Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beyin daha fazla nasil çalistirilir?

Insan beyni, günlük yasamda basit yöntemlerle kaliplardan kurtarilarak daha verimli çalistirilabilir.

Ege Üniversitesi (EÜ) Temel Tip Bilimleri Fizyolojisi Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, “Her gün gittiginiz yolu, sabah uyandiginiz müzigi, oda ve büronuzun düzenini degistirerek beyninizi sasirtin. Çalismayan beyin hücrelerini çalisir hale getirirsek 60 yasinda bile bir gencin beyni kadar aktiviteye sahip olabiliriz” dedi.

Prof. Dr. Nurselen Toygar, beynin emir vermeden çalismadigini, sürekli ayni yönde yapilan seylerin beyni tembellestirdigini söyledi. Beyinden daha fazla yararlanmak için bir takim pratik yöntemlerin uygulanmasi gerektigini belirten Toygar, su bilgiyi verdi: “Hayal gücüyle beyni çalistirmaya sevk edebiliriz. Bir amaç ve hedefimiz varsa, beynimizde bu amaç ve hedefe adim adim ulasma yollarini hayal ederek ve daima pozitif düsünerek ulasabiliriz. Hayal kurmak beynin çalismasina katki sagliyor. (En büyük mucitler en çok hayal kuranlardir) sözü bu anlamda söylenmistir. Bilgi ve bellegin olusumu, gelismesi ve olgunlasmasi için hayal kurulmali. Her gün gittigimiz yolu, sabahlari müzikle uyaniyorsak onu, oda ve büromuzun düzenini, izledigimiz televizyonun yerini, çocuklarimizla yemek yedigimiz masadaki yerimizi arada bir degistirebiliriz. Bu, beynimizi kaliplardan kurtarir. Beyinler parasüt gibidir, açilmadikça çalismaz.”

BEYIN HÜCRELERI ARTAR MI?

Son 4-5 yila kadar ölen beyin hücrelerinin yerine yeni hücrelerin olusmadiginin savunuldugunu ifade eden Prof. Dr. Toygar, bu görüsün degistigini ve beyin hücrelerinin artabileceginin ortaya kondugunu söyledi.

Beyin hücrelerinin artmasinin, beynin daha verimli kullanilmasini sagladigini bildiren Toygar, her insanda milyarlarca adet bulunan beyin hücrelerinin, her gün ortalama 10 bininin öldügünü kaydetti. Toygar, söyle devam etti: “Beyin fonksiyonlari 18-23 yaslarinda artar, 40 yasindan sonraysa hizla azalir. Günde 10 bin hücre ölüyor. Ama 65-70 yasina kadar ölen hücrelerin sayisi toplam hücrelerin ancak yüzde 5’ine ulasabiliyor. Demek ki beyne hücre takviyesi oluyor. Ama takviye olurken o hücreler, (ben beyin hücresi olayim) demiyor. Bizim (kök hücreler) dedigimiz hücreler var. Bunlar beyin hücresine dönüsebiliyor. Her beyin hücresi öldügünde, bellek depolama, yeni bilgileri alma ve ögrenmede zayiflama olusuyor. Eger beyin hücrelerimizi çalistirirsak, 60 yasinda, bir gencin beyni kadar aktiviteye sahip olabiliriz.”

STRES BEYIN HÜCRELERINI ÖLDÜRÜYOR

Her insanda beyin hücre ölümünün ayni oranda olmadigini, kisinin biyolojik yapisi, stres, sigara, alkol, yüksek tansiyon, kolesterol ve çevre kosullarinin bunda etkili oldugunu bildirdi. Stresin en önemli etken olduguna isaret eden Toygar, stresin bir takim zararli kimyasal elektronlar olusturdugunu, bunlarin beyin hücrelerine yapisarak, zehirledigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası