Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iyotlu tuzun yararlarini bilmiyoruz

Saglik Bakanligi, UNICEF ve Ortadogu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) isbirligiyle iyotlu tuz kullanim oranini belirlemek amaciyla 78 ilde 12 bin 125 hanede arastirma yapildi.

Iyot eksikligi, çocuklarda zeka geriligi, kadinlarda ölü dogum ile düsük ve guatr hastaligina neden oluyor. Arastirmada, hanelerin yüzde 66’sinin iyodun ne ise yaradigini bilmedigi belirlendi.

“Türkiye’de Iyotlu Tuz Kullanimi” konulu arastirmada, iyot eksikliginin çocuklarda zeka geriligine, kadinlarda ölü dogum ile düsük ve guatr hastaligina neden oldugu, zeka gelismesini etkiledigi için düsük okul basarisi, azalan entelektüel yetenek ve düsük is performansina yol açtigi bildirildi. Tuzun iyotlanmasi, önemli bir halk sagligi problemi olan iyot eksikliginden dogan bozukluklarin ortadan kaldirilmasi açisindan çok önemli oldugu vurgulandi. Her yil 41 milyon bebegin iyot eksikliginden olusan bozukluklara ve ömür boyu sürecek sonuçlarina karsi korunmasiz dogdugu kaydedilen arastirmada, dünyada 700 milyondan fazla kiside guatr hastaliginin mevcut oldugu kaydedildi.

IYOTLU TUZ EN AZ GÜNEYDOGU’DA KULLANILIYOR

Marmara Bölgesi’nde hanelerin yüzde 77, Akdeniz Bölgesi’nde yüzde 61, Iç Anadolu Bölgesi’nde yüzde 58 ve Ege Bölgesi’nde yüzde 75’inin iyotlu tuzu sürekli kullandigi dile getirilen arastirmada, Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde hanelerin sadece yüzde 37’sinin iyotlu tuzu sürekli kullandigi ve gelismislik seviyesinin iyotlu tuz kullanim oranini da etkiledigi kaydedildi. Bütün hanelere; “Iyodun ne ise yaradigi” soruldugunda, hanelerin yüzde 66’sinin bilmedigi, yüzde 27’sinin guatr hastaligina yakalanmamak için faydali oldugunu belirtikleri dile getirilen arastirmada, hanelerin yüzde 29’unun da kullandiklari tuzun iyotlu olup olmadigini bilmedigi vurgulandi.

Arastirmada, hanelerin yüzde 42’sinin sürekli, yüzde 13’ünün arada sirada iyotlu tuz kullandigi, hanelerin yüzde 16’sinin iyotlu tuz kullanmadiginin belirlendigi ifade edilerek, söyle denildi: “Köy kent bazinda iyotlu tuz kullanimina bakildiginda, kentte yasayan hanelerin yüzde 48’i sürekli iyotlu tuz kullanirken, bunu köyde yasayanlarin ancak yüzde 15’i kullanmaktadir. Iller bazinda ele alindiginda en basarili olan iller Kirklareli, Sinop, Mus, Tekirdag, Trabzon, Rize, Giresun, Yalova, Bartin ve Ordu’dur. En basarisiz on il ise, Siirt, Kirsehir, Hakkari, Batman, Sirnak, Osmaniye, Yozgat, Mus, Kirikkale ve Adiyaman’dir. Kirsehir’de hanelerin yüzde 6’si iyotlu tuz kullanirken Kirklareli’nde hanelerin yüzde 96’si iyotlu tuz kullanmaktadir. Iller arasinda görülen bu farklar büyük ölçüde iyotlu tuzun bütün illerde ayni sekilde temin edilememesinden ve halkin bu konudaki egitim eksikliginden kaynaklanmaktadir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası