Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yilbasi çaminda alerji tehlikesi

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, yilbasi yaklasirken, evlere alinan yapay ya da canli çamlardaki alerji riskine karsi uyardi.

Prof. Dr. Küçükusta, “yilbasi çamlari özellikle astim ve alerjisi olanlar için ciddi tehlikeler yaratabiliyor. Yapay ve canli çamlar eve alinmadan önce mutlaka yikanmali” dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, yilbasinin yaklastigi su günlerde, evleri yilbasi çamlarinin süslemeye basladigini hatirlatti. “Yilbasi çamlari özellikle astim ve alerjisi olanlar için ciddi tehlikeler yaratabiliyor” diyen Prof. Dr. Küçükusta, özellikle astim, saman nezlesi, egzama gibi rahatsizligi olanlarin yilbasi çami konusunda dikkatli olmalari uyarisinda bulundu.

Prof. Dr. Küçükusta, sunlari söyledi: “Uygun kosullarda saklanmayan yapay çamlarda, küflenme olabilir ve fazla miktarda ev akarlari birikebilir. Bunlar eve alinmadan önce disarida bir bezle silinmeli veya sicak sabunlu su ile yikanmalidir. Gerçek yilbasi çamlari, alerjisi olanlar için daha uygundur. Ancak, bunlarin kabuklarinda, dallarinda ve ignelerinde küf mantarlari ya da polenler bulunabilir. Bazi çamlara, yesil görünmeleri için püskürtülmüs olan kimyasal maddeler, solumsal alerjisi olanlar için sorun yaratabilir. Agaç önce suyla yikanmali ve tam olarak kuruduktan sonra eve alinmalidir. Yapay da canli çamlar eve alinmadan önce mutlaka yikanmali.”

ÖTEKI RISKLER

Bazi kisilerde agaç özsuyunun deriye temas ettigi yerde “kontakt dermatite”ye (temas alerjisi) neden olabildigini de ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, duyarli kisilerin eldiven takmadan agaca temas etmemeleri uyarisinda bulundu.

Prof. Dr. Küçükusta, bir baska alerjen kaynaginin da çamlara takilan çesitli süsler oldugunu da kaydederek, “Bunlarin da çam eve alinmadan önce temizlenmeleri gerekir. Kokulu mumlar, astim ve saman nezlesi olanlar için problem yaratabildigi gibi, bazi mumlarda bulunabilen kursun özellikle çocuklar için son derecede zararlidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası