Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yilbasi çaminda alerji tehlikesi

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, yilbasi yaklasirken, evlere alinan yapay ya da canli çamlardaki alerji riskine karsi uyardi.

Prof. Dr. Küçükusta, “yilbasi çamlari özellikle astim ve alerjisi olanlar için ciddi tehlikeler yaratabiliyor. Yapay ve canli çamlar eve alinmadan önce mutlaka yikanmali” dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, yilbasinin yaklastigi su günlerde, evleri yilbasi çamlarinin süslemeye basladigini hatirlatti. “Yilbasi çamlari özellikle astim ve alerjisi olanlar için ciddi tehlikeler yaratabiliyor” diyen Prof. Dr. Küçükusta, özellikle astim, saman nezlesi, egzama gibi rahatsizligi olanlarin yilbasi çami konusunda dikkatli olmalari uyarisinda bulundu.

Prof. Dr. Küçükusta, sunlari söyledi: “Uygun kosullarda saklanmayan yapay çamlarda, küflenme olabilir ve fazla miktarda ev akarlari birikebilir. Bunlar eve alinmadan önce disarida bir bezle silinmeli veya sicak sabunlu su ile yikanmalidir. Gerçek yilbasi çamlari, alerjisi olanlar için daha uygundur. Ancak, bunlarin kabuklarinda, dallarinda ve ignelerinde küf mantarlari ya da polenler bulunabilir. Bazi çamlara, yesil görünmeleri için püskürtülmüs olan kimyasal maddeler, solumsal alerjisi olanlar için sorun yaratabilir. Agaç önce suyla yikanmali ve tam olarak kuruduktan sonra eve alinmalidir. Yapay da canli çamlar eve alinmadan önce mutlaka yikanmali.”

ÖTEKI RISKLER

Bazi kisilerde agaç özsuyunun deriye temas ettigi yerde “kontakt dermatite”ye (temas alerjisi) neden olabildigini de ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, duyarli kisilerin eldiven takmadan agaca temas etmemeleri uyarisinda bulundu.

Prof. Dr. Küçükusta, bir baska alerjen kaynaginin da çamlara takilan çesitli süsler oldugunu da kaydederek, “Bunlarin da çam eve alinmadan önce temizlenmeleri gerekir. Kokulu mumlar, astim ve saman nezlesi olanlar için problem yaratabildigi gibi, bazi mumlarda bulunabilen kursun özellikle çocuklar için son derecede zararlidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası