Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Üroloji uzmani kadin üyemiz yok’

Türk Üroloji Dernegi Genel Baskani ve Cerrahpasa Üniversitesi Üroloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Vural Solak, üyeleri arasinda “üroloji uzmani kadin hekimin” olmadigini söyledi.

Prof. Dr. Vural Solak, “birakin kadin hekimi, Türk toplumunda erkekler, genital organlarini erkek doktora gösterirken utaniyor” derken, Prof. Dr. Oktay Nazli “ürolog olacak bayan hekimimiz, Türk tip tarihe geçer” dedi.

Prof. Dr. Solak, Türkiye’de ürolojinin yillarca “erkek” hastaliklariyla ilgili bir bölüm olarak görüldügünü, bu yüzden kadin doktorlarin bu dali seçmediklerini belirtti.

Kadinlarin tip fakültesini bitirdikten sonra “üroloji uzmani olmak istiyorum” demesi durumunda “hayir sen olamazsin” diyecek bir mekanizma veya kurum bulunmadigini anlatan Prof. Dr. Vural Solak, su bilgiyi verdi: “Erkekler, kadin doktordan, ürologlardan çekiniyorlar. Birakin kadin hekimi, Türk toplumunda erkekler, genital organlarini erkek doktora gösterirken utaniyor. Üroloji, cerrahi agir dallardir. Agir olan bu dallari da kadin hekimler pek tercih etmiyor. Anestezi, plastik ve çocuk cerrahlarinin bile sayisi bir elin parmaklari kadar azdir. Avrupa’da ve gelismis ülkelerde ürolog kadin doktorlar var ama bizde maalesef yok. Bir iki üniversitemizde ürolojiye baslayan bayan hekim duyduk, sonra baska bir dala geçtiklerini ögrendik. 984 üyemiz arasinda hiç kadin yok.”

Prof. Dr. Solak, Saglik Bakanligi’nin bugüne kadar bin 900 civarinda “üroloji uzmanina” sertifika verdigini, bunlar arasinda da kadin olmadigini söyledi.

TÜRK TIP TARIHINE GEÇER

Ege Üniversitesi (EÜ) Üroloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Oktay Nazli da Türk kadin üroloji uzmanina bugüne kadar rastlamadigini bildirdi. Prof. Dr. Nazli, “Erkek hastalar (rahat konusamam) diye kadin ürolog tercih etmez. Bayan ürolog adaylarimiz ise sosyal çevreden, çekingenlikten bu dala ilgi göstermiyor. Ürolog olacak bayan hekimimiz, Türk tip tarihine geçer” diye konustu.

Türk erkeklerin ürolojiyi “tabu” olarak gördügünü savunan Prof. Dr. Oktay Nazli, sunlari söyledi: “Üroloji sadece erkek cinselligi olarak görülmemelidir. Çocuk ve kadin ürolojisi de var. Üniversitemizde bayanlarin ürolog olmasi için propaganda çalismasi yapiyoruz. Üniversitemizde Azerbaycan uyruklu bir bayan, bir ay önce üroloji bölümüne basladi. Nadir olarak istekli çikiyor ama sonra sosyal nedenlerden birakiyor. Dis genital hastaliklarda erkek hasta erkegi tercih ediyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası