Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Grip salgini geliyor’

Marmara Üniversitesi (MÜ) Infeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Korten, “ABD, Avrupa’nin bir çok ülkesi ve Rusya’da etkili olan grip salgininin Türkiye’ye de gelebilecegi” uyarisinda bulundu.

MÜ Ögretim Üyesi Prof. Dr. Korten, gribe karsi korunmanin en etkin yönteminin asi olduguna da isaret ederek, yüksek risk grubuna giren 65 yas üstü kisiler, çocuklar ve kronik hastaliklari bulunanlarin her yil asilanmasi gerektigini bildirdi. Öte yandan Bulgaristan’da, “Fujian gribi” panigi yasaniyor.

Düzenlenen toplantida konusan Prof. Dr. Volkan Korten, ani yüksek atesle baslayan gribin, kas, bas agrisi ve kuru öksürüge yol açan, salginlarla da seyreden bir hastalik oldugunu vurguladi. Grip salginlarinin genellikle subat ayinda görüldügünü, ancak bu yil erken basladigini anlatan Prof. Dr. Korten, “ABD, Avrupa’nin birçok ülkesi ve Rusya’daki grip salgininin ülkemize de gelmesi bekleniyor. Grip salgini 1-1.5 ay sürer ve toplumun yüzde 10-20’sini etkiler” dedi.

Salginin 2-3 yilda bir tekrarlandigini ve bu yil beklendigini kaydeden Prof. Dr. Korten, 3-6 hafta içerisinde hastaligin yarattigi problemlerin artacagini bildirdi. Prof. Dr. Korten, gelismis ülkelerde grip salginlarinin ne zaman basladiginin tespit edilebildigine dikkat çekerek, Türkiye’de salgini saptayacak sistemin kurulamadigini savundu.

ABD’de grip nedeniyle sadece bir yilda ise gitmemeden kaynaklanan ekonomik kaybin 14 milyar dolar oldugunu dile getiren Prof. Dr. Volkan Korten, dünyada tüm ise gitmeme nedenlerinin yüzde 10’una da bu hastaligin neden oldugunu söyledi.

ASI VE YENI ILAÇ

Toplumun ve doktorlarin önemli bir kisminin gribi nezle ve soguk alginligiyla karistirdigini ifade eden Prof. Dr. Korten, bu nedenle de yanlis tedaviler uygulandigini kaydetti.

MÜ Ögretim Üyesi Prof. Dr. Korten, gribe karsi korunmanin en etkin yönteminin asi olduguna da isaret ederek, yüksek risk grubuna giren 65 yas üstü kisiler, çocuklar ve kronik hastaliklari bulunanlarin her yil asilanmasi gerektigini bildirdi. Türkiye’de 1.5 ay önce piyasaya sürülen “oseltamivir” etken maddeli ilacin da gribe karsi hem tedavi, hem de koruma amaciyla kullanilabildigini anlatan Prof. Dr. Korten, hastaligin baslamasindan itibaren ilk 48 saat içinde kullanimina baslanmasi durumunda tedavide etkili olan ilacin, 5 gün boyunca günde 2 doz alindigini belirtti. Prof. Dr. Korten, gribe yakalanan biriyle temas söz konusu ise 10 gün boyunca günde tek doz alinacak ilacin koruyucu etki sagladigini sözlerine ekledi.

BULGARISTAN’DA “FUJIAN GRIBI” PANIGI

Bulgaristan Saglik Bakanligi’ndan edinilen bilgiye göre, “H3N2” adli grip virüsünün alt gruplarindan biri olan “Fujian”, Bulgaristan’da da ortaya çikti. Yetkililer, 6’si baskent Sofya’da olmak üzere ülke genelinde 8 vaka tespit edildigini açikladi. Bulasici olan ve son derece hizli bir sekilde yayilan bu gribe karsi asinin da etkili olmadigi öne sürülüyor. Uzmanlar, bu grip türünün ayrica antibiyotiklere karsi bagisikli oldugu görüsünde birlesiyor.

Saglik Bakanligi’nin arastirmalarina göre, “Fujian gribi”nin yani sira diger üst solunum yollari enfeksiyonlarinda da özellikle son bir hafta içinde rekor düzeyde artis kaydedildi. Sadece baskent Sofya’da bir hafta içinde yaklasik 10 bin kisinin üst solunum yollari enfeksiyonu geçirdigi bildirildi.

Yetkililer, grip virüsünden azami ölçüde korunmak için bol bol C vitamini takviyesi yapilmasi ve üsütmemeye dikkat edilmesi tavsiyesinde bulundular.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası