak istiyorum” demesi durumunda “hayir sen olamazsin” diyecek bir mekanizma veya kurum bulunmadigini anlatan Prof. Dr. Vural Solak, su bilgiyi verdi: “Erkekler, kadin doktordan, ürologlardan çekiniyorlar. Birakin kadin hekimi, Türk toplumunda erkekler, genital organlarini erkek doktora gösterirken utaniyor. Üroloji, cerrahi agir dallardir. Agir olan bu dallari da kadin hekimler pek tercih etmiyor. Anestezi, plastik ve çocuk cerrahlarinin bile sayisi bir elin parmaklari kadar azdir. Avrupa’da ve gelismis ülkelerde ürolog kadin doktorlar var ama bizde maalesef yok. Bir iki üniversitemizde ürolojiye baslayan bayan hekim duyduk, sonra baska bir dala geçtiklerini ögrendik. 984 üyemiz arasinda hiç kadin yok.”

Prof. Dr. Solak, Saglik Bakanligi’nin bugüne kadar bin 900 civarinda “üroloji uzmanina” sertifika verdigini, bunlar arasinda da kadin olmadigini söyledi.

TÜRK TIP TARIHINE GEÇER

Ege Üniversitesi (EÜ) Üroloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Oktay Nazli da Türk kadin üroloji uzmanina bugüne kadar rastlamadigini bildirdi. Prof. Dr. Nazli, “Erkek hastalar (rahat konusamam) diye kadin ürolog tercih etmez. Bayan ürolog adaylarimiz ise sosyal çevreden, çekingenlikten bu dala ilgi göstermiyor. Ürolog olacak bayan hekimimiz, Türk tip tarihine geçer” diye konustu.

Türk erkeklerin ürolojiyi “tabu” olarak gördügünü savunan Prof. Dr. Oktay Nazli, sunlari söyledi: “Üroloji sadece erkek cinselligi olarak görülmemelidir. Çocuk ve kadin ürolojisi de var. Üniversitemizde bayanlarin ürolog olmasi için propaganda çalismasi yapiyoruz. Üniversitemizde Azerbaycan uyruklu bir bayan, bir ay önce üroloji bölümüne basladi. Nadir olarak istekli çikiyor ama sonra sosyal nedenlerden birakiyor. Dis genital hastaliklarda erkek hasta erkegi tercih ediyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası