Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kahvalti basariyi artiriyor

Uzmanlar, sabahlari yapilan iyi bir kahvaltinin, çocuklarin okul basarisini büyük ölçüde arttirdigini belirtiyor.

Sabah kahvaltisinin çocuklarin beslenmesinde çok önemli oldugunu belirten uzmanlar, aileleri bu konuda uyararak, iyi bir kahvaltinin çocuklarin okul basarisini artiracagina dikkat çekiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmani Bengül Akgün, sabahlari iyi bir kahvalti ile çocuklarin okul basarisini büyük ölçüde artacagini söyledi.

Kahvaltinin günün en önemli ögünü olmasina karsin, özellikle okul çagi çocuklarinca ihmal edildigini dile getiren Akgün, sunlari kaydetti:

''Aksam yemegi ile kahvalti arasinda yaklasik 11-12 saatlik bir aralik bulunmaktadir. Bu nedenle çocuk kahvalti zamaninda açlik düzeyindedir. Açlik durumunda beyne enerji saglayan kan sekeri en alt düzeydedir. Yapilan çalismalar, kan sekerinin yeterli düzeyde olmasinin ögrenme ve animsamayi içine alan birçok beyin ve davranis islevini düzenledigini göstermektedir.'' Beyinin enerji gereksinmesini glikozdan sagladigini ve enerji deposunun çok az oldugunu ifade eden Akgün, söyle devam etti:

''Eger glikoz saglanmazsa beyin 10 dakika içerisinde enerjisiz kalir. Kan sekerinin normalin altina düsmesi durumunda da beyine yeterli glikoz saglanamaz. Açlik durumunda kanin glikoz konsantrasyonu düsük oldugundan beyinin enerji kaynagi da sinirlanmis olur. Bu durumda derse basladigi takdirde çocugun, anlatilan bilgileri ögrenerek daha sonra animsayabilmesi güçlesir.'' Kahvaltinin beyne enerji kaynagi saglayarak, ögrenmeyi olumlu yönde etkiledigine isaret eden Akgün, sözlerini söyle tamamladi:

''Kahvalti ögrencinin beslenme durumunu iyilestirmekte, beynin açlik durumunda yetersiz olan enerji gereksinmesini karsilamakta ve derse devam durumunu iyilestirmektedir. Kahvalti etmeyen çocuklarin derse konsantrasyonlari azalmakta, verilen bilgileri sonradan animsayabilme performanslari düsmektedir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası