Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ebeveynlerin beyinleri farkli çalisiyor

Isviçreli bilim adamlari, anne ve babalarin beyinlerinin, çocugu olmayanlara göre farkli çalistigini ortaya çikardilar.

Bilim adamlari, yetiskin kisilerin bebek seslerine verdigi tepkilerin ya ögrenildigini ya da dogustan olup, cinsiyete göre degisiklik gösterdigini ifade ettiler.

Nature dergisinin internet sayfasindaki habere göre, Basel Üniversitesi’nde görevli bilim adami Erich Seifritz ve ekibi, ebeveynlerin ve çocugu olmayan kisilerin beyin aktivitelerini incelediler. Deneklere aglayan ve gülen bebeklerin ses kayitlarini dinleten bilim adamlari, bu sirada manyetik rezonans tomografisiyle beyinlerinin hangi bölgelerinin aktif hale geldigini tespit ettiler.

Çocuk sahibi olan ve olmayanlar arasinda belirgin fark oldugunu belirleyen bilim adamlari, aglama sesinin anne ve babalarda duygularla ilgili iki bölgeyi aktif hale getirdigini, çocugu olmayan kisilerde ise böyle bir tepki görülmedigini kaydettiler. Gülen bebek sesi dinletildiginde, çocuk sahibi olmayan kisilerin beyinlerinin bu bölgelerinin daha aktif hale geldigini söyleyen Seifritz, bunun, beynin aktif hale getirilmesinin ögrenilebileceginin göstergesi oldugu görüsünde.

KADINLARIN BEYINLERI DAHA DA FARKLI ÇALISIYOR

Bilim adamlari, yaptiklari deneyde kadinlari erkeklerden farkli kilan bir özellik tespit ettiler. Bebek sesi duyan bütün kadinlarin beyinlerindeki prefrontal korteks bölgesinin islevinin durdugunu belirleyen bilim adamlari, bu bölgenin, gün içinde karsilasilan çok sayida algidan önemsiz sesleri ayiran bir çesit filtre görevi gördügünü kaydettiler. Bu bölgedeki aktivitenin azalmasinin, filtrenin açildigi anlamina geldigini söyleyen bilim adamlari, bu nedenle kadinlarin bebek seslerine daha hizli tepki verdigini belirttiler. Bilim adamlari, burada, bebeklerin aglayip aglamadigi ya da kadinin çocuk sahibi olup olmadigi gibi faktörlerin herhangi bir rol oynamadigini kaydettiler.

Yetiskin kisilerin bebek seslerine verdigi tepkilerin ya ögrenildigini ya da dogustan olup, cinsiyete göre degisiklik gösterdigini ifade eden bilim adamlari, sonuçlarin, sorunlu ebeveyn-çocuk iliskilerinin ve baska duygusal bozukluklarin tedavi edilmesinde kullanilabilecegini söylediler.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası