Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Stresinizi çocuklara yansitmayin

Ailede, stres kaynaklarina karsi anne ve babanin birlikte mücadele etmesi ve çocuga hissettirilmemesi önerildi.

Stresin eve yansitilmasi durumunda çocuklarda okul basarisinda düsüs, arkadas iliskilerinde sorun, sosyal aktivitelere karsi ilgisizlik, cesaret azalmasi, çabuk sinirlenme, içe kapanma, sessizlik ve sakinlik gibi psikolojik sorunlar ortaya çikiyor.

Nevsehir Milli Egitim Müdürlügü Rehberlik ve Arastirma Merkezi Müdürü Yusuf Çaglayan, özellikle okul çagindaki çocuklarin psikolojik gelisimlerinin saglikli sekilde gerçeklesebilmesi için anne ve babalara büyük görevler düstügünü belirtti. Özellikle anne ve babanin çalistigi ailelerdeki olumsuzluklarin çocuklarin psikolojilerini olumsuz etkiledigine dikkati çeken Çaglayan, sunlari söyledi: “Çocuklarin hayata hazirlanmasinda ve yetismesinde birinci basamak olarak degerlendirilen aile ortaminda ortaya çikan stres etkenleri, çocuklarin psikolojisini dogrudan etkilemektedir. Anne ve babalarin is ortamlarindaki streslerini evlerine yansitmalari, çocuklarda ciddi psikolojik sorunlara yol açmaktadir. Ailelerin yasadiklari ayrilma, bosanma, ekonomik sikintilar, dogal afetler, tasinma, hastaliklar, bir yakinin ölümü, ikinci evlilik, ikinci kardes gibi stres durumlarindan çocuklari korumak, anne ve babalarin birinci ödevleridir. Is ortaminda yasanan stresin eve yansitilmamasi da bu ödevlerin basinda gelmektedir.”

OKUL ÇAGINDAKI ÇOCUKLAR

Okul çagindaki çocuklarin çevrelerinde ve özellikle aile ortamlarinda meydana gelen olumsuzluklara karsi daha duyarli olduklarini ifade eden Çaglayan, aile disindaki stres etkenlerinin aile ortamina yansitilmamasi gerektigini vurguladi. Aile disindaki stres etkenleriyle anne ve babanin birlikte mücadele etmesi gerektigini kaydeden Çaglayan, söyle devam etti: “Stresin eve yansitilmasi durumunda çocuklarda okul basarisinda düsüs, arkadas iliskilerinde sorun, sosyal aktivitelere karsi ilgisizlik, cesaret azalmasi, çabuk sinirlenme, içe kapanma, sessizlik ve sakinlik gibi psikolojik sorunlar ortaya çikmaktadir. Egitimin ilk merkezi olan ailede, stres kaynaklarina karsi anne ve baba birlikte mücadele etmeli ve bu mücadele çocuga hissettirilmemelidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası