Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Üroloji uzmani kadin üyemiz yok’

Türk Üroloji Dernegi Genel Baskani ve Cerrahpasa Üniversitesi Üroloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Vural Solak, üyeleri arasinda “üroloji uzmani kadin hekimin” olmadigini söyledi.

Prof. Dr. Vural Solak, “birakin kadin hekimi, Türk toplumunda erkekler, genital organlarini erkek doktora gösterirken utaniyor” derken, Prof. Dr. Oktay Nazli “ürolog olacak bayan hekimimiz, Türk tip tarihe geçer” dedi.

Prof. Dr. Solak, Türkiye’de ürolojinin yillarca “erkek” hastaliklariyla ilgili bir bölüm olarak görüldügünü, bu yüzden kadin doktorlarin bu dali seçmediklerini belirtti.

Kadinlarin tip fakültesini bitirdikten sonra “üroloji uzmani olmak istiyorum” demesi durumunda “hayir sen olamazsin” diyecek bir mekanizma veya kurum bulunmadigini anlatan Prof. Dr. Vural Solak, su bilgiyi verdi: “Erkekler, kadin doktordan, ürologlardan çekiniyorlar. Birakin kadin hekimi, Türk toplumunda erkekler, genital organlarini erkek doktora gösterirken utaniyor. Üroloji, cerrahi agir dallardir. Agir olan bu dallari da kadin hekimler pek tercih etmiyor. Anestezi, plastik ve çocuk cerrahlarinin bile sayisi bir elin parmaklari kadar azdir. Avrupa’da ve gelismis ülkelerde ürolog kadin doktorlar var ama bizde maalesef yok. Bir iki üniversitemizde ürolojiye baslayan bayan hekim duyduk, sonra baska bir dala geçtiklerini ögrendik. 984 üyemiz arasinda hiç kadin yok.”

Prof. Dr. Solak, Saglik Bakanligi’nin bugüne kadar bin 900 civarinda “üroloji uzmanina” sertifika verdigini, bunlar arasinda da kadin olmadigini söyledi.

TÜRK TIP TARIHINE GEÇER

Ege Üniversitesi (EÜ) Üroloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Oktay Nazli da Türk kadin üroloji uzmanina bugüne kadar rastlamadigini bildirdi. Prof. Dr. Nazli, “Erkek hastalar (rahat konusamam) diye kadin ürolog tercih etmez. Bayan ürolog adaylarimiz ise sosyal çevreden, çekingenlikten bu dala ilgi göstermiyor. Ürolog olacak bayan hekimimiz, Türk tip tarihine geçer” diye konustu.

Türk erkeklerin ürolojiyi “tabu” olarak gördügünü savunan Prof. Dr. Oktay Nazli, sunlari söyledi: “Üroloji sadece erkek cinselligi olarak görülmemelidir. Çocuk ve kadin ürolojisi de var. Üniversitemizde bayanlarin ürolog olmasi için propaganda çalismasi yapiyoruz. Üniversitemizde Azerbaycan uyruklu bir bayan, bir ay önce üroloji bölümüne basladi. Nadir olarak istekli çikiyor ama sonra sosyal nedenlerden birakiyor. Dis genital hastaliklarda erkek hasta erkegi tercih ediyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası