Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Toz ilaçlari fazla tüketmeyin’

Soguk alginligi tedavisinde, sicak suyla karistirilarak tüketilen toz ilaçlarin diger ilaçlar gibi bilinçli kullanilmasi gerekiyor.

Uzmanlar, gereksiz alinmasi durumunda bir takim yan etkilere yolaçabilecek toz ilaçlarin, doktor kontrolünde ve asiri doza kaçmadan kullanilmasini öneriyor.

Konya Il Saglik Müdür Vekili Mehmet Ishak Mazi, özellikle kis mevsiminde fazlaca görülen soguk alginligi ve grip gibi hastaliklarin tedavisinde, hastalarin sicak içecek tüketimine yöneldigini söyledi. Hap veya surup kullanmaktan hoslanmayan hastalarin, eczanelerde satilan içinde greyfurt ve limon esanslari bulunan toz içecekleri sicak su ile karistirip içtigini belirten Mazi, “Bu tür ilaçlar da diger ilaçlar gibi mutlaka bilinçli tüketilmeli” dedi.

Halk arasinda meyve özlü içeceklere benzetildigi için çay gibi tüketilen bu ilaçlarin gereksiz alinmasi durumunda bir takim yan etkilerinin ortaya çikabilecegini anlatan Mazi, sunlari söyledi: “Ilaç piyasasinda son zamanlarda örnekleri çogalan bu tür ilaçlar, soguk alginligi ve gribin burun akintisi gibi belirtilerini azaltmada kullanilir. Kesinlikte limon aromasina aldanip meyve özlü içecek niyetine tüketilmemelidir. Doktor kontrolünde ve asiri doza kaçmadan kullanilmasi gerekir. Fazla dozda hangi ilaç alinirsa alinsin, mutlaka yan etkileri ortaya çikacaktir.”

Mazi, eczanelerde reçetesiz satin alinan bu ilaçlarin ne ölçüde kullanilacaginin doktor tavsiyesi ile belirlenmesinin dogru olacagini kaydetti.

“ÇAY DEGIL”

Konya Eczaci Odasi Baskani Musa Korkmaz ise bazi hastalarin, (daha çabuk iyilesirim) düsüncesi ile bu ilaçlari çay gibi çok miktarda tükettigini belirterek, “Fazla tüketilmesi halinde ilaç içinde bulunan efedrin maddesi uyusukluga neden olabilir. Bilinçli tüketilmesinde ise hiç bir sorun dogurmaz” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası