Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi, demir eksikligi anemisinin

Saglik Bakanligi, demir eksikligi anemisinin önlenmesi için ''Demir Gibi Türkiye Projesi'' baslatiyor.

Proje kapsaminda, sayilari 1 milyonu bulan 4-12 ay arasi tüm bebeklere demir destegi saglanacak. Proje ile anemik bebeklerin yüzde 90'inin tedavi edilmesi hedefleniyor.

Saglik Bakanligi, Türkiye'de de çok yaygin görülen ancak olumsuz etkilerini azaltma çabalari umulandan daha yavas yürüyen demir eksikligi anemisini önlemek için proje baslatiyor.

Projede, bebeklik ve çocukluk döneminde demir yetersizligi anemisinin önlenmesi ve kontrolü amaçlaniyor.

Saglik Bakanligi'na göre, sorunun etkin halk sagligi önlemleri arasinda kontrol altina alinmasi gerekiyor. Demir yetersizligi anemisinin önlenmesinde 5 temel uygulama önem tasiyor. Hastaligi önlemek için sirasiyla anemi sikliginin hesaplanmasi, beslenme egitimi, demir destegi (supleman) verilmesi, viral, bakteriyal ve parazit hastaliklarinin kontrolü ve demirle besinlerin zenginlestirilmesi gibi aktiviteler gerekiyor.

ILK 6 AY YALNIZ ANNE SÜTÜ

Bu amaçla baslatilan proje kapsaminda, tüm dogan bebeklerin dogumdan sonra hemen emzirilmeye baslatilmasi, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra da uygun ve yeterli miktarlarda ek besinlerle beraber emzirmenin sürdürülmesi saglanacak.

Hamileler, demir yetersizligi konusunda bilgilendirilecek.

Bebeklere ön tedavi amaçli demir destegi saglanacak. Bunlarin izleme ve degerlendirmesi yapilacak.

''Demir Gibi Türkiye Projesi'' kapsaminda, her yil en az 1 milyon bebege ulasilacak ve bebeklere koruma amaçli demir destegi saglanacak. Sosyal güvencesi olan 500 bin çocuga demir preparati (degerlikli demir damlasi) sosyal güvencesi ile saglanacak, sosyal güvencesi olmayan 500 bin bebege ise damlalar birinci basamak saglik kuruluslarinda dagitilacak.

Her yil yine 1 milyon gebeye ulasmak ve demir yetersizligi konusunda bilgilendirilecek. Anemi tespit edilen 4-24 aylik bebeklerin tedavisi saglanacak. Proje, 2004 yili sonunda degerlendirilecek, 2010 yilina kadar sürdürülecek.

Proje ile anemik bebeklerin yüzde 90'inin tedavi edilmesi, proje sonunda çocuklarda demir yetersizligi görülme oraninin yüzde 10'a indirilmesi, 4-12 ay arasi tüm bebeklere proflaktik (ön tedavi) amaçli demir destegi saglanmasi hedefleniyor. Bebeklere demir destegi uygulamasinda damla formunda demir agizdan kullanilacak.

''YORGUNUM DEME KAN ÖLÇÜMÜ YAPTIR''

Proje öncesinde, 2.5 milyon hasta bilgilendirme brosürü, 800 bin poster, 2 bin 500 afis hazirlanacak.

Proje süresince, topluma farkli kanallardan, ''Çocuklar kansiz kalmasin, benizleri solmasin'', ''Kansizlik olmasin, anneler solmasin, bebekler ölmesin'', ''Anemisiz ve zeki nesil = basarili gelecek'', ''Yorgunum deme, kan ölçümü yaptir'' gibi mesajlar verilecek.

Projenin yürütülebilmesi için 81 ilde il proje koordinasyon kurullari olusturulacak. Her il kendi aktivite planlarini hazirlayacak. 81 ilde toplam 10 bin hekime projeyle ilgili egitim verilecek.

DEMIR EKSIKLIGI ANEMISI NELERE YOL AÇIYOR?

Saglik Bakanligi verilerine göre, demir yetersizligi anemisi günümüzde en sik görülen halk sagligi sorunlarindan biri. Gelismekte olan ülkelerde yasayan 3.5 milyar kiside demir yetersizligine bagli anemi görülüyor.

Tüm yas gruplari için yasamsal önem tasiyan demir eksikligi anemisi, özellikle dogurganlik çagindaki kadinlarda sagligi etkiliyor, anne ölümlerine neden oluyor, çalisma kapasitesini sinirliyor ve bebek ölümlerine neden oluyor.

Anemi, bebek ve çocuklarda büyümeyi etkiliyor, enfeksiyonlara direnci azaltiyor. Bebeklik ve küçük çocukluk döneminde demir eksikligi anemisi, bilissel gelisimi geciktirip zeka düzeyini yaklasik 9 puan geriletebiliyor.

Demir eksikligi olan 2 yasindan küçük çocuklarda uyum ve denge sorunlari görülüyor. Bu çocuklar daha içe kapanik ve çekingen davraniyor. Bu tür etmenler çocugun çevresiyle etkilesime geçip ögrenme yetisini engelleyebildigi gibi zihinsel yeteneklerini de köreltebiliyor.

Demir yetersizligi sorunu önlenmediginde ve kontrol altina alinmadiginda saglik sistemini etkilemesi, çocuklarda bilissel yetenekleri engellemesi, yetiskinlerde ise üretkenligi düsürmesi nedeniyle ülke ekonomisine büyük yük getiriyor.

BEBEKLERIN YARISI ANEMIK

Yapilan çesitli arastirma sonuçlarina göre, genel olarak 0-5 yas grubu çocuklarin ortalama yüzde 50'sinde, okul çagi çocuklarinin yüzde 30'unda, emzikli kadinlarin yüzde 50'sinde görülüyor.

Istanbul'da yapilan bir çalismada, en yüksek anemi görülme sikligi, yüzde 75.1 ile 0-24 ay arasi çocuklarda saptandi. Diger yas gruplarindaki anemi sikligi birbirine yakin, yüzde 30'lar civarinda bulundu.

Dogumda bebek ilk 6 ay yetecek kadar demir deposuyla doguyor ve 6. aydan sonda beslenmeye bagli olarak yavas yavas depolari azaliyor. Bebeklik ve çocukluk döneminde anemiye neden olan baslica etmenler söyle siralaniyor:

Tek basina anne sütünün 6 ay süreyle verilmesi, ek besinlere 6 aydan önce baslanilmasi, Ek besinlere 6. aydan itibaren baslanmamasi, bilgisizlik nedeniyle demir kaynagi yiyeceklerin zamaninda yeterli verilmemesi, Hizli büyümeyle artan demir ihtiyacinin karsilanamamasi, Bebek dogdugunda demir depolarinin yetersiz olmasi, Çocuk beslenmesinde çayin yer almasi, et ve türlerinin diyette çok az bulunmasi veya hiç bulunmamasi, C vitamini aliminin yetersiz olmasi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası