Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yeni dogan bebeklerde sariliga dikkat

Yeni dogmus bebeklerde çesitli nedenlerle görülen sarilik, tedavi edilmedigi takdirde beyinde ciddi hasarlara neden oluyor.

Bebeklerde sariligin dogar dogmaz yapilan bir takim testlerle anlasilabildigini kaydeden Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ibrahim Erkul, özellikle gözde ve ciltteki sari rengin hastaligin habercisi oldugunu kaydetti.

Prof. Dr. Ibrahim Erkul, yeni dogan bütün bebeklerde çesitli nedenlere bagli olarak belli risk oranlarinda sarilik görülebilecegini söyledi. Yaygin olarak görülen bu hastaligin bir nedeninin anne bebek arasindaki kan uyusmazligi oldugunu belirten Erkul, dogum sirasinda gerçeklesen travmalarin da bebekte görülen sarilikta etken oldugunu ifade etti. Bebeklerde sariligin dogar dogmaz yapilan bir takim testlerle anlasilabildigini kaydeden Erkul, özellikle gözde ve ciltteki sari rengin hastaligin habercisi oldugunu kaydetti.

Ancak her sariligin tedavi gerektirecek kadar önem tasimayabilecegini belirten Erkul sunlari söyledi: “Bebeklerde görülen sariligin belli düzeyleri vardir. Eger bebegin sariligi risk olusturacak düzeye geldiyse, hiç vakit kaybetmeden kaninin degismesi gerekir. Baska tedavi yöntemleri de kullanilir. Tedavisi geciktirilirse bebegin beyninde ciddi hasarlara neden olabilir. Hastaligin, dogumu izleyen ilk günlerde teshis edilip, hemen tedavi edilmesi gerekir.”

Annelerin, dogumun ardindan bir an önce taburcu olmak istemelerinin bazen bebekteki olasi sarilik hastaliginin takibini zorlastirabilecegini vurgulayan Erkul, göz ve yüz rengi sariya dönen bebeklerin vakit kaybetmeden bir doktora götürülmesi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası