Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iyotlu tuzun yararlarini bilmiyoruz

Saglik Bakanligi, UNICEF ve Ortadogu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) isbirligiyle iyotlu tuz kullanim oranini belirlemek amaciyla 78 ilde 12 bin 125 hanede arastirma yapildi.

Iyot eksikligi, çocuklarda zeka geriligi, kadinlarda ölü dogum ile düsük ve guatr hastaligina neden oluyor. Arastirmada, hanelerin yüzde 66’sinin iyodun ne ise yaradigini bilmedigi belirlendi.

“Türkiye’de Iyotlu Tuz Kullanimi” konulu arastirmada, iyot eksikliginin çocuklarda zeka geriligine, kadinlarda ölü dogum ile düsük ve guatr hastaligina neden oldugu, zeka gelismesini etkiledigi için düsük okul basarisi, azalan entelektüel yetenek ve düsük is performansina yol açtigi bildirildi. Tuzun iyotlanmasi, önemli bir halk sagligi problemi olan iyot eksikliginden dogan bozukluklarin ortadan kaldirilmasi açisindan çok önemli oldugu vurgulandi. Her yil 41 milyon bebegin iyot eksikliginden olusan bozukluklara ve ömür boyu sürecek sonuçlarina karsi korunmasiz dogdugu kaydedilen arastirmada, dünyada 700 milyondan fazla kiside guatr hastaliginin mevcut oldugu kaydedildi.

IYOTLU TUZ EN AZ GÜNEYDOGU’DA KULLANILIYOR

Marmara Bölgesi’nde hanelerin yüzde 77, Akdeniz Bölgesi’nde yüzde 61, Iç Anadolu Bölgesi’nde yüzde 58 ve Ege Bölgesi’nde yüzde 75’inin iyotlu tuzu sürekli kullandigi dile getirilen arastirmada, Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde hanelerin sadece yüzde 37’sinin iyotlu tuzu sürekli kullandigi ve gelismislik seviyesinin iyotlu tuz kullanim oranini da etkiledigi kaydedildi. Bütün hanelere; “Iyodun ne ise yaradigi” soruldugunda, hanelerin yüzde 66’sinin bilmedigi, yüzde 27’sinin guatr hastaligina yakalanmamak için faydali oldugunu belirtikleri dile getirilen arastirmada, hanelerin yüzde 29’unun da kullandiklari tuzun iyotlu olup olmadigini bilmedigi vurgulandi.

Arastirmada, hanelerin yüzde 42’sinin sürekli, yüzde 13’ünün arada sirada iyotlu tuz kullandigi, hanelerin yüzde 16’sinin iyotlu tuz kullanmadiginin belirlendigi ifade edilerek, söyle denildi: “Köy kent bazinda iyotlu tuz kullanimina bakildiginda, kentte yasayan hanelerin yüzde 48’i sürekli iyotlu tuz kullanirken, bunu köyde yasayanlarin ancak yüzde 15’i kullanmaktadir. Iller bazinda ele alindiginda en basarili olan iller Kirklareli, Sinop, Mus, Tekirdag, Trabzon, Rize, Giresun, Yalova, Bartin ve Ordu’dur. En basarisiz on il ise, Siirt, Kirsehir, Hakkari, Batman, Sirnak, Osmaniye, Yozgat, Mus, Kirikkale ve Adiyaman’dir. Kirsehir’de hanelerin yüzde 6’si iyotlu tuz kullanirken Kirklareli’nde hanelerin yüzde 96’si iyotlu tuz kullanmaktadir. Iller arasinda görülen bu farklar büyük ölçüde iyotlu tuzun bütün illerde ayni sekilde temin edilememesinden ve halkin bu konudaki egitim eksikliginden kaynaklanmaktadir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası