Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beyin daha fazla nasil çalistirilir?

Insan beyni, günlük yasamda basit yöntemlerle kaliplardan kurtarilarak daha verimli çalistirilabilir.

Ege Üniversitesi (EÜ) Temel Tip Bilimleri Fizyolojisi Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, “Her gün gittiginiz yolu, sabah uyandiginiz müzigi, oda ve büronuzun düzenini degistirerek beyninizi sasirtin. Çalismayan beyin hücrelerini çalisir hale getirirsek 60 yasinda bile bir gencin beyni kadar aktiviteye sahip olabiliriz” dedi.

Prof. Dr. Nurselen Toygar, beynin emir vermeden çalismadigini, sürekli ayni yönde yapilan seylerin beyni tembellestirdigini söyledi. Beyinden daha fazla yararlanmak için bir takim pratik yöntemlerin uygulanmasi gerektigini belirten Toygar, su bilgiyi verdi: “Hayal gücüyle beyni çalistirmaya sevk edebiliriz. Bir amaç ve hedefimiz varsa, beynimizde bu amaç ve hedefe adim adim ulasma yollarini hayal ederek ve daima pozitif düsünerek ulasabiliriz. Hayal kurmak beynin çalismasina katki sagliyor. (En büyük mucitler en çok hayal kuranlardir) sözü bu anlamda söylenmistir. Bilgi ve bellegin olusumu, gelismesi ve olgunlasmasi için hayal kurulmali. Her gün gittigimiz yolu, sabahlari müzikle uyaniyorsak onu, oda ve büromuzun düzenini, izledigimiz televizyonun yerini, çocuklarimizla yemek yedigimiz masadaki yerimizi arada bir degistirebiliriz. Bu, beynimizi kaliplardan kurtarir. Beyinler parasüt gibidir, açilmadikça çalismaz.”

BEYIN HÜCRELERI ARTAR MI?

Son 4-5 yila kadar ölen beyin hücrelerinin yerine yeni hücrelerin olusmadiginin savunuldugunu ifade eden Prof. Dr. Toygar, bu görüsün degistigini ve beyin hücrelerinin artabileceginin ortaya kondugunu söyledi.

Beyin hücrelerinin artmasinin, beynin daha verimli kullanilmasini sagladigini bildiren Toygar, her insanda milyarlarca adet bulunan beyin hücrelerinin, her gün ortalama 10 bininin öldügünü kaydetti. Toygar, söyle devam etti: “Beyin fonksiyonlari 18-23 yaslarinda artar, 40 yasindan sonraysa hizla azalir. Günde 10 bin hücre ölüyor. Ama 65-70 yasina kadar ölen hücrelerin sayisi toplam hücrelerin ancak yüzde 5’ine ulasabiliyor. Demek ki beyne hücre takviyesi oluyor. Ama takviye olurken o hücreler, (ben beyin hücresi olayim) demiyor. Bizim (kök hücreler) dedigimiz hücreler var. Bunlar beyin hücresine dönüsebiliyor. Her beyin hücresi öldügünde, bellek depolama, yeni bilgileri alma ve ögrenmede zayiflama olusuyor. Eger beyin hücrelerimizi çalistirirsak, 60 yasinda, bir gencin beyni kadar aktiviteye sahip olabiliriz.”

STRES BEYIN HÜCRELERINI ÖLDÜRÜYOR

Her insanda beyin hücre ölümünün ayni oranda olmadigini, kisinin biyolojik yapisi, stres, sigara, alkol, yüksek tansiyon, kolesterol ve çevre kosullarinin bunda etkili oldugunu bildirdi. Stresin en önemli etken olduguna isaret eden Toygar, stresin bir takim zararli kimyasal elektronlar olusturdugunu, bunlarin beyin hücrelerine yapisarak, zehirledigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası